Канабіс, Трамп і кремлівські ЗМІ: 10 суперечливих рішень Ілона Маска щодо Twitter

Канабіс, Трамп і кремлівські ЗМІ: 10 суперечливих рішень Ілона Маска щодо Twitter

Після того як Ілон Маск викупив і очолив компанію Twitter, він ухвалив низку рішень, які спричиняли якщо не скандали, то жваві дискусії. Звільнення багатьох працівників, розблокування сторінок одіозних політиків, дозвіл на рекламу канабісу тощо. Така політика американського мільярдера може докорінно змінити Twitter, перетворивши на зовсім інший формат соціальної мережі. “Ми-Україна” зробив підбірку суперечливих та неочікуваних рішень Маска щодо Twitter.

1. Звільнення ключових працівників одразу після придбання Twitter

27 жовтня 2022 року стало відомо що Ілон Маск купив компанію Twitter за $44 млрд та очолив її. У листі до рекламодавців мільярдер написав, що вже придбав соціальну мережу Twitter і розказав про свої плани та причини купівлі.

https://twitter.com/elonmusk/status/1585619322239561728?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1585619322239561728%7Ctwgr%5Eac030b02541d27d30fb69ca2f5633f143e4bc6c1%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fsuspilne.media%2F304472-hoce-mati-cifrovu

"Причина, з якої я купую Twitter, полягає в тому, що для майбутньої цивілізації важливо мати спільну цифрову платформу, на якій можна обговорювати широкий спектр думок у здоровій манері, не вдаючись до жорстокості", — написав Маск.

Мільярдер заявив, що хоче допомогти людству, адже традиційні медіа "підігрівають" полярні крайності і розкол суспільства, адже думають, що це приносить гроші, при цьому не даючи можливості для діалогу.

Водночас Маск попередив, що і у Twitter не можна буде "будь-що без подальших наслідків", однак пообіцяв, що платформа буде "гостинною для всіх".

Наступного ж дня Маск звільнив одразу п’ять працівників Twitter вищої ланки. У Reuters повідомляли, що Маск звільнив Парага Агравала (що змінив Джека Дорсі на посаді генерального директора Twitter), фінансового директора Неда Сігала та головного юрисконсульта Шона Еджета. Віджая Гадде (політична керівниця компанії, яку Маск публічно критикував) та головна спеціалістка із роботи з клієнтами Сара Персонетт також були скорочені. Повідомляється, що колишніх топменеджерів компанії вивели у супроводі охорони.

Ексспівробітники Twitter отримали солідні виплати: Агравал – 38,7 мільйона доларів, Сігал – 25,4 мільйона доларів, Гадде – 12,5 мільйона доларів, а Персонет (яка вчора написала у Twitter про те, як вона була схвильована поглинанням Маска отримала 11,2 мільйона доларів.

2. Нові умови роботи: лише в офісі й мінімум 40 годин на тиждень

Новий гендиректор звернувся до співробітників і попередив, що “Шлях попереду важкий і вимагатиме інтенсивної роботи для досягнення успіху”. У своєму першому електронному листі до колег Маск  закликав готуватися до “жахливої” економіки та припинити працювати дистанційно.

“Чесно кажучи, економічна картина попереду жахлива, особливо для такої компанії, як наша, що так залежить від реклами в складних економічних умовах. На додаток, 70% нашої реклами — це бренд, а не конкретні дії, що робить нас подвійно вразливими!”, — написав Маск в електроному листі співробітникам Twitter пізно ввечері в середу.

У листі говорилося, що співробітники повинні перебувати в офісі мінімум 40 годин на тиждень. Відсутність в офісі буде схвалена гендиректором Twitter лише в окремих випадках. Раніше Twitter активно користувався політикою віддаленої роботи, що була введена під час пандемії. 

3. Позаштатники, прощавайте

Згодом почались звільнення контрактників. Спочатку вони торкнулись позаштатного персоналу, приблизно 50% якого звільнили. Кілька тисяч підрядників компанії отримали електронного листа з повідомленням щодо припинення їхньої роботи у Twitter. Про це повідомив журналіст Кейсі Ньютон з видання Platformer. Він написав, що велика кількість контрактників Twitter, які працюють як у США, так і за їх межами, була звільнена. Рішення було прийнято настільки раптово, що навіть керівникам підрядників не було повідомлено про втрату працівників.  

Business Insider опублікував електронного листа, надісланого контрактникам, у якому холодно повідомлялося, що понеділок буде їхнім останнім робочим днем у Twitter.

“Як ви, напевно, знаєте, Twitter змінив пріоритети та вирішив, що краще буде обмедити ресурси протягом цього періоду.

Вважайте, цей лист офіційним повідомленням від імені вашого роботодавця про те, що ваша робота у Twitter закінчилася в рамках зміни пріоритетів і економії.

Щоб зберегти конфіденційність інформації Twitter і з міркувань безпеки, доступ до вашої системи та бейджу буде негайно закрито...”, — йдеться у листі.

За оціками ЗМІ, такого листа отримали від 4500 до 5500 позаштатників, які працювали в командах модерації контенту, маркетингу, інженерів тощо. Це приблизно 80% від усіх контрактників Twitter.

4. Усі незадоволені — на вихід

Після масових скорочень почалися “точкові” звільнення. Вони стосувались безпосередньо критиків Маска, які висловлювали свої невдоволення публічно. Зокрема звільнили інженера Еріка Фонхефера, який публічно сперечався з гендиректором у Twitter. А також Сашу Соломон  — інженера-програміста Twitter, яка написала серію твітів із критикою Маска, закінчивши один з них словами “kiss my ass elon”. Загалом подібним чином із Twitter пішли близько 20 осіб.

https://twitter.com/Carnage4Life/status/1592456205511053312?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1592456205511053312%7Ctwgr%5Eff59b63e42a345b9e5c3e24954d477dae11fb7b7%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fitc.ua%2Fua%2Fnovini%2Filon-mask-zvil

Водночас Twitter, який після масштабного скорочення втратив відділ комунікацій, ніяких коментарів не давав. Але Маск підтвердив ці звільнення у своєму твіті:

https://twitter.com/elonmusk/status/1592569305941807104

“Я хотів би вибачитися за звільнення цих геніїв. Їхній величезний талант, без сумніву, стане в нагоді деінде”.

Найбільші скорочення торкнулися команд з довіри та безпеки Twitter, що викликало тривожні дискусії у США, адже зміна політики  модерації соцмережі відбувалась напередодні проміжних виборів у країні.

5. З поверненням, Дональд Трамп

20 листопада Маск повідомив про розблокування облікового запису експрезидента США Дональда Трампа. Рішення Маск обґрунтував результатами свого опитування у Twitter — 52% користувачів проголосували “за” повернення експрезидента США у соцмережу.  

https://twitter.com/elonmusk/status/1594131768298315777?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1594131768298315777%7Ctwgr%5E63d05eb9acc9cf4876ee90d1eea99d698ff5212b%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fitc.ua%2Fua%2Fnovini%2Filon-mask-rozbloku

Обліковий запис @realDonaldTrump і опубліковані там раніше твіти знову повністю видимі. Це сталося лише за кілька днів після того, як Трамп підтвердив, що знову балотуватиметься на пост президента у 2024 році.

За словами Маска, опитування переглянули понад 134 мільйони людей, хоча в підсумку воно зібрало трохи більше ніж 15 мільйонів відповідей. Тобто лише близько 11% тих, хто бачив пост, вирішили проголосувати. Також невідомо скільки реальних акаунтів взяли участь в опитуванні. Попри велику ймовірність накручування результатів ботами це ніяк не вплинуло на рішення Маска. — Хоча сам він припускав можливість неправдивих результатів голосування. 

6. Більше політичної реклами

Після розблокування Трампа  у Twitter почалась лібералізація рекламної політики.У грудні 2023 року компанія оголосила, що розширить типи політичної реклами, яку можна публікувати в соцмережі. Це означало скасування глобальної заборони на політичну рекламу, введену в 2019 році.

Компанія також повідомила, що пом’якшить свою політику щодо "реклами на основі причини" (про конкретні дії) в США. Тепер Twitter узгоджуватиме свою рекламну політику “з політикою телебачення та інших ЗМІ”.

Twitter заборонив політичну рекламу в 2019 році після того, як він та інші соціальні медіакомпанії, такі як Facebook, зіткнулися з широкою критикою за те, що дозволили поширювати дезінформацію про вибори на своїх платформах. Компанія також обмежила рекламу, пов’язану з соціальними справами.

7. Солідні твіти для солідних користувачів

Ще одним комерційним нововведенням стала можливість робити дописи до 4000 символів, замість стандартних 280. Однак скористатися послугою зможуть лише передплатники Twitter Blue. Функція “довгого твіту” дозволить публікувати тексти обсягом до 4000 символів одночасно. У стрічці пост відображатиметься не повністю, але з кнопкою “показати більше”.

Однак якщо твіт містить більше стандартних 280 символів, його не можна зберегти як чернетку або запланувати публікацію. Більшість інших функцій працюють як і раніше — можна додавати хештеги або зображення, а користувачі, які не підписалися на Blue, зможуть взаємодіяти з публікаціями як зазвичай.

Передплатники Twitter Blue також мають можливість процитувати довгий твіт або написати коментар з 4000 символів. 

8. Канабіс також можна рекламувати

Бурхливі дискусії викликало рішення Маска дозволити публікувати у Twitter рекламу канабісу. Платформа дозволила  компаніям з виробництва та продажу канабісу рекламувати свої бренди та продукти для користувачів із США.

Компанії, які хочуть рекламувати канабіс у Twitter, повинні надати ліцензію на продаж та пройти процес схвалення. Цільова аудиторія реклами — лише люди віком від 21 року.”Це велика перемога для легальних маркетологів канабісу”, — заявила компанія Cresco Labs, що займається продажем канабісу та медичної марихуани.

9. Твітам прокремлівських ЗМІ — бути

Наступним кроком до “повної свободи слова” стало скасування обмежень державним російським та китайським ЗМІ. Річ у тім, що у 2020 році Twitter почав маркувати офіційні урядові та контрольовані державами медіаакаунти та заблокував показ останніх у результатах пошуку. Минулого року компанія оголосила, що почне позначати й твіти, які містять посилання на сайти, що контролюються урядами (такі як RT.com або китайська Global Times).

Користувачі на таких публікаціях бачили позначку “Stay informed” (Будьте в курсі), яка попереджала про те, що Росія чи Китай мають редакційний вплив на матеріали. 

Однак у виданні Semafor, виявили, що відтепер у деяких ЗМІ такі позначки відсутні. Коли журналісти спробували відшукати на платформі "Известия", "People’s Daily" або "Сіньхуа" – їхні облікові записи запропонували, як одні з найкращих результатів пошуку. 

На це Ілон Маск  заявив, що люди повинні мати змогу самостійно оцінювати всю інформацію.

https://twitter.com/elonmusk/status/1645155537904889857?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1645155537904889857%7Ctwgr%5E044c610bbeb24d93b4c04d754f11beb404621d67%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fitc.ua%2Fua%2Fnovini%2Filon-mask-pro-znya

“Мені сказали, що Путін назвав мене воєнним злочинцем за допомогу Україні, тому він не мій найкращий друг. Всі новини є певною мірою пропагандою. Нехай люди самі вирішують”, – написав мільярдер.

10. Прощавай, Twitter  – вітаємо, Х

Серед останніх рішень Маска було позбавлення соцмережі автономного статусу. Виявилось, що компанії під назвою “Twitter” більше не існує. Маск таємно об’єднав її з підприємством X Corp. Ци виплило під час розгляду судової справи Лори Лумер, яка подала позов проти Twitter за блокування її акаунту та звинуватила соцмережу “у порушенні федеральних законів про рекет”.

Жодних оголошень від Маска про злиття не було, окрім загадкового твіту Маска з літерою “X”.

https://twitter.com/elonmusk/status/1645684041264529408?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1645684041264529408%7Ctwgr%5E671b733e95d414f90466ac199eb61c8a9e1e72ab%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fitc.ua%2Fua%2Fnovini%2Fkompaniyi-twitter-

Так, 9 березня Ілон Маск зареєстрував у штаті два нових підприємства: X Holdings Corp. та X Corp., а 15 березня подав заявку на злиття Twitter Inc. з X Corp.

https://twitter.com/SpacTrader110/status/1643264626312847363?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1643264626312847363%7Ctwgr%5E671b733e95d414f90466ac199eb61c8a9e1e72ab%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fitc.ua%2Fua%2Fnovini%2Fkompaniyi-twi

Структурну перебудову підтвердили під час розгляду справи Лори Лумер – приблизно через три тижні після того, як X Corp. була зареєстрована в Карсон-Сіті. Схоже, що в інших юридичних документах перехід не відзначився.

Втім, після придбання Twitter у жовтні Маск заявив, що ця покупка “прискорить” створення  "суперзастосунку X для всього".

https://twitter.com/elonmusk/status/1577428272056389633?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1577428272056389633%7Ctwgr%5E172baa900e0a5fea81dcde91ca7fb97480a84c93%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bloomberg.com%2Fnews%2Farticles%2F202

Зауважимо, що мільярдер говорив про своє захоплення китайським додатком WeChat. Це програма для обміну повідомленнями/соцмереж/платежів. Понад мільярд мешканців Піднебесної є користувачами цього застосунку. Ймовірно, Маск хоче зробити західний аналог WeChat, а Twitter може зіграти важливу роль у цьому проєкті.

Нагадаємо,  Ілон Маск відмовився видаляти твіт заступника представника Ради Федерації рф Дмитром Медведєвим про те, що “Україна зникне…".

Головне