Ризик розлучень, або як зберігти сім'ю у часи війни

Ризик розлучень, або як зберігти сім'ю у часи війни

Як зберегти шлюб - одне з найчастіше повторюваних питань, які почали виникати в середньому - через півроку після початку війни. І з кожним місяцем таких запитів дедалі більше. На жаль, на сьогодні приблизно близько 50% шлюбів розпадається і ініціаторами більшою мірою є жінки. Десь відсотків 30 - 40 шлюбів навпаки стали міцнішими, до цих показників належать і багато союзів, в яких до війни чоловік і дружина подавали на розлучення. Приблизно 20 - 30% шлюбів були стабільними, такими й залишаються.

Війна, як спусковий механізм

Відразу слід зазначити, що причини у відносинах, які формувалися ще до війни. І в ці складні, а для багатьох трагічні часи - війна, як лакмусовий папір проявила всі протиріччя і конфлікти, що накопичилися та вивела їх назовні. Деякі союзи не витримали суперечностей, подружжя побачило недоліки з якими більше не змогли миритися і які не помічалися в метушні мирного часу. Кожен був зайнятий собою і не бачив, що спільне "МИ" давно залишилося у минулому.

До того ж війна стала спусковим механізмом для підкреслення недоліків: деякі чоловіки стали багато пити, перестали підтримувати сім'ю матеріально, а жінки стали розуміти, що нещасливі у шлюбі, тощо.

У сім'ях, які зберігаються і стали міцнішими, найчастіше на третій план відійшли "дрібні" недоліки один одного. Подружжя згуртувалося, стало ближчим, більш терпимим, побачило позитивні якості один одного, відносини стали міцнішими і довірливішими і навіть кохання заграло новими фарбами.

Як не припускатися помилок сьогодні, як не втратити близькість, у тому числі - перебуваючи довгий час в різних країнах? Пропоную способи, які допоможуть врятувати ваш союз, якщо, звичайно, ви дійсно цього хочете.

П'ять способів врятувати шлюб та уникнути розлучення
  1. Створити власний сімейний мікросвіт, що відповідає сучасній ситуації. Ризик розлучення зводиться до мінімуму коли є довіра і близькість, загальні ритуали та особливості, встановлений загальний кодекс спілкування, тільки ваші - слівця, жарти, звичаї, тощо. Тобто коли існує спільне сімейне "МИ".
  2. Ділитись емоціями. І добрими і не дуже. Вирішальним чинником збереження союзу стануть емоційні сили. В основі кожної сильної емоції лежить спонукання до дії, вміння керувати цими спонуканнями становить суть емоційного інтелекту. Неправильна в емоційному відношенні поведінка може призвести до розлучення. Якщо подружжя перебуває у довірчих відносинах - вони не приховують своїх думок і емоцій, що турбують, довіряють їх партнеру, а той, у свою чергу, вислуховує і намагається підтримати добрими словами, порадами (якщо про це просять) і т.п. Коли чоловік/дружина знає, що у них є підтримка, людину, яка завжди буде поруч емоційно і прийде на допомогу, вони дуже цінують стосунки. Кожна людина має потребу в такому "острівці безумовного прийняття".
  3. Залишатися цікавими одне для одного. Можна сказати, що однією з причин збільшення ймовірності розлучення є те, чи залишаються партнери цікавими один для одного. "Мені навіть нема про що з нею/з ним поговорити", "У нього немає енергії, він/вона нічим не цікавиться", "У неї зникли всі бажання, вона тільки і вміє що скаржитися чи давити на почуття провини", "З ним/з нею страшенно нудно", "Після наших розмов "ні про що" у мене псується настрій" - всі ці скарги є дуже важливим показником спілкування у шлюбі. Коли партнеру стає в сім'ї нудно, прісно і нецікаво - він несвідомо починає дивитися на всі боки: з ким реалізувати свою потребу. Для того, щоб бути цікавою, енергонедостатньою людиною необхідно зберігати захопленість світом у будь-яких обставинах. Читайте, дивіться, відвідуйте, відчувайте, запитуйте, аналізуйте, відчувайте всю гаму емоцій, розмовляйте і т.п. Звичайно ж ці рекомендації не підійдуть людям, які нещодавно зазнали болю втрати.
  4. Підтримувати зв'язок щодня. Особливо якщо ви далеко один від одного. Знайти тимчасові нові форми спілкування з урахуванням обставин. Позначити час, бажано щоденний, зручний для кожного з партнерів, наприклад – вечір. Регулярно спілкування скайпом врятувало і рятує безліч сімей. Коли чоловік і дружина знаходяться далеко, такі балачки підтримують близькі емоційні стосунки та партнерство. Якщо немає такої можливості – зв'язуйтесь у будь-який можливий момент.
  5. Підтримувати одне одного у всьому. Якщо між подружжям не створено системи підтримки - зовнішній тиск може стати таким сильним, що можуть розпастись навіть міцні сім'ї. Нестабільність у роки війни набуває загрозливих масштабів у всіх сегментах суспільства, включаючи освічених і заможних людей. Потрібно підтримувати емоційну екологію своєї сім'ї та один одного. Коли виникають конфлікти (а це відбувається в кожній парі) – обговорюйте все одразу, не накопичуйте негативні емоції, образи, розмовляйте та шукаєте компроміси, не робіть "з мухи – слона". І пам'ятайте: якщо є необхідність у критиці – критикуємо не бажану поведінку партнера, а не його особистість. Після суперечки або сварки - не затягуйте з примиренням.

До речі, багато способів працюють навіть якщо один із партнерів мотивований зберегти відносини. Коли змінюється один партнер, як правило, змінюється й інший. Бувають винятки, якщо один із партнерів вже прийняв категоричне рішення і особливо тоді, коли у нього вже з'явилися інші серйозні стосунки.

Олена Рихальська, кандидат психологічних наук

Головне