Україна потерпає від повені: чому річки затоплюють міста й села і коли це закінчиться

Україна потерпає від повені: чому річки затоплюють міста й села і коли це закінчиться

Україну охопили масштабні паводки, яких не було вже кілька років. І хоча ситуація контрольована, розливи річок шкодять господарствам, затоплюють мости й переправи. Окрім сільської місцевості страждають і великі міста. Так, столичні Гідропарк та Оболонь потерпають від високого рівня води. Яка причина паводків, у яких областях найважча ситуація, які прогнози дають фахівці щодо подальшої ситуації — у матеріалі “Ми-Україна”.

Яка причина підвищення рівня води

Фото: ДСНС

В Укргідроенерго зазначили, що весняне водопілля – звичне природне явище. Зокрема, в районі Києва повені спостерігаються постійно. Але цього року вони дуже потужні і стрімке. Наразі рівень води на близько метр перевищує минулорічний.  Фахівці пояснюють, що значному наповненню річок сприяли не лише рясні дощі, але й підвищення рівня підземних вод. Звідси і значні підтоплення.

На фоні тотального зневоднення у світі подібне явище виглядає надприродно, кажуть в Укргідроенерго. Хоча фахівці запевняють, що природа має певну циклічність: подібне явище відбувається раз в десять років. Так, весна 2013 року також відзначалась високою водністю.

Фото: ДСНС

Втім, не лише природні цикли стали причиною підвищення рівня води в Україні. Як зауважила голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко, одним з чинників великої води є не лише природні явища. Повпливали також порушення правил користування прибережними смугами, водоохоронними смугами, заплавами. Крім того, порушення гідрологічного режиму Дніпра викликає появу островів, які перешкоджають нормальному руху води.

Ще однією причиною повені називають забудову природних заплав Дніпра. Зокрема київський екоактивіст Михайло Петелицький пояснив, як люди самі створили умови для масштабних повені у столиці та області.

Фото: ДСНС

“Сучасна гідрологічна наука каже, що запорукою зменшення катастрофічних наслідків від великих повеней є саме збереження заплав річок в їх природному стані. Часто це території в стані заболочених ділянок, або великих масивів боліт, інколи — великих природних заливних луків. Жодні штучні споруди, дамби греблі і т.д. не змогли дати людям більшого захисту ніж сама природа”, — зазначає Петелицький.

Він додає, що людина не була б сама собою, якби не хотіла схитрити проти природи.

“Піднявши гідронамивом практично увесь лівий берег річки Дніпро в Києві було створено досить вузький коридор, який не дозволяє річці розливатися на широкі простори як це було в минулі століття, адже цілі житлові масиви виросли на місці колишньої заплави Дніпра”, – пише екоактивіст.

Яка ситуація по областях

Фото: ДСНС

Як повідомляють у ДСНС, наразі залишаються підтопленими 330 будинків у 5 областях (Дніпропетровська – 170, Кіровоградська – 87, Черкаська – 42, Чернігівська – 29 та Полтавська – 2) та 1 тис. 642 дворогосподарства у 6 областях (Чернігівська – 488, Дніпропетровська – 333, Кіровоградська – 323, Київська – 210, Черкаська – 181, та Полтавська – 107).

У Дніпропетровській, Волинській, Рівненській, Черкаській та Полтавській областях підтоплено 21 тис. 108 га сільськогосподарських угідь. Також паводки порушили транспортне сполучення до 30 населених пунктів: 29 у Чернігівській області, та 1 у Київській.

Фото: ДСНС

Начальник відділу гідрологічних прогнозів Укргідрометцентру ДСНС Ілля Перевозчиков заявив, що у низці областей оголошено червоний та помаранчевий рівень небезпеки.

"Найважча ситуація зараз на Дніпрі. Унаслідок проходження весняного водопілля ми спостерігаємо активний ріст рівня води, зокрема, оголошено червоний і помаранчевий рівні небезпеки. По областях це: Київська, Черкаська, Полтавська, Дніпропетровська, Кіровоградська та Запорізька, – зазначив Перевозчиков.

Він також повідомив, що формування високих рівнів весняної повені фіксують у Чернігівській області.

Пресофіцер ДСНС України Олександр Хорунжий в ефірі телемарафону розповів, що наразі спостерігається підйом рівнів води у межах річок Горинь, Дніпро, Десна, Західний Буг, Прип'ять, Сож, Сейм. Це території Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Київської, Кіровоградської, Рівненської, Полтавської, Черкаської та Чернігівської областей.

Фото: ДСНС

Хорунжий запевнив, що наразі ситуація контрольована. На півночі країни навіть спостерігається поступове зниження темпу підняття рівня води.

"Підтопленими залишається 1,5 тис. домогосподарств, зокрема у Чернігівській, Кіровоградській, Київській, Черкаській і Полтавській областях. І 330 будинків, зокрема у Дніпропетровській, Полтавській, Кіровоградській областях", – сказав він.

У ДСНС також повідомили про порушення траспортних сполучень у 30 населених пунктах — у переважно у Чернігівській та Київській областях. Наразі створені умови щодо об'їзду та під'їзду до цих населених пунктів.

Фото: ДСНС

Хорунжий попередив, що згідно з прогнозом Гідрометцентру, 18-19 квітня по дніпровському каскаду триватиме затоплення заплавних територій. Внаслідок цього можуть бути затоплені промислові території у прирічкових населених пунктах. Мова про Кременчуцьке, Кам'янське, Дніпропетровське водосховища, і зокрема Черкаську, Полтавську, Кіровоградську області.

Щодо столиці, то в КМДА повідомили, що наразі є підтоплення заплавних територій, які майже щороку підтоплюються під час весняної повені. Йдеться про острови парку "Муромець", Гідропарк, Труханів острів, затоку Галерна, Корчувате, приватні ділянки в районі Осокорків. Зазначається, що цьогоріч рівень води на 0,5-1 метр перевищує минулорічний.

"До критичного рівня води лишається ще 50-60 см. Ми розуміємо, що вода може сягнути цього рівня, тому проводимо додаткові тренування сил цивільного захисту, рятувальників та всіх служб, які можуть бути залучені у наданні допомоги мешканцям", – сказав директор Департамент муніципальної безпеки Роман Ткачук.

Оботонський парк. Фото з відкритих джерел

Ще одним наслідком паводків у столиці може стати зміна кольору води з-під крана. Вода у цей період може бути жовтуватого кольору. Але у Київводоканалі запевнили, що вивчили усі сезонні коливання якості води у поверхневих джерелах і завжди готові відкоригувати режим роботи водопровідних станцій.

“Звертаємо увагу киян, що під час паводку може тимчасово зрости такий показник водопровідної води, як кольоровість. Тобто вода у цей період може мати злегка жовтуватий колір. Цей показник впливає на якість води лише візуально і не свідчить про її небезпечність.

У Київводоканалі наголошують, що здійснюють контроль за  фізико-хімічними та мікробіологічними  показниками й гарантують, що водопровідна вода у столиці залишається безпечною. Наразі якість води залишається в межах норми.

Чого очікувати найближчими днями й коли буде пік водопілля

Фото: ДСНС

У ДСНС попереджають, що наступні кілька днів повені можуть бути важкими для деяких областей.  Також рятуваьлники попередили про підвищення рівня води в річках України й затоплення заплав та сіл.

Так, 19-21 квітня на ділянці Десни нижче села Розльоти в межах Чернігівської області продовжиться ріст рівнів води на 2-10 см за добу. Відбуватиметься подальше затоплення заплави, обтоплення сіл водою та порушення транспортного сполучення з прирічковими населеними пунктами.

Мова про Новгород-Сіверський, Корюківський, Ніжинський, Чернігівський райони Чернігівської області. Також ймовірне часткове затоплення присадибних ділянок та окремих будинків у Корюківському районі Чернігівської області.

У Чернігові продовжиться затоплення територій міського пляжу, садово-дачної забудови, доріг на заплаві у м.Чернігів (район Кордівка).

Фото: ДСНС

На річці Снов утримуватиметься затоплення заплави та перевищення небезпечної відмітки переливу води через автодорогу місцевого значення у Корюківському районі Чернігівської області.

19-21 квітня на Верхньому Дніпрі в межах країни рівень води утримуватиметься близьким до максимальної позначки піка весняного водопілля. Продовжиться затоплення заплави, порушення транспортного сполучення, обтоплення та відрізанням від основних шляхів сполучення. Частково підтопить окремі населені пункти та житлові будинки в ряді прирічкових сіл у Чернігівському районі Чернігівської області.

19-20 квітня, внаслідок пропуску водопілля через Київську ГЕС, на річці Дніпро у Києві, Вишгородському, Броварському та Бориспільському районах Київської області утримуватиметься затоплення заплавних територій. Відмічатиметься часткове затоплення низьких ділянок садово-дачної забудови, присадибних ділянок у ряді прирічкових населених пунктів.

Також 19-20 квітня внаслідок водопілля на водосховищі Дніпровського каскаду, утримуватиметься затоплення заплавних територій та відмічатиметься часткове затоплення прируслових територій у ряді прирічкових населених пунктів. Зокрема на Кременчуцькому, Кам’янському, Дніпровському водосховищах у Черкаській, Полтавській, Кіровоградській, Дніпропетровській обл.

Фото: ДСНС

Також рятувальники попереджають про можливе початкове затоплення заплавних ділянок вздовж Каховського водосховища. Йдеться про низку  прирічкових населених пунктів у Запорізькій області.

За прогнозами ДСНС, пік водопілля в Україні припаде на період з 18 по 28 квітня. Потім рівень води поступово знижуватиметься. Водночас у відділі гідрологічних прогнозів Укргідрометцентру кажуть, що неможливо точно передбачити, якою буде ситуація з паводками.

"Точно сказати про дату, на яку припаде пік водопілля, неможливо, тому що це – процес гідродинаміки, тобто руху води по руслу. У нас є, за прогностичними даними, період 10 днів, з 18 по 28 квітня. Саме в цей період ми очікуємо проходження максимальних рівнів", – пояснив Ілля Перевозчиков

Втім, у КМДА дають цілком конкретні прогнози щодо піку водопілля. “Згідно з даними Укргідрометцентру, пік весняної повені у Києві орієнтовно очікують на 22 квітня. Крім того, рівень Дніпра у Києві завжди регулювався за рахунок роботи каскаду дніпровських ГЕС. На жаль, на сьогодні Каховська ГЕС не працює в повному технологічному режимі, тому інші греблі намагаються скорегувати цю ситуацію”, – повідомляють у столичній держадміністрації.

Метеорологиня Наталка Діденко також погодується з Укргідрометцентром і попереджає, що найвищий рівень водопілля ще попереду.

"Вода, на жаль, показує всі слабкі місця вибору хаотичної забудови, порушених правил та норм будівництва на заплавах, нечищених протоків та стоків. Що ще раз вказує на те, що все треба розглядати в комплексі, підходити з розумом, професійно.Бо потім шкода людської праці, майна, здоров’я... За експертними оцінками Українського Гідрометцентру, пік водопілля припадає на 18-28 квітня, вода ще надходитиме", – зазначила вона.

Нагадаємо, "Укргідроенерго" заявило, що підвищення рівня води в річках спостерігаються в шести областях України.

Головне