Медик, вчитель і священник: як штучний інтелект винаходить ліки, проводить меси та "оживляє" мертвих

Медик, вчитель і священник: як штучний інтелект винаходить ліки, проводить меси та

Штучний інтелект все більше входить у наше життя. Раніше вважалося, що цифровий розум виконуватиме технічні завдання, складні розрахунки, створюватимуть тексти, звуки й зображення. Але все частіше ШІ заходить у суто людські сфери діяльності. Він починає лікувати, вчити й навіть проповідувати. Як штучний інтелект поступово стає медиком-діагностом, освітянином і священником — у матеріалі “Ми-Україна”.

Вчитель: штучний інтелект з’являється у закладах освіти

Фото: pixabay

У впровадженні ШІ в освітній процес лідирують японці. Приватні компанії цієї країни створили кілька систем зі штучним інтелектом для своїх шкіл. Вони покликані зробити навчальний процес більш ефективним та цікавим для дітей.

Так, система від Konica Minolta здатна аналізувати реакцію учнів на поданий матеріал, використовуючи зображення, які зроблені під час уроків. Також система може збирати дані про рівень концентрації учнів. Для цього вона аналізує напрям їх поглядів та активність у підійманні рук. Розробники переконані, що система покращить навчальний процес та надасть вчителям корисну інформацію що сприйняття навчального матеріалу.

Натомість ШІ від Techno Horizon покликаний аналізувати емоційний стан учнів. Він працює з камерами на планшетах, за якими працюють діти та аналізує пульсові хвилі на лобах учнів та рух їхніх голів. Штучний інтелект допомагає виявляти, коли діти збуджені, нудьгують або перебувають у стані стресу.

https://www.youtube.com/watch?v=AUJXxgVJ5z4

Якщо в Японії поки що обмежуються покращенням навчального процесу, американці працюють над створенням ШІ-педагога. Зокрема фахівці з Інституту Джорджії розробляють цифрову асистентку Джил Вотсон. Наразі вона  запити на студентських форумах інституту. Більшість із них є типовими, тому штучний інтелект може з легкістю надати адекватну відповідь, і лише в зрідка скеровувати питання викладачам-людям.

У майбутньому розробники планують зробити з Джил повноцінного помічника викладача, який би міг асистувати під час проведення наукових експериментів. Також Вотсон буде виконувати соціальні функції, направлені на допомогу студентам в адаптації до вимог навчальних дисциплін.

Але не лише в Японії та США педагогам доступний ШІ. Хоч Україні ще далеко до власних роботів-викладачів, освітяни можуть використовувати у роботі ChatGPT. Цей чат-бот може стати ресурсом швидкого пошуку або генерації завдань. Він здатен придумати приклади чи рівняння для уроків математики. Також чат-бот може допомогти згенерувати текстові задачі для початкової школи.

Це працює і в гуманітарних науках. ChatGPT — це мовна модель, яка може запропонувати цікаві теми рефератів і творів. У цьому допоможуть додаткові параметри, які можна задавати ШІ. Наприклад, враховувати вік учнів, обмежитись певним історичним періодом чи творчістю конкретного письменника.

Лікар: як ШІ проявляється у медицині

Фото: pixabay.com

Окрім вчителів особливо повагою в суспільстві користуються й лікарі, зокрема діагности. За прогнозами консалтингової компанії Precedence Research, до 2032 року світовий ринок технологій ультразвукової діагностики сягне приблизно $1,69 млрд і зросте на 8.76%. Одна з технологій, яку використовують лікарі – це штучний інтелект. Очікується, що найближчим часом він суттєво розширить можливості лікарів.

Алгоритми ШІ допоможуть у діагностиці та розвантажать медиків. Спочатку цифровий розум надаватиме лише варіанти, а не чіткий діагноз, щоб лікарю було легше орієнтуватися. Але згодом цифровий розум зможе повноцінно визначати хворобу.

Однак навряд це станеться найближчим часом. Річ у тім, що діагностика хвороб же потребує чималого досвіду. Чимало захворювань мають схожі симптоми, а в деяких випадках взагалі присутні приховані ознаки. Через це лікарі можуть припуститися помилки, що вже говорити про (поки що) недосконалий ШІ. Втім, процес еволюції штучного інтелекту в медичній галузі не припиняється.

Як приклад можна згадати оновлений Google Lens - інструмент з розпізнавання зображень. Тепер він дозволяє легко визначати можливі шкірні захворювання. Просто спрямовуючи камеру свого смартфона на шкіру або завантажуючи фотографії, користувачі можуть знайти візуально схожі зображення, які допоможуть виявити потенційні аномалії шкіри.

Ця функція також дозволяє описувати конкретні стани шкіри, такі як нерівності на губах або лінії на нігтях, що надає корисну інформацію. Вона навіть може допомогти користувачам самостійно діагностувати основні захворювання, не звертаючись до лікаря.

Штучний інтелект дійсно може стати асистентом лікаря. Завдяки йому можна обробляти велику кількість інформації, включно з даними медичних карток, результатів дослідів та обстежень. А потім швидко отримати у потрібний лікарю результат.

Так, нещодавно за допомогою ШІ вчені виявили новий антибіотик, який здатний знищити одну із найсмертоносніших бактерій у світі. Штучний інтелект допоміг вченим з Канади та США правильно підібрати хімічні речовини. У результаті науковці виявили потужний експериментальний антибіотик під назвою абауцин. Звісно, він потребує додаткових тестів перед використанням.

Фото з відкритих джерел

Дослідники зосередилися на одному з найпроблемніших видів бактерій – Acinetobacter baumannii. Вони можуть інфікувати рани та викликати пневмонію. Це одна з трьох "супербактерій", яку Всесвітня організація охорони здоров’я визначила як "критичну" загрозу.

Цей вид часто здатний протидіяти численним антибіотикам і приносить чимало проблем у лікарнях і будинках для людей похилого віку. Зокрема ці бактерії можуть виживати на поверхнях і медичному обладнанні.

Медіум: як ШІ допомагає “спілкуватися” з мертвими

Фото: pixabay.com

Людина завжди хотіла мати змогу спілкуватися з тими, кого втратила. Сьогодні розробники в Китаї розвивають спеціальні чат-боти, які допомагають людям упоратися зі стресом після смерті рідних чи близьких.

Існують програми на основі ШІ, які відтворюють голос певної людини після того, як системі надавали згадки про неї. Це могли бути фото, листування чи записи розмов. Але розвиток генеративного ШІ дозволив створити спеціальні моделі для “воскресіння” мертвих і зробити їх доступними для ширшої аудиторії.

Перші версії таких програм потребували величезних обсягів даних. Тепер будь-яка людина чи інженер-початківець може “згодувати” ШІ деталі життя втраченого друга чи родича. Програма відтворить майже досконало вигляд людини та її думки.

Business Insider описує історію китайського інженера Ю, який дуже хотів поговорити зі своїм покійним дідусем. Про його досвід навіть зняли передачу на китайському державному телеканалі.

Спочатку відповіді “дідуся-бота” були дуже загальними. Він лише віддалено нагадував Ю людину, яку він знав. На відповідь бота доводилося чекати 10 хвилин.

Але чоловік завантажував усе даних про дідуся, наприклад його листування з бабусею. З часом відповіді бота ставали все більш схожими на його родича. Швидкість реакції бота теж поліпшувалася. Ю залишився задоволеним, що зміг сказати дідусю (хоч і боту) усе недомовлене раніше. Так чоловіку вдалося впоратися зі скорботою за померлим.

Священник: як ШІ замінює пасторів і проводить меси

Фото: pixabay.com

Не лише вчити, лікувати й “оживляти” мертвих, але й проповідувати тепер можна за допомогою ШІ. Так, у Німеччині чат-бот зі штучним інтелектом ChatGPT прочитав проповідь у лютеранській церкві для понад 300 вірян. Створена чат-ботом і теологом з Віденського університету Йонасом Зіммерляйном церковна служба містила проповідь, молитви та музику. За словами вченого, ШІ виконав 98% усієї роботи.

Експериментальна служба, яку відвідали понад 300 вірян, відбулася в лютеранській церкві святого Павла в баварському місті Фюрт. Вона стала частиною щорічного з’їзду Конгресу євангелічної церкви Німеччини.

Зіммерляйн попросив ШІ скласти богослужіння, включивши до нього проповідь, спів псалмів, молитви та благословення наприкінці. "У підсумку ви отримуєте досить солідну церковну службу", — сказав із подивом сказав теолог.

https://www.youtube.com/watch?v=ov5VgOSaEXk

ChatGPT в образі двох жінок і двох чоловіків проповідував про те, що варто зосередитися на викликах сьогодення, залишити минуле позаду, подолати страх смерті та ніколи не втрачати довіри до Ісуса Христа.

Штучний інтелект допомагає писати проповіді для християнських, мусульманських та юдейських служителів. Іноді релігійні спільноти йде ще далі й переносять ШІ в реальний світ, заселяючи нейромережі в церковні статуї.

Яскравим прикладом є Санто (Sanctified Theomorphic Operator - Освячений Теоморфний Оператор). Це ШІ-статуетка з польської католицької церкви, яка відповідає на запитання парафіян відповідно до Святого Письма, на якому виховали її нейромережу. Парафіяни кличуть Санто "католицькою Алексою" (робот-асистент від компанії Amazon).

https://www.youtube.com/shorts/kLfrQGvF1Pw

В одному з буддійських храмів церемонії проводить статуя з тулубом робота та силіконовим обличчям богині милосердя Каннон. Її нейромережа вихована на священній літературі та читає проповіді. Цей буддійський ШІ також спілкується з усіма зацікавленими у мудрості й просвітленні.

https://www.youtube.com/watch?v=mJDf1GXaF-w&t=37s

Як бачимо, ШІ вже зробив перші кроки у сферах діяльності, які раніше вважались виключно людськими. Наразі це лише несміливі й недосконалі спроби. Однак ніщо не вказує на те, що ця тенденція завершиться невдачею й ми не будемо лікуватись і причащатись у ШІ.  

"Роботи перевершують нас. Я помру, а вони еволюціонуватимуть вічно. Я думаю, це чудово", — каже Теньшо Гото, літній буддійський чернець із Кіото. Однак чи дійсно цей оптимізм виправданий, поки що невідомо.

Нагадаємо, "Ми-Україна" з'ясував, як залишатись цінним працівником і зберегти роботу в епоху тотальної автоматизації та штучного інтелекту.

Головне