Швидкі, економні та невибагливі: що варто знати про шведські літаки JAS 39 Gripen, які може отримати Україна

Швидкі, економні та невибагливі: що варто знати про шведські літаки JAS 39 Gripen, які може отримати Україна

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські пілоти розпочали тестування шведських літаків JAS 39 Gripen. Глава держави додав, що Київ веде перемовини, щоб ці літаки "з’явилися у нашому небі". На що здатні шведські "грифони" і наскільки суттєво вони посилять ЗСУ — розбирався "Ми-Україна".

Історія створення і модифікації JAS 39 Gripen

Фото з відкритих джерел

JAS 39 Gripen (шведськ. — "грифон") — це легкий одномоторний багатоцільовий винищувач 4-го покоління. Його розробка і виробництво належить шведські авіабудівній компанії Saab.

Роботи над проєктом розпочалися у 1979 році, а прототип здійснив перший політ в 1988-му. Ще до завершення всього циклу випробувань літак був замовлений шведською армією. Однак на озброєння "Грифон" став лише в 1996-му. Це робить його одним з наймолодших літаків на ринку бойової винищувальної авіації.

Наприклад, F-15 був прийнятий на озброєння в 1976 році, F-16 — у 1978-му, Су-27 — у 1982-му, МіГ-29 — у 1983-му, а "кинжалоносний" МіГ-31 — аж у 1981 році.

Хоча формально JAS 39 Gripen належить до класу винищувачів, він розроблявся як універсальний багатоцільовий літак і може використовуватись для різних задач. Саме тому в назві використовується абревіатура JAS: Jakt (винищувач), Attack (штурмовик), Spaning (розвідник).

https://www.youtube.com/watch?v=2-2Xde54xz4&t=14s

Наразі існує три модифікації літака:

JAS 39A (одномісний)/JAS 39B (двомісний) — базова версія 1996 року. Більшість літаків цього покоління були модернізовані до наступної версії;

JAS 39C/JAS 39D — модернізована у 2000-х роках за стандартами НАТО версія літаків JAS 39A / JAS 39B. Зараз вони складають основний авіапарк нинішніх літаків JAS 39 Gripen. Ймовірно, саме вони будуть передані для України, якщо до цього дійде справа;

JAS 39E/JAS 39F — найсучасніша модифікація зразка 2019 року, з потужними характеристиками, але й вищою ціною і вартістю обслуговування. Модель отримала новий двигун F414 F/A-18 Super Hornets, що дозволяє  без форсажу летіти на надзвуковій швидкості. Також у літак інтегровані всі сучасні цифрові системи, включно з оптико-локаційною системою, станцією радіоелектронної боротьби та зниженням помітності.

Загальні характеристики JAS 39 Gripen:

  • Екіпаж: 1 (версія E) / 2 (версія F) людини;
  • Розмах крил – 8,6 м;
  • Максимальна злітна вага – 16,5 т;
  • Корисне навантаження – до 7,2 т;
  • Максимальна швидкість – 2 Маха:
  • Двигун – 10 тис. кгс на форсажі;
  • Точок підвіски – 10;
  • Бойовий радіус – 1 500 км.

Особливості та переваги JAS 39

Фото з відкритих джерел

JAS 39 спроєктований за аеродинамічною схемою "качка". Органи поздовжнього управління в цьому літаку розташовані попереду трикутного крила. Завдяки цьому Gripen має високі злітно-посадкові характеристики та хороше балансування під час надзвукового польоту.

Силова установка JAS 39 складається з одного турбореактивного двигуна Volvo RM12 з цифровою системою контролю. В автоматичному режимі система слідкує за параметрами роботи й може змінювати їх у випадку необхідності.

Потужність двигуна дозволяє літаку досягати максимальної швидкості 2130 км/год і злітати з аеродрому всього за 18 секунд. А в поєднанні з малим аеродинамічним опором, літак має високі розгінні характеристики на початковому етапі польоту.

https://www.youtube.com/watch?v=KaNEHPu_dIs&t=17s

Арсенал озброєння Gripen дуже широкий. До нього підходять ракети від різних виробників, зокрема AIM-120 AMRAAM, ракети від MBDA, високоточні бомби GBU-12, крилаті та протикорабельні ракети.

У ближньому повітряному бою JAS 39 може використовувати вбудовану 27-мм гармату Mauser BK-27, яка розташована з лівого боку в нижній частині фюзеляжу. На відміну від багатьох сучасних авіаційних гармат BK-27 – одноствольна, хоча може робити 1700 пострілів за хвилину.

Оскільки JAS 39 є багатоцільовим літаком, то крім звичайних авіабомб і блоків з некерованими авіаційними ракетами, він може нести високоточну зброю для ураження наземних і надводних цілей. Зокрема, ракети "повітря-земля" ближнього радіуса дії AGM-65 Maverick. Вони використовуються для знищення тактичних цілей: бронетехніки, транспортних засобів, ППО, складів з пальним та невеликих кораблів.

Для ураження великих надводних цілей в арсеналі Gripen є протикорабельна ракета великої дальності RBS-15F. Теоретично вона може бути замінена на український "Нептун".

Фото з відкритих джерел

Одна позитивних особливостей “Грифонів” полягає у можливості JAS 39 працювати зі злітно-посадкових смуг поганої якості, включно з автомобільними трасами. Це пов’язано з тактикою шведських повітряних сил, які мають у випадку необхідності максимально розосередитись по всій країні.

Gripen також вважається найбільш економним винищувачем 4+ покоління. Вартість льотної години у сучасній версії JAS 39E/F коштує близько 4 тисячі доларів. Тоді як у F-16 ціна за годину в небі починається від 8 тисяч доларів.

За шведським літаком закріпилось звання найдешевшого винищувача покоління 4+, який можливо навіть взяти у лізинг. Ціна одного винищувача ранніх модифікацій Gripen коливається від 30 до 60 мільйонів доларів, залежно від комплектації й умов постачання. Водночас новітні JAS 39E/F Gripen коштують по 130-150 млн доларів за одиницю.

Історія з лізингом пов’язана з тим, що у 2000-х роках Швеція скорочувала оборонні витрати й активно розпродавала машини зі складу своїх збройних сил. У результаті Угорщина та Чехія у 2003 році взяли в оренду по 14 машин у версії JAS 39C/D за 700 та 800 млн доларів відповідно.

Gripen vs F-16: переваги й недоліки

Фото з відкритих джерел

Шведський “Грифон” та американський F-16 відносять до класу легких однодвигунних літаків 4+ покоління. Обидва винищувачі є багатоцільовими й мають потужний арсенал ракет і бомб.

За основними характеристиками Gripen модифікації JAS 39E/F програє за максимальною вагою F-16V Block 70/72: 21,7 тонни проти 16,5 тонни. У ранніх версіях параметри майже схожі – 14 тонн у Gripen проти 16,5 тонн у F-16. 

Винищувач JAS 39 Gripen. Фото: Saab

Шведський літак має на одну точку підвіски більше: 10 проти 9. Однак максимальна швидкість, практична стеля та інші льотні характеристики будуть майже однаковими.

Однак є у “Грифона” і переваги: через менші розміри він витрачає менше пального, ніж F-16. Водночас Gripen має суттєво менше бойове навантаження – 5 тонн. Натомість F-16 може нести майже 8 тонн зброї різного типу.

Оснащення сучасними цифровими системами, якщо порівнювати новітні F-16V Block 70/72 та JAS 39E/F, умовно однакові. Але у старіших модифікаціях (Block 50/52 та JAS 39C/D) перевагу має американський літак.

Винищувач F-16. Фото: Ми-Україна

Однак шведський JAS 39 має одну рішучу перевагу над F-16 – це невибагливість до смуг та міжпольотного обслуговування. Це дуже актуально для українських умов. Натомість американські винищувачі потребують спеціальної інфраструктури.

Окрім невибагливості та економії пального Gripen має одну з найдешевших льотних годин серед винищувачів. Сучасні версії літаків (JAS 39E/F та F-16V Block 70/72) співвідносяться за ціною польоту так: 4 тисячі доларів за Gripen проти 8+ за F-16.

Попри економність та непогані технічні показники є загроза, що платформа цих винищувачів з часом зникне. Відносно F-16 цієї загрози немає, адже ці винищувачі точно виготовлятимуть та підтримуватимуть найближчі 10–20 років.

JAS 39 Gripen. Фото з відкритих джерел

Більшість західних сусідів України експлуатують саме F-16. А загальна кількість операторів F-16 – це близько трьох десятків країн. Натомість країн, які використовують Gripen, не дуже багато: Швеція, Чехія, Польща, Угорщина, Таїланд, ПАР, Бразилія.

Попри це Збройні сили України дуже потребують літаків на кшталт JAS 39 Gripen. Невибагливість, економність і універсальність “грифонів” у поєднанні з сучасним озброєнням роблять їх кращими за будь-які російські винищувачі.

Нагадаємо, командувач Повітряних сил Збройних сил України Микола Олещук розповів, що винищувач F-16 був в Україні й проходив тут випробування.

Головне