Тарифи на світло точно переглянуть: чому та якими є варіанти

Тарифи на світло точно переглянуть: чому та якими є варіанти

Найближчим часом для населення підвищать тарифи на електроенергію. Але зараз уряд обирає з кількох варіантів. Чому їх переглядають та які є варіанти?

Чому переглянуть тарифи?

Населення почали активно готувати до зростання витрат на електроенергію ще у березні, до завершення опалювального сезону. Розглядали можливість підвищити тарифи із квітня, але не стали. До кінця цього місяця залишили дійсні регульовані ціни.

Проте дебати продовжилися й тривають досі. Бо, на відміну від тарифів на газ та похідних (гаряча вода та опалення), тариф на електроенергію не перебуває під законодавчим мораторієм на підвищення. І, як пояснює міністр енергетики Герман Галущенко, перегляд може бути одним із рішень щодо відновлення енергосистеми.

"За календарний рік неспровокованого повномасштабного вторгнення Росія завдала 255 ударів по 112 енергетичних об’єктах України. При цьому 77% з них, або 197 ударів, були завдані з жовтня по лютий, тобто від самого початку опалювального сезону", - вказує керівний партнер, старший економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар.

Голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКГ Андрій Герус нещодавно уточнив, що 1 млрд доларів або 40 млрд грн постраждалій від обстрілів енергетиці потрібно на підготовку до наступної зими.

Народний депутат, член енергетичного комітету ВР Олексій Кучеренко нагадує, що при цьому реальна ціна на електроенергію, яку отримує "Енергоатом", складає 12-15 копійок.

"А все решта (у тарифі, - авт.) – це послуги компаній "Укренерго" та послуги обленерго – операторів систем розподілу. Тобто сама генерація недобирає грошей", - додає Кучеренко.

"Енергоатом" та "Укргідроенерго" – компанії, на яких покладено спеціальні обов’язки (ПСО) при постачанні електроенергії населенню за встановленими тарифами. За оцінками директора "Укргідроенерго" Ігоря Сироти, для відновлення після російських ударів компанії потрібно 22 млрд грн. Але з тими коштами, що зараз залишаються після виконання ПСО, на це знадобиться п’ять років. Допомогти і відновленню, і виконанню ПСО може експорт електроенергії, але трапився збій.

З початку березня у системі утворився суттєвий надлишок електроенергії. 10 квітня експорт відновився до Молдови, 17-19 квітня експортували 14,4 тис. МВт/год у Словаччину. Проте з 21 квітня Словаччина імпорт електроенергії з України припинила, бо відсутні спільні аукціони щодо розподілу пропускної спроможності.

"Зараз провал, скандал із експортом електроенергії, бо не домовилися із Словаччиною, іншими країнами. Енергетика страждає. І в результаті енергетичні компанії, причому як державні, "Енергоатом", "Центренерго", "Укренерго", так і приватні, вимагають одного. Їм не вистачає грошей, вони усі в збитках, і вони вимагають додати грошей на енергоринок. А уряд боїться це робити, бо це може призвести до підвищення тарифів і до політично відповідальності", - каже Кучеренко.

"Розмови про збитки специфічні. Україна отримала колосальний пакет міжнародної фінансової допомоги і, найголовніше, технічної, - нагадує Олексій Кущ, аналітик аналітичного центру "Об’єднана Україна". - Тільки технічної Міненерго отримало на кілька мільярдів доларів, що розійшлися різними енергокомпаніями, у тому числі приватними. Після війни ж усе відновлюватиметься або за рахунок західних кредитів, або західної допомоги. Цинічно подавати підвищення тарифів під тим соусом, що все зруйноване. Тут ще й як рахувати. Те ж "Укргідроенерго" може порахувати суму збитків із урахуванням зруйнувань на Каховській ГЕС, що зараз окупована. Але вони жодного стосунку до нинішнього тарифу не мають. Вони мають відношення до вимог щодо збитків до росії".

Експерт каже, що переглядати тариф треба, але з урахуванням справедливої диференціації за рівнем споживання електроенергії населенням. І в пакеті із реформою обов’язково має бути механізм трансформації у соціальні блага факту народної власності на енергетичні активи.

Як можуть переглянути тарифи?

Зараз триває обговорення варіантів підвищення тарифів для населення. Свої розрахунки надають енергетики, Міненерго, НКРЕКП. Членкиня НКРЕКП Ольга Бабій підтверджує неминучість перегляду:

"Тариф на електроенергію для населення завжди був економічно необґрунтований, - додає вона. - Збитки по цьому тарифу покривали "Енергоатом" та "Укргідроенерго". Як вони це робили? Ці компанії брали частину електричної енергії й продавали комерційним організаціям, для яких тариф значно вищий — 3 гривні, 5 гривень за кіловат-годину. Отже, на цьому "Енергоатом" та "Укргідроенерго" заробляли трохи грошей і цим прибутком покривали збитки по населенню".

Зараз обсяги постачань непобутовим споживачам впали, що додає збитків до наслідків атак. Але Бабій заспокоює, що 6 грн за кВт, тобто того ж тарифу, що й для бізнесу та промисловості, для населення не буде.

"Питання ще обговорюється. Але чого тільки не пишуть зараз: і 6 грн кВт/год, і 8 грн кВт/год", - обурився Герман Галущенко.

Проте яким буде новий тарифний рівень доводиться здогадуватися, бо навіть орієнтовних параметрів ніхто не надає.

"Саме міністр мав би задати ці параметри. Висловити однозначну позицію для того, щоб не було цих чуток. Я висловлюю претензію не стільки до міністра, скільки до уряду загалом. Саме уряд має прийняти це рішення", - каже Кучеренко.

Рішення від уряду чекають наприкінці квітня – на початку травня. Ухвалення саме в такий спосіб означає, що населенню електроенергію будуть і надалі постачати за ПСО "Енергоатом" та "Укргідроенерго". Виводити українців на відкритий ринок електроенергії зараз ніхто не наважиться.

"Найближчим часом цього не станеться. Якщо будуть підвищення, то поетапні", - зазначає Ігор Сирота.

Зараз тарифи для населення: 1,44 грн кВт/г при споживанні до 250 кВт на місяць та 1,68 грн, якщо споживання більше.

"Тариф на електроенергію лишився єдиним, який ще шоково не реформували, - констатує Олексій Кущ. - Колишній посол Канади в Україні говорив, що тарифна політика у нас була зроблена за західними лекалами: шокове підвищення, а для бідних – субсидії. Але в умовах України це не спрацювало, бо в очах народу це було несправедливо. Нам постійно наводять приклад західних країн, де населення сплачує за електроенергію тариф вищий за бізнес. Але в жодній з цих країн сектор енергетики не утворювався так, як у нас: за кошти держави, тобто населення".

Експерт нагадує, що частину енергетики в результаті приватизації передали кільком олігархам, які за час незалежності не створили в системі нічого значущого та принципово нового: станцій, розподільчих мереж та вузлів.

"Тому держава, якщо говорить про перехід до квазіринкового тарифу, має показати, як народна власність конвертується у блага. Вони можуть трансформуватися або у соціальні тарифи, або у дивіденди від використання системи за ринковими тарифами. Якщо лишати у народній власності, але впарювати ринкову ціну на електроенергію, отримаємо несприйняття реформи", - попереджає Кущ.

Поки щодо варіанту перегляду покладатися доводиться тільки на інсайдерську інформацію з близьких до обговорення джерел. Згідно із останніми, зараз обирають з двох моделей підвищення, які застосують або з початку травня, або з початку червня:

  • підвищення з 1,44-1,68 грн до 2,88 грн за кВт. Тобто всім та одразу: тим, хто споживає найменше – на 100%, тим, хто споживає більше – на 70%;
  • перегляд диференціації споживання, із встановленням ринкового тарифу (орієнтовно 6 грн) для тих, хто споживає на місяць більше 1000 кВт, а для решти – менший, але все одно десь на 40% більше, ніж зараз (плюс 60-70 коп.)

"Справедливий тариф, це коли є орган, що визначить сезонне споживання електроенергії різними групами населення з урахуванням того, що багато хто переходив на електричні котли та індивідуальне опалення, та визначить соціальне споживання. От для соціального споживання лишити діючий тариф. А для тих, хто опалює сауни та басейни – ринковий тариф, - каже Кущ. - Зараз диференціація тарифу, кількість сходинок, не відповідає економічно обґрунтованим принципам споживання. І нова диференціація буде викручена на користь великих виробників електроенергії ".

Що ж до компенсації додаткових витрат на електроенергію, то українців орієнтують на їхнє покриття за рахунок субсидій.

Хто має знову звертатися по субсидію?

З 1 травня перепризначаються субсидії на неопалювальний період. Для більшості отримувачів – автоматично. Але є категорії, що мають їх переоформити. Це треба зробити у таких випадках:

  • у складі сім’ї є ВПО;
  • отримувачі орендують житло, сплачуючи при цьому комуналку;
  • у квартирі чи будинку проживає менше людей, ніж т зареєстровано;
  • субсидія передбачена на зріджений газ, тверде або рідке пічне паливо.

Варто пам’ятати, що з початку цього року субсидії оформлюють вже у Пенсійному фонді. Для цього необхідно подати заяву та декларацію. В останній, для призначення в неопалювальний сезон, вказують доходи домогосподарства за два останні квартали 2022 р., але пенсія – станом на березень.

Заяву подавати можна поштою, особисто у найближчому сервісному центрі ПФУ або через веб-портал ПФУ.

Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" розповідав про те, які правила призначення субсидій діють у 2023 році, та які виключення для українців зробили через війну, а також про те, як реструктурувати борг за комунальні послуги.

Головне