Що таке Bluesky і чим вона краща за Twitter: особливості та реєстрація у новій соцмережі

Що таке Bluesky і чим вона краща за Twitter: особливості та реєстрація у новій соцмережі

Суперечливі рішення Ілона Маска щодо Twitter змушують багатьох шукати альтернативу цій соцмережі. Останнім часом популярність набирає Bluesky — нова альтернатива “синій пташці”, яка доступна для завантажень на Android та iOS. В чому особливості цієї платформи та чим вона відрізняється від  Twitter — розбирався “Ми-Україна”.

Як з’явився Bluesky

Bluesky — це децентралізована соціальна мережа, створена колишнім генеральним директором Twitter Джеком Дорсі й розроблена паралельно з Twitter. Дорсі представив проєкт Bluesky ще у 2019 році, коли він ще був генеральним директором Twitter.

Презентуючи проєкт він сказав, що компанія фінансуватиме “невелику незалежну команду, що складається з п'яти архітекторів, інженерів та дизайнерів з відкритим вихідним кодом”. Їм буде доручено створення децентралізованого стандарту для соціальних мереж, щоб Twitter потім сам прийняв цей стандарт.

https://twitter.com/jack/status/1204766078468911106

Але це було до того, як Ілон Маск купив платформу, тому станом на кінець 2022 року Bluesky повністю відірвалася від Twitter. Дорсі навіть використав Bluesky, щоб висловити своє невдоволення лідерством Маска.

Він визнав, що справи у Twitter при Маску йдуть погано, але він також звинувачує раду директорів у форсуванні продажу і каже, що Twitter як публічна компанія мала мало варіантів, які могли б закінчитися добре. Дорсі також відповів на запитання користувача Bluesky Джейсона Голдмана щодо того, чи вважає він, що Маск виявився найкращим із можливих покупців платформи.

"Ні. І я не думаю, що він діяв відразу після того, як зрозумів, що вибрав невдалий час. Я також не думаю, що правління мало форсувати продаж... Але це сталося, і все, що ми можемо зробити зараз, це створити щось, щоб цього не повторилося”, — написав він.

З 2022 року Bluesky йде своїм власним шляхом. Коментуючи розрив з Twitter, розробники зазначили, що "незалежність важлива для успіху". Джек Дорсі увійшов до складу ради директорів Bluesky та цілком присвятив себе розвитку цього проєкту. Слід зазначити, що наразі “Синє небо” все ще є одним з багатьох “твіттер-клонів”. Однак на відміну від інших платформи Bluesky має низку переваг і особливостей.

Twitter 2.0 чи ще один клон: особливості Bluesky

Фото: pixabay.com

Децентралізація: алгоритми контролюють користувачі

Розробники Bluesky — прихильники децентралізованого управління та криптовалюти. Вони вважають, що централізовані платформи, такі як Twitter, не можуть розв'язати проблеми слабкої політики щодо боротьби зі зловживаннями та дезінформацією.

Фото: pixabay.com

Алгоритми цих соцмереж не відповідають потребам користувачів. Зокрема Twitter використовує централізовано керований алгоритм з урахуванням штучного інтелекту модерації контенту, з яким стикається користувач.

У Bluesky передбачається, що користувачі контролюватимуть алгоритм, який вибирає, що їм показувати.  Зокрема можна буде позначати повідомлення або конкретних користувачів — наприклад, тегом типу "рашист". І будь-хто може підписатися на цей список ярликів, блокуючи повідомлення на цій підставі.

Словом, ідея BlueSky полягає в тому, щоб дати користувачеві більше автономії. І не лише завдяки загальним можливостям платформи, а й дозволяючи вибирати власний алгоритм і вирішувати, який тип контенту вам потрібен. Bluesky називає цю концепцію "складеним, налаштованим ринком алгоритмів, який дозволяє вам контролювати те, як ви витрачаєте свою увагу".

Безпечне переміщення між соцмережами

Фото: pixabay.com

Крім надання користувачам більшого контролю за тим, який контент вони бачать, Bluesky планує ще більше "децентралізувати" контроль над соціальними мережами.

Річ у тім, що Bluesky заснований на так званому протоколі AT - мережі, яка дозволяє серверам взаємодіяти один з одним. Це означає, що гіпотетично ви можете переміщати свій обліковий запис між різними соціальними мережами, які також використовують протокол AT. При цьому не втрачаються ані контент, ані підписники.

Поки що все це лише перспективи. Водночас такий підхід покликаний розв'язати проблеми публічних осіб у соцмережах. Часто вони бояться втратити свою аудиторію через зміну правил платформи або під час переходу на іншу платформу.

Наприклад, відомий політик чи блогер отримав тривалий бан у Facebook. Скоріш за все, у нього виникне бажання відмовитись від користування цією соцмережею. Сьогодні такий крок означатиме втрату великої аудиторії та усіх постів. Але якби існувала можливість просто перемістити своїх фоловерів і контент в інше місце, то централізована політика соцмереж втратила б сенс. Саме це й обіцяють розробники Bluesky.

Добірна аудиторія: вхід лише за запрошеннями

Фото: pixabay.com

Ще одна відмінна риса Bluesky полягає в тому, що зараз увійти в неї можна лише через запрошення. Більшість соціальних мереж, включаючи Twitter, дозволяють користувачам вільно реєструватися. Однак, Bluesky вимагає код запрошення.

Існуючі користувачі отримують цифро-буквені коди запрошень раз на два тижні. Такий підхід забезпечує стабільне зростання користувачів, уникаючи швидкого припливу користувачів, за яким слідує раптова втрата інтересу.

А потенційні нові користувачі, які терпляче чекають на запрошення, вже знайомі з Bluesky. Кожен новий користувач Bluesky знає хоча б одного користувача. Це гарантує, що користувачі мають щось спільне, про що вони можуть публікувати.

Такий підхід призвів до того, що споживчий попит на Bluesky перевищив доступність. В результаті запрошення стали таким ходовим товаром, що наразі продаються на eBay за ціною від $20 до $680.

Скріншот: ebay.com

Bluesky зсередини: реєстрація і користування

Фото: pixabay.com

Миттєво зареєструватись у Bluesky скоріш за все не вийде. Можна або підписатись і чекати відкритої бета-версії, або попросити запрошення у когось із друзів, хто вже є у соцмережі. Запрошенням є одноразовий код із букв і цифр, який треба ввести при реєстрації.

Після отримання запрошення процес реєстрації є доволі стандартним. Потрібно вказати свою пошту, пароль, дату народження та обрати собі нікнейм. Після цього вам будуть доступні усі функції мережі.

За ніками можна шукати друзів та знайомих, щоб підписуватись одне на одного. Спочатку ваша стрічка буде порожньою. Щоб її наповнити, знайдіть цікавих вам користувачів та фіди (стрічки контенту), і підписатися на них.

Базові функції та інтерфейс Bluesky є такими ж, як у Twitter. Можна робити дописи обсягом до 300 символів. Якщо хочете — підписуйтесь і слідкуйте за іншими користувачами. Поширюйте, цитуйте і ставте вподобайки чужим постам. Є можливість пошуку дописів за тематикою, авторами й ключовими словами.

Мережу можна налаштувати на український контент. Для цього увімкніть українську (налаштування - content languages): Bluesky радитиме вам контент рідною мовою. Збільшити кількість україномовного контенту в стрічці можна також завдяки вимкненню англомовних дописів.

Наразі у Bluesky немає хештегів та приватних повідомлень. Водночас є можливості, відмінні від твітерських. Наприклад, тут є авторські стрічки, створені окремими користувачами. У Bluesky будь-хто може створити власний фід, оформивши його відповідно до своїх уподобань.

За замовчуванням у вашій стрічці прикріплений фід What’s Hot. Його можна прибрати з вкладки My Feeds і взагалі з фідів. Нові стрічки можна додавати натисканням на "Add to my Feeds" Після цього фід з’явиться на вашій сторінці.

Нагадаємо, “Ми-Україна” зробив добірку зручних аналогів Twitter для тих, кому набридли суперечливі нововведення Ілона Маска.

Головне