Нова загроза для України: що потрібно знати про повітряні кулі з кутовими відбивачами

Нова загроза для України: що потрібно знати про повітряні кулі з кутовими відбивачами

12 лютого у небі над Дніпровською областю зафіксували кулі з кутовими відбивачами, які довільно рухаються у повітряних потоках. Згодом подібні об’єкти помітили на Київщині та над столицею. У Головному управлінні розвідки зазначили, що вони мають інформацію про наміри ворога щодо збору розвідданих та виманювання українських засобів протиповітряної оборони. Чому росіяни почали запускати повітряні кулі, як вони функціонують і чи варто Україні використовувати схожі методи розвідки — у матеріалі “Ми-Україна”.

Що кажуть українські військові про ворожі повітряні кулі

Юрій Ігнат. Фото з відкритих джерел

За словами речник Командування Повітряних Сил ЗС України Юрій Ігнат зазначив, що

  • Кулі в діаметрі до півтора метра запускаються у повітря. На шнурку прикріплений кутовий відбивач разом з РЕБ-передавачем.
  • Ворог хоче, щоб наші ППО витрачали на ці повітряні кулі боєприпаси, вартість яких у порівнянні з іншими ворожими БПЛА досить невелика.
  • Тривога оголошується у всьому регіоні, оскільки наша авіація і сили ППО працюють по всіх цілях ворога "на знищення". Це потрібно, щоб у разі ураження повітряних цілей ніхто не постраждав від їхніх уламків.

Думка експерта: наскільки ефективні розвідувальні повітряні кулі

Повітряна куля має всередині каркас із кількох металевих пластин. Фото: Facebook

Сайт "Ми-Україна" поспілкувався з авіаінженером Костянтином Криволапом про доцільність використання повітряних куль, особливості розвідки через них та ймовірність використання ЗСУ подібних зондів проти ворога.

Звідки росіяни беруть ці кулі — це їхні власні, чи їм хтось постачає?

"Є така категорія - "метеорологічний зонд" або "геодезичний зонд". Вони є у кожної країни. Це звичайна система спостереження за ситуацією на землі. Вони не несуть небезпеки, але можуть щось відзняти. Теоретично на них, звісно, можна причепити бомбу, але ці кулі не настільки потужні, аби нести щось велике. Крім того, вони летять по вітру, їх не можна направити по якимось координатам".

Чим краще збивати ці кулі?

"Якщо ці кулі пробивати, вони можуть продовжувати летіти. Пам'ятаю, коли була одна з перших "викаток" літака "Руслан" з ангара, тоді над Київщиною літав зонд. Його кілька годин намагалися збити винищувачі, але в них нічого не вийшло, доки хтось із пілотів не зміг "прошити" той зонд кулеметною чергою."

Наскільки дорогі ці кулі й чи варто витрачатись на них Україні?

"Ми ж не знаємо, що ці кулі несуть всередині себе, яке обладнання там працює. Яка приймальна і передавальна апаратура там задіяна. Спочатку треба все це з'ясувати, щоб оцінити, наскільки ці кулі дорогі. Це може бути досить дорога техніка, якщо вони (росіяни — ред.) хочуть викрити наше ППО й викликати вогонь на ці кулі. Але сам зонд в масштабах цієї війни коштує копійки".

Яку ще функцію, окрім розвідувальної, можуть виконувати ці кулі?

"Це може бути суто психологічна функція, формату ІПСО. Щоби про це говорили, панікували. Такі зонди не здатні нести в собі бойову частину. Тим більш, невідомо куди ця куля може впасти".

Чи було б вигідно Україні застосовувати подібні кулі проти ворога?

"Я вважаю, що так. У світі вже починається цей "бум" на подібні летючі об'єкти — аеростати, дирижаблі, повітряні кулі. Основна перевага тут — дешевизна. Можна використовувати ці прилади у великій кількості, вони дуже прості за конструкцією. Звісно, основна функція — це спостереження. Отримані дані можна аналізувати алгоритмами big data чи з використанням штучного інтелекту. Можливості великі, хоча це й не зробиш за один місяць".

Яким чином ці кулі виконують розвідувальну роботу, якщо вони некеровані й рухаються за порухом вітру?

"Наприклад, зонд летить, наша радіолокаційна станція б'є по кутовим відбивачам цієї кулі. А десь позаду рухається розвідувальний літак, який спостерігає за роботою нашої РЛС. В такий спосіб можна відкривати наші системи ППО".

Нагадаємо, протягом останніх декількох днів російські окупанти почали активно запускати на територію України спеціальні розвідувальні кулі з відбивачами.

Головне