Ракети і дрони з пральних машин: з чого насправді зроблена російська зброя

Ракети і дрони з пральних машин: з чого насправді зроблена російська зброя

Ракети та дрони з пральних машин – такі повідомлення дедалі частіше з’являються у ЗМІ щодо російського озброєння. Мовляв, для виробництва своєї "технологічної" зброї московити використовують електроніку з побутових приладів.

Чи відповідає це дійсності розповів військовий, який досліджує підбиту зброю окупантів.

"Ми-Україна" розібралася, з чого складається російська зброя. Кореспондент Владислав Паливода показав комплектуючі з російської техніки, яку підбили чи "затрофеїли" ЗСУ на полі бою.

Вороже військове приладдя показав капітан ЗСУ Андрій Рудик. Допуск туди, де зберігають ці трофеї обмежений, тож зразки привезли до нас у студію.

"Тут ми можемо побачити різні складові електроніки російського трофейного озброєння та військової техніки", - сказав він та показав мікросхему з крилатої ракети Х-101.

11.PNG (1.63 MB)

Цей компонент потрібен, щоб здійснювати електронні обрахунки, обчислює і передає далі на бортовий комп’ютер для звіряння з координатами, які задані в ракету.

Сама мікросхема із російським маркуванням, написи кирилицею. Однак вбудовані чіпи – іноземного виробництва.

"російських чіпів тут немає. Вони безумовно намагаються їх замінити і налагодити певні канали постачання, але якщо загалом говорити про базову комплектацію даної ракети, то чіпи тут саме закордонного походження", -  пояснив Рудик.

Схожа ситуація і з безпілотниками. Основні чіпи для обчислення і навігації до іранських "Шахедів", російських "Орланів", "Ланцетів" та інших ворожих БПЛА – вироблені за кордоном.

Іноземну електроніку росіяни використовують не лише у ракетах чи безпілотниках. Схожі мікросхеми військові виявляли і в артилерії. Прості деталі здебільшого російські, більш технологічні – іноземні.

"Це все відповідає за точність наведення вогневої артилерію Повторюсь, якби у рф не було цієї електроніки, їм би довелось наводити вогонь артилерії, як це робили наші прадідусі під час Другої світової війни", - сказав він.

Найбільша надана нам деталь – пристрій захисту інформації шифрування в системах зв’язку. Одразу кидається в очі наліпка російських спецслужб.

22.PNG (674 KB)

"Це означає, що пристрій однозначно належить до системи зв’язку і відповідає за шифрування інформації, що фсб її перевірила", - повідомив військовий.

Більшість чіпів знову таки іноземного виробництва. І хоча росіяни намагаються приховати походження цих деталей, наші військові навчилися їх розрізняти.

"Дивимось на маркування чіпа, які дати, серійні номери, часто можуть зазначатись навіть компанії та різні вигляди пайки", - додав Рудик.

Є випадки, коли росіяни використовують чіпи побутового призначення, каже військовий. Але наголошує, що вираз "зброя зроблена із пральних машин" варто сприймати обережніше.

"Звикли вважати "із пральної машини" і все – це все замінить. Вона або не взлетить, або вибухне на місці", - пояснив він.

Використовують іноземні технології росіяни ледь не в усій техніці – оптичні прилади, системи навігації та наведення. А от діставати такі деталі росіяни намагаються із різних куточків світу. Здебільшого – контрабандою. Відстежити такі системи постачання вкрай важко, але можливо.

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, Міненерго закликало бізнес імпортувати більше електрики.

Головне