Головна загроза штучного інтелекту: як зберегти свою роботу і кому не варто перейматись

Головна загроза штучного інтелекту: як зберегти свою роботу і кому не варто перейматись

Розвиток штучного інтелекту дійшов до того, що депутати Європейського парламенту розглянуть закон про ШІ. Ним пропонується запровадити правила прозорості та управління ризиками для технологій зі штучним інтелектом. Це ще раз доводить, наскільки глибоко ШІ інтегрувався у життя людей. І це привід для хвилювання щодо збереження своєї роботи. Проте, автоматизація загрожує не всім. Існують професії, які штучний інтелект якщо й замінить, то не скоро. Кому не варто хвилюватись через бум автоматизації й що радить чат-бот ChatGPT щодо незамінних професій — у матеріалі “Ми-Україна”.

Кого не замінить ШІ у найближчому майбутньому

Попри тривожні прогнози деяких аналітиків, наразі виділяють низку занять, у яких штучний інтелект не зможе замінити людину. Так, журналіст Роуен Чунг опублікував список професій, які, на думку ChatGPT, ШІ "забере" в людини. Цифровий розум зможе замінити: маркетингових аналітиків, SMMників,  репортерів, турагентів, аналітиків технічної підтримки, модераторів контенту та рекрутерів.

Водночас до професій, яких ШІ точно не зможе замінити навряд увійдуть:

  1. Хірург;
  2. Електрик;
  3. Пожежник;
  4. Будівельник;
  5. Ветеринар;
  6. Фізіотерапевт;
  7. Поліціянт;
  8. Архітектор;
  9. Фармацевт;
  10. Медсестра;
  11. Стоматолог;
  12. Психолог;
  13. Перукар;
  14. Фельдшер;
  15. Особистий тренер;
  16. Письменник;
  17. Доглядач за дітьми;
  18. Сантехнік;
  19. Композитор;
  20. Соціальний працівник.

Що об’єднує всі ці види діяльності? Усі вони пов’язані з міжособистісною взаємодією, емпатією й творчістю. Штучний інтелект може бути помічником, виконувати рутинну роботу, але йому не під силу опанувати людську фантазію, генерувати оригінальні ідеї. Також ШІ не може відтворювати емоції, не має інтуїції та не здатен співпереживати.

Ми запитали чат-бот ChatGPT, щодо професій, які не здатен опанувати ШІ. Ось що відповів цифровий розум:

Схожої думки дотримується Мартін Форд, автор книги “Правило роботів: як штучний інтелект замінить все”. Він зауважує, що попри шалену автоматизацію, є галузі, до яких ШІ ще довго не дістанеться.

"Гадаю, є категорії робіт, які в найближчому майбутньому штучний інтелект не замінить. Це насамперед творчі професії: якщо ви не виконуєте шаблонну роботу, а генеруєте нові ідеї, створюєте щось нове, то конкуренція роботів вам не загрожує" — каже Форд в інтерв’ю BBC.

Хоча технічно роботи працюють краще за людей, але є ще речі, на які ШІ не здатен, каже експерт. Це насамперед завдання, що передбачають суто людські якості, як-от емоційний інтелект і нестандартне мислення. І перехід на позиції, що зосереджені саме на цих навичках, може допомогти зменшити шанси бути заміненим.

Однак це не означає, що представники абсолютно всіх творчих професій у безпеці.

На думку Форда, у групі найбільшого ризику — фахівці з графічного дизайну чи візуального мистецтва. Базові алгоритми можуть змусити робота аналізувати мільйони зображень, дозволяючи штучному інтелекту миттєво освоювати необхідну естетику.

В інших видах творчості є певна надійність. "У науці, медицині та юриспруденції… всюди, де не необхідна розробка нової юридичної чи бізнес-стратегії. Гадаю, там і надалі працюватимуть лише люди", - каже експерт.

Друга категорія — це посади, що потребують складних взаємостосунків. Зокрема медсестри, бізнес-консультанти та журналісти-розслідувачі. Такі професії вимагають глибокого розуміння людей. Форд упевнений, що мине багато часу, перш ніж ШІ зможе взаємодіяти таким чином, аби будувати стосунки".

Також є ще одна безпечна зона. На думку Форда, "це робочі місця, що вимагають значної мобільності та здатності розв'язувати проблеми у непередбачуваних умовах". Йдеться передусім про робітничі професії — електрики, сантехніки, зварювальники тощо. Коли є висока ймовірність нестандартної ситуації, то роботу важко автоматизувати.

Як залишатися на плаву — поради ChatGPT

“Ми-Україна” поцікавився, що думає штучний інтелект про свої перспективи на ринку праці. ШІ визнав є реальна загроза представників для деяких професій. Також бот назвав сім пунктів, які допоможуть людині залишитись цінним працівником і не програти роботам. Ось, що радить ChatGPT:

Ми також запитали бота, що варто робити вже зараз, аби мати успіх у будь-якій професії. Штучний інтелект дав п’ять універсальних порад:

Відповідаючи на питання про найбільш перспективні професії ChatGPT, виділив чотири галузі. Йдеться про ІТ, аналітику даних, медицину, екологію та енергетику. 

ШІ також розповів, який може бути ринок праці в Україні після перемоги над російськими окупантами. На думку ChatGPT, існує шість галузей, у яких можуть знадобитися фахівці.

Нагадаємо, "Ми-Україна" з'ясував, які загрози несе людству штучний інтелект і що робити, аби захиститись від нього.

Головне