Штучний інтелект стає причиною звільнень: 15 порад, як бути незамінним в епоху роботів

Штучний інтелект стає причиною звільнень: 15 порад, як бути незамінним в епоху роботів

У травні понад 4 тисячі працівників у різних країнах світу були звільнені через використання штучного інтелекту. Фахівці прогнозують, що цей тренд буде лише зростати. Загальна кількість скорочень на світовому ринку праці сягнула 417 тисяч робочих місць. Це у чотири рази більше, ніж у травні минуло року. Однак вперше однією причин утрати робочого місця став ШІ. Як залишатись цінним працівником і зберегти роботу в епоху тотальної автоматизації — у матеріалі "Ми-Україна".

Людина vs машина: 15 порад щодо збереження роботи

Фото: pixabay.com

1. Розвивайте навички, які потрібні для майбутньої роботи

Слід постійно покращувати свої навички та знання, орієнтуючись на майбутні вимоги ринку праці. Зосередьтеся на таких аспектах, як креативність, критичне мислення, проблемне мислення та спілкування.

Фото: pixabay.com

2. Спеціалізуйтесь у конкретній галузі

Зосередьтеся на конкретній сфері, де ви можете стати експертом. Розвивайте глибокі знання і спеціалізовані навички, які дозволять вам вирізнятися і бути цінним фахівцем.

3. Розвивайте міжособистісні навички 

Штучний інтелект у майбутньому зможе виконувати багато завдань. Але суто людські вміння, такі як живе спілкування, емоційний інтелект, лідерство і співпраця, залишаться цінними. Посилюйте міжособистісні навички та емпатію, аби залишатись цінним командним гравцем.

Фото: pixabay.com

4. Пристосовуйтеся до змін, адаптивність критично важлива

У сучасному світі зміни в технологіях та ринкових умовах відбуваються дуже швидко. Будьте готовими до опанування нових інструментів, технологій та методів роботи. Будьте гнучкими й відкритими до змін, що допоможе вам пристосуватись до нових умов.

Фото: pixabay.com

5. Розвивайте творче мислення, генеруйте ідеї 

Використовуйте творчий підхід для пошуку нових рішень, ідей та підходів до проблем. Знайдіть способи застосування своєї творчості в роботі, досліджуйте альтернативні шляхи розв'язання завдань. Штучний інтелект може виконувати рутинні завдання, але тільки люди здатні до творчого мислення і генерування нових ідей.

6. Вдосконалюйте комунікативні навички

Ефективне спілкування і взаємодія з іншими людьми залишається ключовою навичкою, у якій штучний інтелект навряд колись зрівняється з людиною. Емпатія та інтуїтивне розуміння ближнього неможливо перевести у програмний код. Тому розвивайте навички комунікації, вміння слухати, спілкуватися та співпрацювати з колегами.

Фото: pixabay.com

7. Будьте інноваційними: пропонуйте новаторські ідеї та рішення

Шукайте способи вдосконалення процесів, оптимізації ресурсів і покращення результатів. Роботи можуть виконувати механічну й рутинну роботу, оскільки вони навчаються лише тому, що вже винайшла людина. Однак створювати щось докорінно нове машинам поки що не під силу. Пропонуйте нові підходи й оригінальні рішення, які показуватимуть вашу професійну цінність.

8. Розвивайте самостійність, плануйте свою роботу заздалегідь

Важливо мати внутрішню мотивацію і здатність самостійно управляти своїми завданнями та розвитком. Розробіть навички самоорганізації, планування, прийняття рішень і вміння працювати над проєктами незалежно від вказівок з боку керівництва.

Фото: pixabay.com

9. Постійно вчіться: живіть у режимі Lifelong learning

Вимоги ринку праці постійно змінюються, тому важливо бути постійним учнем і отримувати нові знання. Займайтеся самоосвітою, беріть участь у тренінгах, семінарах та конференціях, щоб оновлювати свої навички та знання.

10. Розумійте свої сильні та слабкі сторони 

Працюйте над покращенням своїх слабкостей і виробленням нових навичок, які допоможуть вам залишатися конкурентоспроможним на ринку праці. Знайте свої переваги над іншими й посилюйте їх, аби збільшити свою цінність як члена команди. Глибокі знання, спеціалізація, унікальні soft skills тощо — зрозумійте, в чому ваші переваги й демонструйте їх. 

Фото: pixabay.com

11. Будьте людиною, яка розв'язує складні проблеми

У кризові часи (особливо під час війни) навіть оптимізований робочий процес може перерватися  через безліч несподіванок. Роботодавцям потрібні ті, кого це не лякає. Домовитися зі складним клієнтом, владнати конфлікт із колегами, встигнути виконати завдання в умовах браку часу, інформації, людей. Подібні завдання поки що не під силу штучному інтелекту, який діє за чітко заданими алгоритмами й ще не вміє імпровізувати.

Не жалійтеся, не відкладайте на завтра, не перекладайте відповідальність. Натомість чітко визначте ризики, складіть план дій, зробіть запит до керівництва та команди щодо необхідних ресурсів і дійте.

12. Фокусуйтеся на результаті, а не на процесі

Сьогодні роботу колективу контролювати дуже складно (особливо якщо колектив працює з дому). Важливо, аби роботодавець знав, що він поставив завдання, працівник його зрозумів і вчасно надасть потрібний результат. Таких людей завжди цінують, адже завдяки їм компанії здатні пройти через кризові періоди.  

Фото: pixabay.com

13. Беріть на себе відповідальність, не перекладайте її на інших

 Багато українських компаній сьогодні зайняті порятунком бізнесу. Додатковим навантаженням також є необхідність фінансово підтримувати Збройні сили України.  Тому довго визначатися з тим, хто винен у зірваних строках або у проблемах комунікації в команді, просто немає можливості. Тому чітко визначте з керівником та командою зону свого впливу, відповідайте за все, що відбувається в її межах, і будьте готові оперативно виправляти помилки.

14. Будьте незамінними й демонструйте це під час роботи  

Роботодавці бережуть тих працівників, які є носіями критичних для компанії знань, навичок, досвіду. Однак мало просто мати все це, треба доводити це на практиці. Якщо ви є дійсно незамінним працівником – покажіть свою готовність приносити максимум користі. Адже діяти суто в межах поставлених задач може і штучний інтелект. Особливо якщо йдеться про обчислення чи іншу рутинну роботу.

15. Гідно сприймайте труднощі й проявляйте розуміння

Сьогодні компанії часто змушені приймати непопулярні рішення, які ускладнюють роботу. Скасування бонусів, “заморозка”купівлі нового програмного забезпечення тощо. З огляду на умови, в яких працюють українські компанії, можна пробачити деякі незручності й поставитися до них з розумінням. Така позиція може допомогти зберегти посаду в майбутньому, коли виникне питання щодо скорочення. Адже навіть якщо працівник виконує роботу, яку можна доручити штучному інтелекту, його людська цінність є незамінною.

Фото: pixabay.com

Люди мають унікальні здібності й потенціал, який штучний інтелект не може повністю відтворити. Використовуйте ці переваги, розвивайтесь і залишайтеся цінним працівником у своїй галузі. На думку фахівців, ШІ не замінить повністю людські якості й навички.

Людина має унікальну здатність до творчості, емоційного інтелекту, стратегічного мислення та соціальної взаємодії. Шляхом розвитку цих унікальних якостей ви можете залишатися незамінним працівником навіть під час зростаючої автоматизації та штучного інтелекту.

Нагадаємо, "Ми-Україна" дізнався, у які технології на основі штучного інтелекту інвестують корпорації Google, Microsoft і Meta.

Головне