МАГАТЕ знайшло 2,5 тонни урану, які раніше “загубились” у Лівії

МАГАТЕ знайшло 2,5 тонни урану, які раніше “загубились” у Лівії

Інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) заявили, що їм вдалося знайти 2,5 тонни урану, які безслідно зникли у Лівії раніше цього місяця. 

Як пише AP, агентство повідомило, що інспектори ООН відвідали район об'єкта в місті Сабха 21 березня і бачили, як матеріал переміщається назад на своє місце зберігання. Фахівці наголосили на виявленні ними "досі не врахованої невеликої кількості UOC (концентрату уранової руди)". Однак, за їхньою оцінкою, безпосереднього радіологічного ризику в регіоні зафіксовано не було.

Після заяви регулятора про зникнення 2,5 тонни природного урану, сили Халіфа Хафтара заявили, що вони виявили бочки приблизно за 5 км на південь від об'єкта. За їхніми словами, матеріал, ймовірно, хотіли викрасти бойовики чадських сепаратистів, однак жодних доказів не надали.

В МАГАТЕ наголосили, що розслідування триває. Інспектори агентства продовжують звіряти обсяги природного урану на об'єкті з тими даними, які раніше були їм надані.

За оцінками, лівійські запаси становлять близько 1000 метричних тонн жовтого урану. Його накопичення відбулось за правління країною нині покійного диктатора Муаммара Каддафі, який планував будівництво підприємства з конверсії урану.

Видання нагадує, що у тій формі, в якій “зник” радіоактивний матеріал, його одразу використати для генерації енергії або палива для бомб не можна. Для цього потрібно спершу його збагатити, цей процес вимагає перетворення металу в газ, а потім його центрифугування.

Кожну тонну природного урану можна очистити до 5,6 кг матеріалу збройової якості, наголошують фахівці. А відтак пошук зниклого металу став дуже важливим для експертів із нерозповсюдження ядерної зброї.

Як писав "Ми-Україна" раніше, президент рф Володимир Путін 25 березня анонсував свій намір розмістити тактичну ядерну зброю на території Білорусі.

Головне