Чи справді літаки F-16 здатні наблизити перемогу України: що кажуть експерти

Чи справді літаки F-16 здатні наблизити перемогу України: що кажуть експерти

На Заході тривають дискусії щодо надання Україні винищувачів F-16. Низка країн заявила про готовність передати ці літаки українським військовим. Водночас у Білому Домі заявили, що США не розглядають це питання.  Чому саме F-16 хочуть передати Україні, які характеристики цього літака і яка країна може першою озброїти ЗСУ винищувачами F-16 – у матеріалі “Ми-Україна”.

Характеристики так особливості F-16

Фото: flickr.com

Винищувач F-16 (General Dynamics F-16 Fighting Falcon) – американський винищувач четвертого покоління. Він був розроблений у 1974 році. За своєї універсальності це досить недорогий літак.Він декілька разів модернізувався і станом на зараз залишається чи не найпопулярнішим винищувачем у світі. В першу чергу, завдяки своїй універсальності та надійності. За всю історію випустили понад 4500 цих літаків. F-16 вважається одним з найвдаліших винищувачів четвертого покоління.  

Спочатку літак створювався для повітряних боїв та отримання панування у повітрі. З такою ж метою створювався радянський МіГ-29. F-16 має гарну тягооснащеність і непогану маневровість. Для забезпечення простоти експлуатації літак має 228 люків і знімних панелей. Двигун має під фюзеляжний повітрозабірник.

Кабіна обладнана регенеративною системою кондиціонування і наддуву. Катапультоване крісло фірми ACESII забезпечує покидання літака на стоянці та в польоті при швидкості 1 100 кілометрів на годину на висотах до 15 000 метрів. Система керування літаком – електродистанційна з чотирикратним резервуванням.

Винищувач має доволі проста "начинку" та лише один двигун, адже його конструювали не лише для повітряних сил США, але й і для країн-союзників. При цьому F-16 може виконувати практично всі завдання в повітрі: від повітряних боїв до високоточного бомбардування.

Технічні характеристики F-16:

  • довжина – 15,03 м;
  • висота – 5,09 м;
  • розмах крила – 9,45 м (з ракетами – 10,0 м);
  • маса з двигуном F100 – 8 910/9 358 кг, з двигуном F110 – 9 017/9 466 кг;
  • максимальна швидкість – 2 120 км/год на висоті 12 200 м;
  • екіпаж – 1 особа.

Озброєння:

  • стрілецько-гарматне: 1×20-мм шестиствольна гармата M61A1 (боєзапас – 511 снарядів);
  • ракети повітря-повітря – AIM-7, 6xAIM-9, 6xAIM-120, AIM-132, Python 3, Python 4, Derby, Sky Flash, Magic 2;
  • ракети повітря-поверхня – 6xAGM-65A/B/D/G, AGM-45, 2xAGM-84, 4xAGM-88, AGM-154 JSOW, AGM-158 JASSM, Penguin Mk;
  • кориговані бомби – 4xGBU-10, 6xGBU-12, GBU-15, GBU-22, GBU-24, GBU-27, 4xGBU-31 JDAM;
  • кориговані касетні бомби – CBU-103, CBU-104, CBU-105;
  • вільнопадаючі бомби – Mark 82, 8xMark 83, Mark 84.

Як пише “Мілітарний”, початкова модернізація M3 tape охоплювала інтеграцію Link-16, бомб з GPS корекцією GBU-30/32, нашоломної системи індикації, модернізацію радара шляхом встановлення нового бортового обчислювача.
Надалі стали доступні наступні пакети модернізації:

  • M4 tape – інтеграція ракет класу "повітря-повітря" ближнього бою AIM-9X та IRIS-T, просунутого Link-16, прицільного контейнера SNIPER і підвищення його можливостей, оновлення прицільної системи для протирадіолокаційних ракет HTS.
  • M5 tape – інтеграція тактичних плануючих керованих авіабомб AGM-154 JSOW, авіабомб з лазерним наведенням EGBU-12, більш стійких до завад GPS/ІНС, оновлений Link-16, додаткові системи комунікації та озброєнь.
  • M6 tape – інтеграція нової системи "свій-чужий", ракет "повітря-повітря" середньої дальності AIM-120D, високоточних авіабомб GBU-39, GBU-54 JDAM, оновлений Link-16, системи уникнення зіткнення з землею, покращені пілони BRU-69, оновлення певних систем комунікації і контролю систем.
  • M7 tape – інтеграція радара з АФАР AN/APG-83, останніх модифікацій AIM-120D, JASSM-ER, модернізація систем комунікації і керування.

Як навчають пілотуванню F-16

Фото: flickr.com

Стандартний курс навчання польотам на F-16 складається з п’яти етапів. Спочатку пілоти протягом місяця проходять виключно академічні навчання із вивчення основних систем F-16 та аварійних процедур.

Потім розпочинається  навчання на авіасимуляторах. Зазвичай їх вісім, вони забезпечують отримання навичок з пілотування та дій в аварійних ситуаціях. Після цього чотири вильоти на двомісному F-16D та перший одноосібний на F-16C.

Потім ще шість вильотів, включно з нічними та груповими польотами та контрольним. Під час останнього перевіряються всі навички пілотування. Після цього пілот отримує статус допущеного до пілотування F-16 у будь-яких погодних умовах.

Бойова підготовка на F-16 передбачає курс "повітря-повітря". Він передбачає 26 вильотів, з відпрацюванням використання озброєння, тактики повторного бою на різних дистанціях, включно з ближнім маневровим.

Курс "повітря-земля" включає 26 вильотів, з польотами на надмалій висоті, відпрацювання різноманітним озброєнням та отримання тактичних навичок.

Крім цього є ще окремий місячний курс зі знищення протиповітряної оборони противника. Він проходить виключно на F-16 Block 50, із застосуванням систем вже виключно бойового літака.

Загальна тривалість курсу пілотування F-16 становить дев'ять місяців. Але для українських пілотів курс може бути переглянутий та скорочений.

Чому саме F-16 потрібні ЗСУ: думки експертів

Фото: flickr.com

Про необхідність заміни радянських літаків сучасними західними винищувачами наголошували у Повітряних силах ЗСУ. Юрій Ігнат в інтерв’ю французькому телеканалу La Chaîne Info та у коментарі "Українській правді" зазначив, що саме F-16 є найбільш вірогідним кандидатом на заміщення старих радянських літаків.

“Спершу потрібно підготувати льотний склад, авіаційних інженерів та аеродромну інфраструктуру до подальшого переозброєння на нові зразки техніки та супутнього обладнання. Далі – формування авіаційних бригад – до п’яти, кожна з них може включати до 3 ескадрилей. Така держава, як Україна, одна із найбільших у Європі, потребує саме такої кількості літаків, і це вже буде повне переозброєння і заміщення старої радянської техніки", – сказав військовий.

Він зауважив, що літак F-16 має широкий спектр засобів ураження: може завдавати ударів як по наземних цілях (склади боєприпасів та пально-мастильних матеріалів, укріпрайони, бронетехніка противника), так і вражати усі види аеродинамічних цілей (ракети, літаки, гелікоптери і дрони-камікадзе). Ігнат вважає, що для захисту неба Україні необхідно до 200 бортів F-16. 

Завоювання переваги в повітрі дозволить успішно проводити наземні операції, зокрема із деокупації наших територій, підкреслив речник ПС, вважає Ігнат.

На думку військового аналітика Олексія Гетьмана, F-16 ідеально підходить для України через його багатофункціональність. Цей винищувач об’єднує функції чотирьох літаків, які є на озброєнні ЗСУ. F-16 може завдавати ударів по наземних цілях різними типами зброї, а також стати частиною протиповітряної оборони України.

“Під багатофункціональністю треба розуміти можливість використання цього літака в залежності від типу озброєння, яке може бути на ньому розташовано як безпосередньо винищувача для повітряного бою з літаками, крилатими ракетами та БПЛА ворога, так й для завдання ударів по наземним цілям. А саме по скупченню живої сили, броньованої техніки, складів та штабів ворога, ракетами “повітря-поверхня” по радіолокаційним станціям зенітно-ракетних комплексів С-300 та С-400, а також по надводним цілям – кораблям та катерам тощо”, – зазначає експерт.

Видання Air Force Magazine пише, що F-16 нових модернізацій можуть бути ефективними проти крилатих російських ракет. Також ці літаки можуть прицілитися у більше цілей, ніж здатні уразити.

Повітряні Сили США разом з Northrop Grumman завершили п'ятирічний процес модернізації 72 винищувачів F-16 для Національної гвардії США радарами п'ятого покоління.

Завдяки новим радарам винищувачі зможуть відстежувати більше цілей на більших дальностях та з більшою точністю.

За словами підрядника, нові радари з активною решіткою з електронним скануванням (AESA) створені на основі радарів, які Northrop Grumman встановила на F-22 і F-35.

Попередній радар управління вогнем APG-68 F-16 міг відстежувати не більше двох об'єктів одночасно, а з новим радаром пілот може "прицілитися у більше цілей, ніж може уразити".

Ці 72 винищувачі F-16 будуть не єдиними в США, які отримають радари п'ятого покоління – найближчими роками ще сотні літаків отримають комбінований пакет модернізації, який передбачає зокрема і встановлення радарів AESA.

Постає питання, чи може Україна отримати перші літаки не від США. Авіаексперт Костянтин Криволап вважає, що за наявності політичної волі інші країни можуть надати свої F-16 Україні, оскільки дозвіл виробника вже є.

“Є процедура, за якою виробник має дати згоду. В даному випадку виробником є Lockheed Martin, який каже, що він готовий замінити старі літаки (F-16 - ред.), які будуть доставлені в Україну, новими. Це нормальний крок. Тим самим виробник каже, що не буде заперечувати проти передачі F-16 Україні. Тому, якщо буде політична воля, то всі країни можуть передавати свої літаки. А їх дуже багато. Було виготовлено близько 4000, з яких 2500 ще літають і не є списаними”, – сказав Криволап у коментарі сайту “Ми-Україна”.

Він також додає, що F-16 потребуватимуть не лише відповідної інфраструктури, але й значної кількості спеціалістів з обслуговування цих літаків.

“Якщо це буде 200 літаків, то помножте це на 20 людей, які повинні обслуговувати ці літаки. І це не люди, які вчора каву варили, а спеціалісти, яких треба відповідним чином вчити. Це поступовий процес. Гадаю, він може зайняти рік, або навіть більше. Але, це шлях, яким треба йти”, – сказав Криволап.

Фото: flickr.com

Згодом у Повітряних силах ЗСУ заявили, що вже почали формувати аеродромну мережу для сучасних бойових літаків. “Нехай це зараз буде зроблено в бойових умовах, десь не так, можливо, як це в мирний час робиться, але це допоможе нам виконувати завдання по всій території держави, де розосереджена наша авіація”, – додав речник ПС ЗСУ під час брифінгу.

Він наголосив, що в подальшому ці військові аеродроми можуть стати місцями “спільного базування”: тобто злітні смуги зможуть використовувати як військові, так і цивільні літаки.

У коментарі сайту “Ми-Україна” Ігнат підтвердив, що питання створення необхідної аеродромної мережі є таким, що перебуває на етапі фактичної реалізації.

“Профільні міністерства – зокрема оборони та інфраструктури – вже почали роботу щодо адаптації деяких аеродромних мереж до прийому західних літаків. Перші кроки вже зроблені”, – сказав він .

Нагадаємо, Польща заявила про готовність передати на потреби ЗСУ свої багатофункціональні винищувачі F-16.

Як повідомляв "Ми-Україна", канцлер ФРН Олаф Шольц заявив, що Німеччина не збирається передавати українській стороні свої винищувачі, а також направляти в зону бойових дій свої війська. 

Головне