ChatGPT сам пише, малює, програмує: 10 способів полегшити собі життя завдяки чат-боту

ChatGPT сам пише, малює, програмує: 10 способів полегшити собі життя завдяки чат-боту

Технології штучного інтелекту сягнули рівня, коли їх можна використовувати у творчій, інтелектуальній та підприємницькій діяльності. Найбільш відомим прикладом цього є чат-бот ChatGPT, яку неодноразово називали “убивцею Google”. Ця нейромережа одразу відповідає на запит, а не показує сторінку з посиланням, як це роблять пошукові системи. Використання ChatGPT може полегшити роботу в багатьох сферах та зекономити час, позбавивши необхідності виконувати рутинні завдання. Однак, в Україні цей сервіс офіційно не доступний, тому доводиться шукати обхідні шляхи, аби його використовувати. Про особливості ChatGPT, його можливості та способи реєстрації для українців – у матеріалі “Ми-Україна”.

Що таке ChatGPT і чому він такий популярний

Фото: flickr.com

Більшість сервісів на основі штучного інтелекту (ШІ) виглядають як чат, в якому ви можете ставити запитання та завдання висококваліфікованому фахівцю. Така ж ситуація і з ChatGPT. Це повністю самостійний чат-бот. Він не має заготовлених шаблонів, але наділений настільки просунутим алгоритмом роботи, що здатний генерувати відповіді на поставлене питання. Ви навіть можете попросити уточнити конкретні моменти, задати стиль відповіді, давати творчі завдання.

ChatGPT створила компанія OpenAI, яка спеціалізується на штучному інтелекті. Цей сервіс базується на більш ранньому продукті – нейромережі GPT-3, яку презентували у 2020 році. Сервіс працює на основі навчання з підкріпленням зі зворотним зв'язком від людини (Reinforcement Learning with Human Feedback – RLHF) – це додатковий рівень навчання, в якому бере участь людина, щоб допомогти нейромережі отримати здатність дотримуватися вказівок і генерувати відповіді, які здаватимуться людськими.

Цей чат-бот належить до типу великих мовних моделей (LLM – Large Language Model), які навчаються на великих обсягах даних, аби точно передбачити, яке слово буде наступним у реченні. Як пишуть у Стенфордському університеті, GPT-3 має 175 мільярдів параметрів та був навчений на 570 гігабайтах тексту. Для порівняння, його попередник GPT-2 був більш ніж у 100 разів меншим і мав 1,5 мільярда параметрів.

Таке збільшення масштабу різко змінює поведінку моделі. GPT-3 і ChatGPT можуть виконувати завдання, для виконання яких вони не були навчені спеціально. Наприклад, переклад речень з англійської на німецьку за допомоги невеликої кількості навчальних прикладів або взагалі без них.

Чому саме ChatGPT: особливості цієї нейромережі

Фото: flickr.com

Світове визнання і титул "убивці Google" чат-бот ChatGPT отримав із кількох причин:

  • З ним просто взаємодіяти. Діалог відбувається так, як би ви спілкувалися з іншою людиною. Не треба вчити спеціальні команди, мови програмування. Немає потреби ставити питання за особливими правилами;
  • Великий “кругозір”. Завдяки технології GPT-3 нейромережа має здатність вчитись на величезній кількості текстів і вести розмови майже на будь-які теми;
  • Безперервне навчання. ChatGPT не припиняє вдосконалюватись і після кожної розмови стає більш розумним і краще взаємодіє з людьми.
  • Творчість. Чат-бот ChatGPT може створювати оригінальні тексти, малюнки. На відміну від голосових помічників на кшталт Siri цей чат-бот не шукатиме в мережі інформацію на запит “розкажи анекдот” чи “намалюй поверхню Сонця”. ChatGPT спробує створити щось оригінальне, навіть якщо це не буде дійсно смішним  чи не відповідатиме реальній поверхні Сонця.
  • Приємна розмова. У форматі простого діалогу ChatGPT здатен не лише відповідати на запитання, але й розкривати тему, пропонуючи детальніше розглянути окремі нюанси, які вас можуть зацікавити.

Як можна використовувати чат-бот ChatGPT

Фото: flickr.com

Цю нейромережу можна використовувати як для розваг, так і для корисних справ. Мова не лише про ChatGPT як джерело отримання інформації, але й про повноцінний інструмент для роботи і творчості.

Отже, за допомогою ChatGPT можна:

  1. Розважатись. Цей чат-бот є доволі цікавим співбесідником, якого також можна попросити порадити книгу, фільм чи музику а бо зробити ілюстрацію на задану тему.
  2. Пізнавати. Якщо вас цікавить якесь явище, можна попросити ChatGPT пояснити складні питання простими словами. Втім, отриману відповідь краще перевіряти, адже нейромережа може помилятись.
  3. Писати книги. За допомогою ChatGPT можна створювати художні тексти, вдосконалювати сюжети, прописувати персонажів тощо. Наприклад, дизайнер Аммар Реші написав дитячу книгу за допомогою цього чат-боту і тепер продає її на Amazon.
  4. Створювати пісні.  Чат-бот ChatGPT може підлаштовуватись під конкретних виконавців і створювати пісні у їхньому стилі. Так, нейромережа створила текст пісні в стилі репера Drake. Водночас сама пісня була унікальною, хоч за основу був узятий конкретний виконавець. Щоб отримати голос текст пісні скопіювали у синтезатор голосу Uberduck.
  5. Робити контент для соцмереж. Окрім текстових постів під конкретні соціальні мережі ChatGPT може створювати потенційно вірусні відео. Прикладом може бути користувач Twitter, який запитав штучний інтелект, як зробити відео про те, як стати “цифровим кочівником” і мати роботу без прив’язки до певної країни.  Сценарій до відео написав ChatGPT, обличчя, голос та відеоряд автор створив на інших сервісах і поєднав усе це на відеоредакторі.
  6. Лікуватися.  ChatGPT може порадити, як збити температуру, зняти головний біль чи вилікувати нежить. Водночас до кожної такої поради чат-бот завбачливо додає, що краще звернутися до лікаря.
  7. Складати документи. Щоб заощадити час і позбавитись рутинної роботи можна вписати у ChatGPT основну інформацію та приклад документа. Нейромережа зробить усе в діловому стилі та у відповідній формі. Особливо в нагоді стає ChatGPT, коли треба перекласти документи іншою мовою, а ви не впевнені у власних знаннях.
  8. Створювати комп’ютерний код. ChatGPT цілком здатний написати простий код або додаток. Але треба пам’ятати, що у плані безпеки цей код не буде сильним, його легко можна зламати.
  9. Займатись брейнстормінгом. ChatGPT можна залучати для створення рекламних матеріалів, слоганів, неймінгу. За лічені хвилини нейромережа запропонує десятки варіантів, які можна буде взяти в обробку. Більшість із них, ймовірно, не підійдуть, але можуть наштовхнути на власні ідеї.
  10. Створювати інформаційні матеріали.  Чат-бот ChatGPT може заощадити багато часу, створюючи замість вас розсилки, пости, повідомлення для внутрішнього користування тощо. Надайте чат-боту ключові тези й він зробить необхідний текст.

Далекий від ідеалу: недоліки чат-боту ChatGPT

Фото: flickr.com

Наразі цей чат-бот є найдосконалішим ШІ, що доступний для звичайних користувачів. Однак він ще далекий від досконалості й має низку проблем, про які варто знати.

  • Недоступний в Україні. На щастя, це обмеження можна обійти. У наступному пункті статті ми розкажемо як це зробити.
  • Чат-бот ChatGPT вміє генерувати тексти практично про все, але іноді вони виявляються посередніми. Зокрема ChatGPT часто використовує шаблони та кліше,  іноді це може дратувати.
  • Основною мовою тренувань для ChatGPT була англійська, тому в запитах українською, може використовуватися машинний переклад. У такому разі чат-бот не завжди коректно розуміє суть питання. Відповідь також може бути створена англійською, а потім перекладена. Через це у тексті виникають помилки й недолугі дивні граматичні конструкції. При звичайному спілкуванні проблеми з граматикою та кліше можна проігнорувати. Але якщо ви захочете опублікувати відповідь ChatGPT, уважно прочитайте її та, за потреби, відредагуйте.
  • Більш серйозною проблемою є фактичні помилки. ChatGPT може написати неправду, якщо в заданій тематиці він отримав помилкові дані або їх недостатню кількість. Відповідь може виглядати достовірною, тому помилка буде зрозуміла фахівцям, але звичайний користувач її не помітить.
  •  ChatGPT не завжди володіє актуальною інформацію й може надавати застарілі дані. Наприклад, він не зможе розповісти вам про новий iphone одразу після його презентації.

Як отримати доступ до ChatGPT в Україні

Фото: flickr.com

Через необхідність дотримуватись санкцій і блокувати самопроголошені “ДНР” і “ЛНР” і Крим. Складність полягає в тому, що в OpenAl не розуміють, як їх відрізняти від користувачів з інших регіонів України. Мінцифри вело переговори з OpenAl щодо надання українцям доступу до ChatGPT, однак наразі прогресу в цьому питанні немає.

Втім, є кілька способів отримати доступ до нейромережі. Найбільш простий – через VPN:

  • Встановіть VPN. Браузерний VPN не підійде, тому використовуйте десктопну версію.
  • Заходьте на сайт в анонімному режимі. Якщо цього не зробити, ваше місцезнаходження зможуть визначити по куках браузера, тому є ризик блокування облікового запису.
  • Створіть новий email. Зареєструйте нову гугл-пошту, яку раніше не використовували. Це потрібно на випадок, якщо вас все ж таки заблокують.
  • Зареєструйте віртуальну сім-карту. Для підтвердження реєстрації потрібен мобільний номер однієї з країн, де ChatGPT доступний. Існує багато сервісів для реєстрації віртуальних “сімок”, один з яких 5sim.

Цей спосіб не є достатньо надійним, адже OpenAI добре визначає згенеровані фейкові номери телефонів.

Другий спосіб – отримати доступ через Telegram-боти. В Україні наразі відомий лише один такий бот у Телеграмі - ChatGPT. Він платний і має два типи підписки: п’ять запитів за 50 грн і безліміт за 300 грн/місяць. 

Третій спосіб – встановити розширення для Google Chrome. Таких розширень досить багато, однак переважна більшість вимагає авторизації на OpenAl. Однак й такі, які достатньо просто встановити у браузер. Наприклад, Merlin. Це безкоштовне розширення, яке працює як додаток до пошукового рядка Google. Можна ввести запит у браузер і викликати Мерліна комбінацією клавіш Ctrl+M. Відкриється діалогове вікно, в якому можна писати запити у ChatGPT. В день можна зробити 15 запитів.

Які ще існують сервіси на базі штучного інтелекту

Artificial Intelligence (AI) Market

Стрімкий розвиток штучного інтелекту та нейромереж спонукає нас до засвоєння навичок спілкування з ними. Існує велика кількість ресурсів, де можна розпочати знайомство з цією технологією. Ось кілька таких:

  • midjourney – створює будь-яку графіку за запитами;
  • Rytr – пише статті та нотатки за запитами, редагує вже готові тексти;
  • GitHub Copilot – програмує код за потрібними запитами.

Нагадаємо, США планують створити на основі української “Дії” власний застосунок “документів у смартфоні”. 

Головне