Війна та податки: як отримати пільги, подати декларацію і кому можна не сплачувати

Війна та податки: як отримати пільги, подати декларацію і кому можна не сплачувати

Які ставки єдиного податку діють в цьому році? Хто може не подавати декларацію про доходи і не сплачувати мінімальне податкове зобов’язання за пай? Якою цього року буде податкова соціальна пільга? Розбираємось із нюансами оподаткування українців у 2023 році.

Єдиний податок

Перша група. Ставка єдиного податку (ЄП) становить 10% від розміру прожитмінімуму для працездатної особи станом на 1 січня. У 2023 році податок становить 268,4 грн на місяць. Ліміт доходу, який дозволяє перебувати у цій групі, - 167 мінімальних зарплат на рік або 1 118 900 грн

Друга група. Ставка податку прив'язана до розміру мінімалки станом на 1 січня і становить 20% від її розміру. У 2023 р. це 1340 грн на місяць. Ліміт доходу другої групі – 834 мінімальні зарплати: 5 587 000 грн на рік.

Термін сплати єдиного податку для першої та другої груп - до 20 числа поточного місяця авансом (наприклад, за січень в січні). Проте з квітня 2022 р. і до кінця дії воєнного, надзвичайного стану сплата єдиного податку для ФОПів першої та другої груп добровільна.

Третя група. Ставка податку залежить від доходу, а не рівня мінімалки або прожитмінімуму. Якщо ФОП сплачує ПДВ, то ставка податку - 3% доходу плюс ПДВ. Якщо не сплачує ПДВ, то зазвичай ставка 5% доходу, але з квітня минулого року і до кінця дії воєнного стану вона пільгова – 2%.

До кінця дії воєнного, надзвичайного стану будь-які суб’єкти господарювання з річним обсягом доходів до 10 млрд грн можуть бути ФОПом третьої групи.

Фізособи-підприємці, незалежно від доходів, сплачують Єдиний соціальний внесок за себе – 22% від мінімальної зарплати. У 2023 році це 1474 грн. Передбачена щоквартальна сплата – до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Зазвичай ЄСВ за себе не сплачують самозайняті, які не отримують дохід, пенсіонери й ті ФОПи та самозайняті, за кого внесок робить роботодавець. Проте з березня минулого року і до кінця дії воєнного стану ЄСВ за себе можуть не сплачувати й інші ФОПи, щоправда в цьому разі їм не нараховуватимуть стаж.

Податкова соціальна пільга

Податкова соціальна пільга (ПСП) – це частина зарплати, з якої він не сплачує 18% податку на доходи фізичних осіб.

Максимальний дохід, який дозволяє розраховувати на пільгу, – розмір прожитмінімуму для працездатної особи на 1 січня (2684 грн), помножений на коефіцієнт 1,4 та округлений до десяти гривень. У 2023 році це 3760 грн.

Є базова пільга - 50% від прожитмінімуму для працездатного. Це 1342 грн у 2023 р. Наприклад, зарплата складає 3500 грн. Віднімаємо від неї розмір пільги і отримуємо 2158 грн. 18% податку на доходи фізосіб вирахують саме з цієї суми.

В залежності від кількості дітей на утримання підвищується і максимальний дохід для ПСП: двоє (3760х2) – максимальний дохід складає 7520 грн, троє (3760х3) - 11280 грн і т.д. Максимальний дохід - це виключно зарплата на одному місці роботи, і право скористатися ПСП є тільки у одного з батьків.

Пільгу надають на кожну дитину: двоє дітей – пільга складе 1342х2 – 2684 грн, троє – 1342х3 – 4026 грн. Наприклад, зарплата матері двох неповнолітніх дітей 7500 грн. Віднімаємо від неї податкову знижку і отримуємо 4816 грн, з яких жінка сплатить ПДФО.

Пільга може скласти 150% і 200% від базової ставки, якщо працівник належить до певної категорії.

150% пільги або 2013 грн передбачено для таких категорій:

  • батьків-одинаків, вдів або вдівців, опікунів або піклувальників (150% ПСП надається на кожну дитину віком до 18 років);
  • тому, хто утримує дитину з інвалідністю (150% ПСП - на кожну дитину віком до 18 років);
  • працівників з інвалідністю (I і II групи);
  • учасників бойових дій (якщо УБД не є ветераном Другої світової);
  • чорнобильців (перша і друга категорії);
  • учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад'юнктів (якщо не отримують виплати з бюджету);
  • потерпілим від переслідувань за правозахисну діяльність з довічною стипендією.

200% пільги або 2684 грн передбачено для таких категорій:

  • Герой України, Герой Радянського Союзу, Герой соцпраці, повний кавалер ордена Слави чи ордена Трудової слави, нагороджений чотирма і більше орденами "За відвагу";
  • учасник Другої світової чи той, хто в той час працював в тилу, учасник бойових дій з інвалідністю (I та II групи);
  • в'язень концтабору під час ДСВ, репресований і реабілітований;
  • постраждалий під час блокади Ленінграда під час ДСВ;
  • насильно вивезений з території колишнього СРСР під час ДСВ.

Щоб скористатися правом на податкову соціальну пільгу, потрібно подати заяву на ім'я роботодавця і додати копії додаткових документів, якщо її розмір варіюється в залежності від категорії. Це копії свідоцтва про народження дитини, рішення про опіку та піклування, пенсійного посвідчення, довідки з МСЕК, посвідчення учасника бойових дії, посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС, орденської книжки.

У тому випадку, якщо батьки можуть розраховувати на знижку і для себе, і в зв'язку з наявністю дітей, доведеться вибирати один з двох варіантів – обидві одна людина застосовувати не може. Також потрібно враховувати, що право на ПСП не впливає на сплату військового збору (1,5%) та єдиного соціального внеску (22%).

Податок на нерухомість

Це місцевий податок, який сплачується на підставі податкового повідомлення, залежить від розміру мінімальної зарплати і вже кілька років нараховується як на житлову, так і нежитлову нерухомість, як на цілий об'єкт, так і на його частину.

Податок не нараховують на об'єкт та його частину у власності людини:

  • якщо площа квартири (однієї або декількох, цілої або частин у власності) не перевищує 60 кв. м;
  • якщо площа будинку (одного або декількох, цілого або частин у власності) не перевищує 120 кв. м;
  • якщо площа квартири і будинку (або їх частин) у власності - до 180 кв. м.

Сплачувати податок потрібно за кожен квадратний метр житлової або нежитлової нерухомості понад цей ліміт. Наприклад, якщо у людини у власності 200 кв. м нерухомості в різних квартирах і будинках, податок будуть нараховувати на 20 кв. м. Якщо квартира площею 90 кв. м на одного власника, то сплатити потрібно буде за 30 кв. м.

Сплачують його юрособи і фізособи, резиденти і нерезиденти - власники нерухомості. Кількість зареєстрованих в квартирі або в будинку на виплату податку не впливає, тільки право власності). Якщо житло оформлено на неповнолітнього, то його законні представники. Будь-яких пільг для пенсіонерів законодавство не передбачає.

Податок на житло, яке належить кільком людям, будуть вираховувати для кожного власника на його частину. Тобто якщо нерухомість розділена в натурі і внесена до реєстру як різні об'єкти на різних власників. Якщо поділу в натурі не було і в реєстрі будинок або квартира йдуть як один об'єкт, податок нарахують тому, на кого житло зареєстровано.

У Податковому кодексі зафіксована верхня планка для ставки - вона не може перевищувати 1,5% мінімальної зарплати за кожен квадратний метр площі понад встановлені ліміти. Але остаточне рішення за місцевою владою.

Податківці акумулюють інформацію щодо ставок місцевих податків. Їх можна знайти за цим посиланням. Але далеко не завжди вони актуальні, бо податківці своєчасність і актуальність не мають контролювати. Отже, актуальні ставки треба уточнювати в органах місцевої влади.

Рахують відсоток від мінімалки, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року. У 2023 році українці будуть платити за 2022 р. Це означає, що 1,5% вираховуватимуть від торішнього рівня мінімалки, від 6500 грн. Отже, максимальна ставка податку на нерухомість до сплати у 2023 р. – 97,5 грн за квадратний метр.

Якщо в однієї людини в власності площа нерухомості в п'ять разів перевищує неоподатковані обсяги, на додаток до податку на нерухомість на всю площу нерухомості, він спплатить ще й 25 тис. грн за кожен об'єкт. Тобто якщо квартира (або частини квартир) - більше 300 кв. м, будинок - більше 600 кв. м, загальна площа різних об'єктів - більше 900 кв. м.

За ПКУ, до 1 липня податкові органи повинні спрямувати платнику податків-фізособі повідомлення-рішення. Самостійно вираховують податок до сплати юрособи, а не фізособи.

Якщо повідомлення не прислали, власник нерухомості звільняється від відповідальності за несплату. Тобто від штрафів і пені. Однак не від сплати самого податку. Якщо власник нерухомості розуміє, що він повинен платити, але вимога не приходить, звертатися чи ні до податкової - рішення на його розсуд. Але потрібно враховувати, що податківці мають право вимагати виплати податку одразу за три попередні роки.

Мінімальне податкове зобов’язання

Це щорічний платіж у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі (НГО), на який чекають від власників ділянок, площею від 50 соток. Вимоги щодо мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) прописали восени 2021 року і у 2023 році українці, в тому числі і власники земельних паїв, сплачуватимуть його вперше.

В цьому році розмір МПЗ пільговий – 4%, а не 5% від НГО. На землі запасу, земельні ділянки у межах населених пунктів, у дачних та садових кооперативах, отримані внаслідок приватизації у кооперативах, що перебувають у зоні відчуження та безумовного відселення, мінімальне податкове зобов'язання не поширюється.

У 2023 році сплачувати будемо за 2022 рік, у 2024 році – за 2023 рік. Але законодавчо зафіксовано, що МПЗ не стягнуть за ділянки, які розташовані на тимчасово окупованих територіях і на територіях, де велися або ведуться бойові дії. Їхній перелік має затвердити Кабмін. Також від сплати зобов’язання звільнять за ділянки, що заміновані, або на них розташовані фортифікаційні споруди. Такими їх визначають обласні військові адміністрації.

Для фермерських господарств передбачено пільгову ставку – 2,5% від НГО. Нормативна грошова оцінка різна, отже різним буде і МПЗ для кожного платника. Якщо для окремої ділянки оцінку не проводили, за основу візьмуть загальну по області.

До МПЗ входять:

  • податок на прибуток підприємств,
  • ПДФО та військовий збір з доходів фізосіб, які перебувають у трудових чи цивільно-правових відносинах з платником податків, з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису;
  • земельний податок;
  • єдиний податок;
  • рентна плата за використання води;
  • 20% витрат на оплату оренди.

Від МПЗ віднімаються сплачені податки, і різницю потрібно буде виплачувати щорічно незалежно від того, обробляється пай чи ні.

Якщо ділянка в оренді і договір оформлено належним чином, сплачувати зобов’язання буде орендар. В іншому випадку – орендодавець. До липня від податкової має надійти повідомлення про сплату МПЗ і це буде приводом для сплати. Якщо воно не надійде, не має бути відповідальності за несплату зобов’язання, але обов’язок це зробити залишається. Тут ситуація аналогічні тій, що і з податком на нерухоме майно.

Декларація

Наймані працівники та фізособи, які протягом року отримували доходи від податкових агентів, декларацію не заповнюють.

Фізособи оформляють її в тому випадку, якщо:

  • ведуть самостійну професійну діяльність;
  • отримують дохід від неподаткових агентів (від приватних осіб), оренди, суборенди, лізингу, інвестиційних та іноземних активів;
  • отримали спадщину. Однак заповнювати декларацію не потрібно, якщо об'єкт спадщини оподатковується податком на доходи за ставкою 0%. Це стосується спадщини родичам першого та другого ступеня споріднення, особам з інвалідністю I групи, дитині-сироті або позбавленій опіки. Також декларувати спадщину не доведеться, якщо спадкоємець заплатить за нього ПДФО до нотаріального оформлення;
  • збираються виїжджати на ПМП в іншу країну;
  • розраховують на податкову знижку;
  • ведуть підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування;
  • отримують дохід від продажу сільгосппродукції з ділянки землі більше 2 га.

Термін подачі декларації для фізосіб у 2023 році за минулий рік - до 1 травня.

Звичайно, війна внесла корективи і у деклараційну кампанію. У 2022 та 2023 звітних роках до складу доходу не включають кошти, товари чи послуги, які українцям у якості допомоги і навіть як додаткове благо надали уряди іноземних держав, їхні державні фонди, іноземні благодійники. Така допомога як дохід не рахується, якщо українці скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства іншої держави.

Головне