Надшвидкі й невловимі: чому гіперзвукові ракети хочуть мати на озброєнні всі армії світу

Надшвидкі й невловимі: чому гіперзвукові ракети хочуть мати на озброєнні всі армії світу

Американські ЗМІ повідомляють, що Китай обійшов США в галузі гіперзвукової зброї. У Пентагоні визнали, що КНР має ракети, здатні вражати цілі за межами Японії й території США на Гуамі, де базуються американські сили. Чому країни світу змагаються у створенні гіперзвукових ракет? В чому перевага цієї зброї та є вона в арсеналі російських окупантів — у матеріалі “Ми-Україна”.

Що таке гіперзвукова зброя

Фото: pixabay.com

Гіперзвуковими називають ракети, в яких бойова частина рухається на гіперзвукових швидкостях в атмосфері. Тобто в проміжку 5 000-25 000 км/год (понад 5 Махів). Як приклад, пасажирські літаки літають зі швидкістю близько 966 км/год.

Число Маха — це загальноприйнятий орієнтир при визначенні дійсної швидкості тіла, що рухається в повітрі. Для визначення була взята швидкість звуку на малій висоті та за температури 20 °C, яка становить близько 1200 км/год. Це і стало 1 Махом.

Перші ідеї створити гіперзвукову зброю з’явилися ще під час Другої світової війни. Хоч тоді проєкт не було реалізовано, але розробки продовжувались після 1945 року.

Гіперзвукові ракети літають у п'ять-десять разів швидше за швидкість звуку — від 5 до 10 Махів. Фіксованої швидкості звуку немає, адже вона залежить від низки змінних. Зокрема від середовища та температури середовища, через яке рухається об'єкт або звукова хвиля.

Гіперзвукові ракети літають на значно нижчій висоті, ніж звичайні балістичні ракети. Вони рухаються так званою низькоатмосферно-балістичною траєкторією. Це означає, що до того моменту, коли радар системи протиракетної оборони зафіксує їх, вони вже настільки близькі до цілі, що в багатьох випадках перехопити їх уже занадто пізно.

Супутникові системи відстеження звичайних ракет також можуть не спрацювати на політ гіперзвукових. Таким чином, у противника залишається менше часу на захист. Також гіперзвукові ракети можуть змінювати траєкторію під час польоту. А ще ці ракети можуть бути носіями ядерних боєголовок.

Усі міжконтинентальні балістичні ракети у світових ядерних арсеналах вважається гіперзвуковими, оскільки розвивають максимальну швидкість близько 24 140 км/год.

Однак гіперзвукові ракети не такі швидкі, як міжконтинентальні балістичні. Проте вони здатні змінювати траєкторію під час польоту.

Існує три різних типи гіперзвукової зброї:

  • Аеробалістичні: запускаються з літака, розганяються до гіперзвукової швидкості, а потім слідують за траєкторією;
  • Планувальні: запускаються, набирають необхідну швидкість та висоту, потім прямують до своєї цілі, маневруючи у повітрі;
  • Крилаті: розганяються до гіперзвукової швидкості, далі підтримують її завдяки повітряно-дихальному двигуну.

Аерокосмічний інженер з Університету Колорадо в Боулдері (США) Іен Бойд зазначає, щогіперзвукова зброя нового покоління може бути дуже небезпечною для всього світу. Через високу маневреність та висоту польоту (ниже балістичних і вище звичайних ракет) наразі немає ефективного способу відслідковувати гіперзвукові ракети. А значить, збивати їх також майже неможливо.

Це і є головною причиною, через яку країни світу працюють над створенням гіперзвукової зброї нового покоління. Від цієї зброї дуже важко захиститися. Держава, яка матиме у своєму арсеналі достатньо такх ракет, матиме суттєву перевагу перед іншими.

Для захисту від ядерного удару супротивника потужні держави мають систему протиракетної оборони. Остання (принаймні в теорії) здатна відбити атаку міжконтинентальних ракет, що летять за балістичною траєкторією. Але з появою ракет, які летять значно швидше і на складнішій для перехоплення висоті, часу на реакцію не залишається. Отже, держава, яка озброєна гіперзвуковимиракетами має значно більше шансів знищити стратегічні об’єкти супротивника.

Гіперзвукові перегони: США та Китай

Фото: pixabay.com

Поточна ситуація з розробкою гіперзвукової зброї схожа на змагання між Вашингтоном, Пекіном і кремлем. Хоча, є й інші держави, які займаються створенням ракет зі швидкістю понад 5 Махів. Серед таких — Австралія, Франція, Північна Корея.

Так, у Франції ще з 2010 року ведуться розробки гіперзвукової ракети ASN4G. Вона має розвивати швидкість до 8 Мах та долати ППО противника.

Австралія у 2020 році підписала угоду зі США про спільну розробку гіперзвукової ракети з повітряно-реактивним двигуном. Розробка буде вестися в рамках проєкту SCIFiRE. Очікується, що ракета буде засобом стримування потенційних агресорів у Тихоокеанському регіоні.

Щодо КНДР, у вересні 2021 року з’явилася інформація про розробку бойової системи з гіперзвуковим планером. Нова ракетна система отримала назву Hwasong-8.

Однак найбільш мілітаризовані держави — США і Китай — мають більше успіхів у галузі створення гіперзвукових ракет.

Ситуація в США. У лютому американські військові розгорнули перший в своїй історії дивізіон гіперзвукових ракет комплексу LRHW, що має дві пускові установки загальним залпом в 4 ракети та був включений до 1-ої "багатодоменної оперативної групи (MDTF) 5-го батальйону 3-го полку польової артилерії (5-3 LRFB).

Фото з відкритих джерел

Розгортання дивізіону відбувалось в режимі секретності, тому про цю подію стало відомо лише на початку квітня цього року, очевидно — після вдало проведених випробувань та навчань із використанням LRHW. І це при тому, що перші елементи LRHW у своє розпорядження Армія США отримала ще осінню 2021 року.

Пізніше у відкритому доступі з’явились детальні характеристики комплексу LRHW:

  • Швидкість польоту – 4,9-5 Мах;
  • Дальність стрільби – до 3100 км,
  • Маса БЧ – поки лишається невідомою.

Гіперзвукові ракети LRHW складаються із двоступеневого прискорювача та глайдера Common-Hysonic Glide Body (C-HGB) – це по суті бойова частина, яка відділяється від основного корпусу ракети та буквально планує на ціль, зі зниженням швидкості на термінальному етапі польоту.

Фото з відкритих джерел

До установки мають входити чотири пускові установки на залп у 8 ракет. Передбачається, що для управління батареєю має використовуватись одна машина управління вогнем Battery Operations Center, до якої також придається одна машина підтримки.

Але були й невдачі. Повітряні сили США у березні цього року другі провели випробування гіперзвукової ракети AGM-183A ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). На відміну від перших пусків, які пройшли у грудні 2022 і під час яких було досягнуто всі цілі, другі тестування не відзначилися значним успіхом.

https://www.youtube.com/watch?v=XAGcQJs6OqQ&t=24s
Перші випробування AGM-183A ARRW. Відео ілюстративне

І хоча раніше повідомлялося, що вирішальне рішення по AGM-183A ARRW буде прийняте у 2025 році, у ПС США вже вирішили, що не збираються закуповувати цю гіперзвукову ракету. Як пише видання Bloomberg, про це заявив помічник міністра ПС США з закупівель, технологій та логістики Ендрю Хантер.

Наразі у ПС США залишився один проєкт гіперзвукової зброї – крилата ракета повітряного базування HAWC (Hypersonic Attack Cruise Missile). Контракт вартістю майже 1 млрд доларів на розробку цієї зброї отримала компанія Raytheon у  2022 році.

Характеристики проєкту засекречені, наразі відомо, що ракета матиме двигун від Northrop Grumman, а як платформу для неї розглядають передусім винищувач F-15.

Успіхи Китаю. Піднебесна останнім часом відзначилася вдалими пусками гіперзвукової ракети DF-27. Як пишуть журналісти The Washington Post, ця ракета, ймовірно, здатна обійти протиповітряну оборону США. Новий винахід китайського оборонпрому може пролетіти до 8 000 км і вразити будь-яку ціль у Східній чи Південно-Східній Азії.

Згідно зі "злитою" секретною доповіддю американської розвідки в лютому 2023 року армія Китаю успішно випробувала нову гіперзвукову балістичну ракету середньої дальності. Зазначається, що вона 12 хвилин пролетіла 2100 км, хоча її дальність може досягати до 8000 км.

"DF-27 призначена для підвищення здатності Китаю тримати під загрозою цілі за межами Другого ланцюга островів (острова Ідзу, острівна група Огасавара, архіпелаг Кадзан, Маріанські острови, у тому числі острів Гуам, — прим. ред) і має високу ймовірність проникнення через американську протиракетну оборону", — повідомляє розвідка США.

У доповіді уточнювалося, що Китай розгорнув версії нової ракети DF-27, здатні атакувати не тільки наземні об'єкти, а й кораблі. На додаток до збільшеної дальності нова ракета має здатність "гіперзвукового планування". Це означає, що нею можна маневрувати, аби ухилятися від протиракетної оборони США та союзників. Словом, DF-27 є більш потенційною "вбивцею авіаносців", ніж її не-гіперзвукові попередники.

Розгортання таких ракет дозволить китайським військовим тримати на великій відстані американські кораблі під час передбачуваного вторгнення на Тайвань. Журналісти вважають, що Китай швидко нарощує свій потенціал для завдання ударів за тисячі кілометрів від своїх берегів, запобігаючи втручанню Сполучених Штатів у ситуацію навколо Тайваню.

На тлі успіхів Китаю Пентагон планує збільшити бюджет на гіперзвукову зброю до $5 млрд у 2023 році.

Військові запевняють, що докладуть усіх зусиль, щоб якнайшвидше оснастити далекобійною гіперзвуковою зброєю армію США. Це завдання покладено на головних своїх зброярів США: Lockheed Martin, Raytheon Technologies та Northrop Grumman.

Також обіцяють посилити співпрацю з NASA, Міністерством енергетики та Агентством перспективних оборонних досліджень (DARPA).

А що росія?

Фото з відкритих джерел

Вперше про гіперзвукову зброю в армії рф повідомив диктатор владімір путін під час традиційного послання до Федеральних зборів 1 березня 2018 року. Тоді він показав мультфільми з новими ракетами. Згодом стало відомо, що йшлося про ракети “Кинджал” і комплекс “Авангард”.

Перша розробка — аеробалістичні гіперзвукові ракети, які Росія використовувала під час ударів по Україні. Офіційно “Кинджали” з’явились на озброєнні рашистів у 2017 році. Цей тип ракети летить зі швидкістю 6000 кілометрів на годину, тобто приблизно 5 Махів. Але деякі експерти кажуть, що вони літають зі швидкістю 9 або навіть 10 Махів. Такі дані схожі на перебільшення з огляду на технологічне відставання рф у сфері озброєнь.

Фото з відкритих джерел

Але навіть при швидкості у 5 Махів, це дуже швидкі ракети, які важко перехопити. Також "Кинджал", як і будь-яку гіперзвукову зброю дуже важко виявити радіолокаційними системами, зокрема через політ на низькій висоті. Ці ракети рф запускає з літаків МіГ-31К. Вони можуть вражати цілі на відстані до 2000 кілометрів.

Попри все “Кинджали” є радянською розробкою,, яка існує приблизно з 1980 року. По суті це модифікована версія балістичної ракети системи "Іскандер" для запуску з літаків. За рахунок цього вона має більшу стартову швидкість та збільшує дальність нанесення удару.

Хоча технічно це гіперзвукова ракета, вона є занадто застарілою, щоб зрівнятися з такими новітніми розробками США і КНР.

Ще одна зброя, якою у 2018 році путін лякав світ — гіперзвуковий плануючий ракетний комплекс “Авангард”. Згідно з мультиком він може летіти 6000 км й розвивати швидкість у 20 Махів (близько 25 000 км/год) і може нести ядерну зброю.

Фото з відкритих джерел

Навіть більше – крилатий блок може маневрувати й відхилятися від заданої траєкторії на тисячу кілометрів. При цьому точність попадання феноменальна для міжконтинентальної ракети й обчислюється буквально в метрах.

Кремль заявив на весь світ, що перші дивізіони ракетних військ стратегічного призначення вже отримали "Авангарди". І нібито серійне виробництво з кожним днем зростає. Звісно ж, це виявилось черговим фейком.

З огляду на відсталість росії неможливо уявити, що вона перевершила США і Китай, й створила ракету з покриттям, яке може довгий час витримувати надвисокі температури.

Ще однією “вундерваффе” рашистів стала гіперзвукова протикорабельна ракета 3М22 “Циркон". Кілька разів росЗМІ публікували відео нібито успішних випробувань у поганій якості, зроблених уночі. Більш-менш інформативні ролики з’явились лише у 2022 році.

Фото з відкритих джерел

Згідно із заявленими характеристиками, “Циркон” має величезну швидкість – 8-9 Махів (10 тис. км\год). Довжина польоту складає від 450 до 1000 км. Висота польоту - 30-40 км.

Ракета призначена для ураження, як наземних, так і надводних цілей. Планується, що “Циркон” має замінити в обороні важку протикорабельну ракету Гарпун. Може запускатися з підводних човнів типу “Іркутськ” та фрегатів типу “Адмірал Горшков”.

Нещодавно Королівський інститут стратегічних досліджень (RUSI) присвятив велику публікацію характеристикам "Циркона". Зокрема аналітики дійшли висновку, що кремль намагався видати за гіперзвуковий "Циркон" свою крилату ракету П-800. В обох цих ракет ідентичні габарити, і деякі характеристики також можуть виявитись ідентичними.

Крім того, рашисти хизувались успішно проведеним "електронним пуском" цих ракет з фрегата "Адмирал Горшков", що нібито до берегів США. Але "електронний пуск" - це лише моделювання відстрілу ракети без її реального запуску. Відповідно, раз рф намагається видати "електронний пуск" за "видатне досягнення", значить із характеристиками "Циркону" можуть бути проблеми.

Аналітики звернули увагу ще на одну деталь. Спочатку російські військові стверджували, що їх "Циркон" має фактичну дальність стрільби до 400 км при швидкості польоту до 6 Мах та при масі БЧ в 300 кг. А уже згодом Путін заявив, що 3М22 нібито має дальність стрільби майже на 1000 км при швидкості польоту до 9 Мах, при тій же масі БЧ в 300 кг.

Навіть якщо виходити із показників у 400 км та 6 Махів, все одно така оцінка може виявитись дуже завищеною. Як бачимо, окрім модернізації радянських технологій росія не засвідчила свою здатність виготовляти сучасну гіперзвукову зброю. Натомість кремль робить акцент на фейки й залякування.

Нагадаємо, керівниця пресцентру сил охорони та оборони ОК “Південь” Наталія Гуменюк заявила, що ракетні запаси рф на критичному рівні.

Головне