У Босфорі в заторі стоять 140 суден: росіяни продовжують саботувати “зернову ініціативу”

У Босфорі в заторі стоять 140 суден: росіяни продовжують саботувати “зернову ініціативу”

Росія продовжує навмисно перешкоджати українському експорту продовольства, гальмуючи інспекції суден у Босфорі в межах роботи “зернової ініціативи”. На перевірку станом на 15 лютого чекає вже понад 140 суден. 

Про це йдеться у спільній заяві голови українського МЗС Дмитра Кулеби та міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова.

“Російські інспектори свідомо уповільнюють терміни інспекцій, регулярно вимагають нерегламентовану документацію, відмовляються працювати в робочий час та шукають інші необґрунтовані приводи для зупинки інспектування. Щодня із запланованих 10 інспекцій, зазвичай, відбувається менше половини”, - йдеться у документі. 

З вини росії лише за останні три місяці світ недоотримав 10 млн тонн українського зерна. Це, в першу чергу, становить загрозу для крани Африки та Азії. 

Водночас агресор повною мірою користується можливістю безперешкодного судноплавства з російських портів Чорноморської акваторії. Так, обсяги перевезень рф цими портами торік перевершив показники 2021 року і становив 250 млн тонн. Нарощуванню об’ємів сприяє зокрема і той факт, ці судна в Босфорі не інспектують. Відсутність перевірок також дає змогу росії отримувати військову техніку та зброю, транспортуючи її торговельними суднами. 

“Закликаємо міжнародну спільноту, зокрема ООН та Туреччину як гаранторів Чорноморської зернової ініціативи, вимагати від рф негайного припинення штучних затримок в роботі зернового коридору Чорним морем, зупинки спроб рф використовувати продовольство як зброю та розблокування  торговельного судноплавства до українських портів Чорного моря", - наголошують у заяві Кулеба та Кубраков.

Нагадаємо, від початку дії угоди про “зерновий коридор” з портів Великої Одеси Україна відправила 21 мільйон тонн зерна. Майже половина вказаного обсягу припала на експорт кукурудзи. 

Як писав "Ми-Україна" раніше, 14 лютого Україна стала на крок ближчою до зони безкоштовного роумінгу в ЄС. Європейська комісія ухвалила пропозицію включити зону вільного телефонного роумінгу до Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.

Головне