Поліція Києва влаштувала полювання на спортивні автівки: машини вилучають, власники розводять руками

Поліція Києва влаштувала полювання на спортивні автівки: машини вилучають, власники розводять руками

Все частіше з’являється інформація про вилучення поліцією Києва спортивних автомобілів. Як передають у ЗМІ, водіїв зупиняють, оглядають їхні спорткари й під різними причинами евакуюють автівку на штрафмайданчик. Чи дійсно це є масовим явищем у столиці й наскільки правомірні дії правоохоронців — з’ясовував “Ми-Україна”.

Що кажуть кияни про “полювання” на спорткари

Фото: Telegram/Kievavto

5 березня у ЗМІ з’явилась інформація пор те, що київські водії масово скаржаться на роботу патрульної поліції. Мовляв, правоохоронці започаткували традицію зупиняти автомобілістів і забирати транспорт на штрафмайданчики. Однак “полюють” лише на спортивні автівки.

Як кажуть, за останній тиждень відомо про близько 30 таких випадків (така собі масовість). Забирають машини нібито для того, щоб перевірити, чи не крадені вони. Представник компанії Kievavto на своєму Тік-Ток розповів, що частіше за все причиною вилучення авто є нібито перебитий vin-код (ідентифікаційний номер транспорту).

“Поліцейські озвучують причину, що, нібито, в них є підозра, що в машини перебитий vin-код. Вони просто зупиняють машину, яка хоча б чимось схожа на спортивну, відкривають vin-код, дивляться і кажуть, що є підозра, що цей код перебитий. Потім вантажать машину на евакуатор і вилучають її” — кажуть у Kievavto.

Фото: Telegram/Kievavto

Згодом стало відомо, що у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №9564 "Про відповідальності за керування або експлуатацію транспортних засобів із перевищенням допустимого рівня шуму". Цей законопроєкт стосується водіїв, які їздять з гучною вихлопною системою.

"Так звані "прямоточні глушники", "подвійні спортивні системи" та інші технічні девайси, не передбачені конструкцією транспортних засобів та виробниками стають факторами порушення тиші та спокою громадян, викликають незадоволення суспільства. Така тенденція є розповсюдженою серед молоді та людей, що керують мотоциклами", — йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Для порушників пропонується ввести штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17 тисяч гривень. Якщо порушення вчинять вдруге, то сум збільшиться вдвічі — до 34 тисяч гривень. Також додасться можливість позбавлення прав водіння від трьох до шести місяців.

Фото: Telegram/Kievavto

На думку представника Kievavto, ситуація зі спорткарами може бути пов’язана з одним з авторів цього законопроєкту. “Авторами законопроєкту виступають декілька депутатів. На мою думку, один з цих депутатів є ініціатором того, що зараз відбувається з вилученням автомобілів”, — йдеться у ролику Kievavto в Тік-Ток.

Наразі невідомо, чи є зв'язок між вилученням поліцією спорткарів із цим законопроєктом та його авторами. Водночас у Kievavto припускають, що цей закон може добре працювати, якщо зобов’яже любителів спорткарів ставити глушителі й не заважати жителям столиці, особливо в нічний час. А проте, вилучення авто без вагомих на те причин у компанії вважають незаконним.

Думки експертів: чи законні дії поліції та що робити водіям

Фото з відкритих джерел

Розмова з транспортним аналітиком: чи треба евакуювати спорткари на штрафмайданчики

"Ми-Україна" звернувся до транспортного аналітика Києва Олександра Гречка, на думку якого дії поліції щодо власників спорткарів є вимушеним кроком. Адже виписування штрафів любителям нічних перегонів не допомагає у забезпеченні спокою киян ввечері та вночі.

"Проживаючи у спальному районі на Нивках я майже щовечора ближче до початку комендантської години (у проміжку 23-24:00) чую шум потужних автомобілів, котрі рухаються кільцевою дорогою, очевидно, з великою швидкістю. Адже саме в цей час на дорогах міста мінімальна кількість авто і деяка категорія водіїв полюбляє поганяти чи то в центрі, чи то в спальних районах, хоча багато містян вже відпочиває.

Шум заважає людям і додає зайве психологічне навантаження під час війни. А велика швидкість авто створює ризики для інших учасників руху. Знаю про скарги киян щодо гучних авто та перегонів ще й на бульварі Лесі Українки, є такі ж проблеми й на інших вулицях міста", — каже Гречко.

Він додає, що зі скарг водіїв, які потрапили під увагу поліції, видно, що штрафи для них — це по суті квиток, яким купується можливість перевищувати швидкість та гучно їздити. На їх поведінку такі штрафи впливають мало і тому поліція почала діяти більш рішуче – перевіряти їх на технічні зміни авто, каже експерт.

На його думку, ситуація з вилученням спортивних авто не є масовою й роздмухується тими, хто звик платити невеликі штрафи й далі їздити на великих швидкостях та великою гучністю.

"Я користуюся авто щодня. Мої друзі та колеги не потрапляли у такі ситуації. Отже, ця ситуація не є масовою, що можна також побачити по великій кількості авто. Ця проблема роздувається штучно людьми, котрі почали відчувати незручності через те, що їх не штрафують на невеликі суми й просто відпускають, як вони звикли, а забирають авто на експертизу на тривалий час", — вважає транспортний аналітик.

Дії патрульної поліції Гречко вважає доцільними, адже власників спорткарів у столиці не так багато, але вони створюють дискомфорт і наражають на небезпеку десятки тисяч киян. "Коли декілька десятків водіїв у багатомільйонному місті умисно створюють небезпеку іншим учасникам дорожнього руху, заважають відпочивати десяткам тисяч киян у вечірні години, то заходи поліції з мінімізації такого впливу є доцільними", — каже він.

На думку експерта, це є по суті кроки, покликані зменшити кількість водіїв з "прямотоками". Вони потрібні, допоки Верховна Рада не проголосувала за законопроєкт "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення адміністративної відповідальності за керування або експлуатацію транспортних засобів із перевищенням допустимого рівня шуму".

Ним планується запровадити штрафи за шумове забруднення в розмірі 17 000 грн за перше порушення і 34 000 грн за друге порушення з можливістю позбавити права керувати транспортним засобом на строк від 3 до 5 місяців.

Думки юриста: що робити власникам спорткарів і які перспективи в "антишумового" закону

“Ми-Україна” поспілкувався з юристом Вадимом Володарським щодо вилучення спорткарів через перебиті vin-коди, а також про перспективи прийняття “антивихлопного” законопроєкту № 9564.

“Якщо є реальна підозра що vin-код перебитий, то має викликатись слідчо-оперативна група і вилучення авто відбувається за Кримінально-процесуальним кодексом. Потім призначається експертиза і якщо з номерами все нормально — автомобіль мають повернути. Після цього власник авто може ставити питання про відшкодування матеріальної та моральної шкоди через неправомірні дії”, — каже юрист.

На його думку, законопроєкт щодо штрафів за “перевищення допустимого рівня шуму” в транспортних засобах не зможе бути реалізований належним чином з суто технічних причин.

“У разі його прийняття може виникнути проблеми з доведенням на місці зупинки транспортного засобу, що у машини занадто гучний вихлоп. Тому що вимірювання, які робляться в інтересах органів правосуддя, відносяться до так званої нормативної метрології. А там зовсім інші вимоги до вимірювальної техніки.

Мають бути відповідні документи про допуск до засобу вимірювальної техніки, відповідна повірка цих засобів. Без цього говорити про вимірювання таких речей як рівень шуму досить важко”, — говорить Володарський.

Він також припускає, що цей законопроєкт може стати джерелом конфліктів між водіями та поліцією.

“Гадаю, якщо цей законопроєкт буде ухвалено і він набере чинності, то це призведе до численних конфліктів з патрульними та оскарження постанов про штрафи. Це ні до чого доброго не призведе. До того ж якщо поліції дати подібні повноваження, то це може призводити до конфліктів та перевищення цих повноважень”, — каже юрист.

На думку Володарського, немає прямого зв’язку між ситуацією із вилученням спортивних авто і подаванням до парламенту законопроєкту №9564.

“Цей закон спрямовано більшою мірою не на водіїв спорткарів, а на мотоциклістів. Тому що багато водіїв мототранспорту їздить взагалі без глушника, або з прямоточними глушниками. І отут виникне проблема. Адже як на місці відрізнити завузький глушник на мотоциклі від прямоточного? Це може стати джерелом конфліктів водіїв із патрульними.

Щодо спортивних автомобілів, то часто вони мають нормальну вихлопну систему. Гадаю, тут немає прямої кореляції між законопроєктом і вилученням спорткарів. Мають бути якісь інші причини”, — говорить експерт.

За словами юриста, майже неможливо розв'язати питання з поліцією на місці, якщо водію заявили про підозру щодо перебитого vin-коду.

“Якщо автомобілі вилучають на штрафмайданчик через підозру на перебиті vin-коди, то з цим зробити нічого не можна. Якщо виявиться, що нічого не перебито — авто треба буде повертати власникам. А якщо vin-код дійсно перебитий, то такий автомобіль вже нікуди не дінеться. Його не можна буде перереєструвати й використовувати. Тому досить важко сказати, кому може бути вигідно масово вилучати спорткари.

Якось розв'язати це питання на місці практично неможливо. Якщо все зроблено процесуально правильно, викликана слідчо-оперативна група, то вони оформлюють це як огляд місця події та вилучають автомобіль. Протидіяти цьому складно. Оскаржувати рішення правоохоронців можна після того, як буде зроблена експертиза. Саме вона показує, чи перебитий vin-код, чи ні”, — резюмує Володарський.

Нагадаємо, мешканці Києва скаржаться на неналежну роботу евакуаторів під час воєнного стану.

Головне