Масові бійки та російський слід: що відомо про субкультуру "ПВК Редан" в Україні

Масові бійки та російський слід: що відомо про субкультуру

В українських містах почали з’являтись групи підлітків у чорному одязі із зображенням павуків та цифри 4. Молодь збиралася для масових бійок у Києві, Харкові, Житомирі, Львові та Івано-Франківську. Підлітки відносять себе до російської субкультури “ПВК Редан”, яка відома своїми радикальними поглядами. Чи є поява “Реданів” в Україні інформаційно-психологічною операцією спецслужб рф і як можна цьому протидіяти — дізнавався “Ми-Україна”.

Хто такі “ПВК Редан” і як вони проявили себе в Україні

Фото: hk.npu.gov.ua

“ПВК Редан” — це російська підліткова субкультура, що виникла в соцмережах та пов’язана з аніме-серіалом Hunter x Hunter, у якому є бандитське угрупування під назвою “Геней Рьодан”, або “Павуки”. Символи “Реданів” — чорний колір, павуки та цифри 4 і 7. 

Попри абревіатуру “ПВК” у назві, “Редани” не є шанувальниками приватних військових компаній. Це неформали й любителі аніме. “Редани” збираються разом для того, щоб влаштовувати масові бійки. Учасникам руху в середньому 14-16 років. Зазвичай вони носять довге волосся й символіку з павуками. Очолює цей рух особа на ім’я Алі. Відомо, що він це гравець у Dota 2 і Counter-Strike, однак подробиць про нього мало.

У росії ПВК Редан вже прославилася сутичками з футбольними фанатами у ТЦ і на вулицях у різних містах. Вони виступають проти футбольних фанатів, мігрантів і вихідців із Кавказу.  У соцмережах є й кілька інших спільнот, які спрямовані проти "Редана", і через це у підлітків трапляються бійки. Наприклад, “Редани” воюють з іншим кланом, так званими "оффниками" (гопниками).

Зокрема у Москві в Авіапарку зібралися сотні людей, які влаштували масову бійку. За даними російських пропагандистських ЗМІ, 24-25 лютого в рф затримали понад 300 неповнолітніх, яких пов'язують з цією субкультурою. У деяких вилучили газові балончики, ножі, страйкбольні пістолети.

В Україні “Редани” дали про себе знати 26 лютого. Спочатку масову бійку намагались влаштувати в Івано-Франківську. Поліція оперативно затримала всіх порушників і провела з ними виховну роботу.

Того ж дня про активність “Павуків” повідомляли в Житомирі, Ужгороді й Мукачеві. В цих містах підлітки збиралися групами до 10 людей, однак сильної активності не проявляли.

Водночас у Харкові правоохоронці затримали 257 осіб, які готувалися вчинити масову бійку. З усіх затриманих лише 30 людей були повнолітніми. У Харківській поліції заявили, що спроба вчинити масові заворушення в центрі міста є спланованою акцією фсб рф.

“За задумом ФСБ недодержави, яка шляхом маніпулювання та обману «зібрала» в групи всіх цих людей, вони повинні були вчинити масову бійку в центрі міста, щоб ТВ недодержави могло посмакувати з цього. У багатьох вилучено балончики з газом, ножі, кастети!”, — повідомив речник ГУ Нацполіції Харкова Володимир Тимошко.

27 лютого в Луцьку правоохоронці також запобігли масовій бійці підлітків біля торговельного центру. Подібна ситуація була й у Львові. Того ж дня біля ТРЦ “Форум” учасники руху “Редан” влаштували бійку, однак поліція вчасно втрутилася. Про інцидент повідомив львівський депутат Ігор Зінкевич.

В Одесі також мала статися масова бійка, якій запобігла місцева поліція. За інформацією місцевих ЗМІ, правоохоронці знайшли Telegram-канал під назвою “ПВК Редан Одеса”, де анонсувалася масова бійка 27 лютого. “Павуки” мали битися з представниками іншої субкультури. Майже 70 підлітків пройшли профілактичні бесіди, завдяки чому вдалось уникнути масових заворушень.

У столиці теж планувалась акція “Реданів”. Підлітки збирались на Печерську для бійки, однак поліція вчасно їх затримала.

“Нещодавно в росії серед неповнолітніх поширився молодіжний рух, учасники якого організовують бійку з опонентами. Така "акція" планувалась і у столиці. Сьогодні, 27 лютого, на Печерську завдяки вчасному реагуванню ювенальних поліціянтів, аналітиків столичного главку, оперативників та дільничних конфлікт вдалося попередити. Учасників доставили до відділу поліції для встановлення осіб та з‘ясування обставин”, — повідомили у пресслужбі поліції Києва.

Столичні правоохоронці наголосили, що провокування масових бійок серед молоді та підлітків є спробою російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію. Ворог намагається використати дітей для дестабілізації внутрішньої ситуації в Україні, вважають у поліції.

Думки експертів: у чому небезпека "ПВК Редан" і що можна вдіяти

Фото з відкритих джерел

Про політичний вимір проросійських підліткових рухів та їхній вплив на вітчизняний соціокультурний простір “Ми-Україна” поспілкувався з політологом Олегом Саакяном.

“Цей рух (“ПВК Редан” - ред.) не є класичним ІПСО. Це лише частинка айсберга. Тут історія про пропагування певної субкультури. І якщо наш культурний простір є таким собі “Диким полем” без власного субкультурного контенту, він буде затягувати в себе контент із суміжних просторів. Більша частина нашого суспільства має доступ саме до російськомовного контенту, а не англомовного чи іншого. Одже, проникливість російських субкультурних процесів в український простір значно більша, ніж з інших країн”, — каже політолог.

Він також нагадав, що спецслужби рф добре вміють працювати із субкультурними течіями та їх лідерами.

“Це потенційне поле для гри — можна штовхати ті чи інші кулі в потрібні лузи. І це лише один з випадків. Раніше були “сині кити” та інші деструктивні течії, якими російські спецслужби граються на нашому полі. Боротися з цим як з ІПСО — не ефективно. Це останній рубіж реагування. Він хоч і необхідний, але свідчить про наші провали в усіх інших напрямках. Це ширша проблема соціокультурного характеру. росія це робить для того, аби тримати руку на пульсі моделей поведінки нашої молоді”, — переконаний Саакян.

Він також назвав ймовірні політичні та соціологічні цілі, яких намагається досягти рф завдяки підлітковим рухам.

“Це деструктивна дія з метою деструкції соціальної тканини, атомізації нашого суспільства і провокування деструктивних процесів в державі. Це створює виклик для правоохоронної системи, показує рівень впливовості російських спецслужб на процеси всередині українського суспільства. Ворог користується прогалинами, які існують в нашій державі через вади нашої гуманітарної політики впродовж усіх десятиліть незалежності”, — зазначає політолог.

Психологиня Ольга Голубицька розповіла “Ми-Україна” про небезпеку агресивних молодіжних рухів та способи врятувати дитину від психологічних маніпуляцій.

“У молоді є потреба в наслідуванні того, що вони вважають авторитетним. І чим воно яскравіше й, можливо навіть, абсурдніше й провокативніше — тим більше воно притягує молодь. За віковою нормою у підлітків є потреба у становленні свого “Я”. Цей процес відбувається через крайнощі. Підлітки часто бунтують проти домашньої системи, батьків, які “завжди неправі й ніколи їх не розуміють”. Це потрібно, аби людина почала шукати себе”, — зазначає експертка. 

Складнощі трапляються, коли підліток не може реалізувати своє протистояння безпосередньо з батьками, які мало спілкуються з дитиною або вселяють у неї страх. Тоді, каже Голубицька, підліток шукає інші шляхи реалізації свого протесту. Нерідко відбуваються спроби самоствердитися за рахунок слабших,  або ж тих патернів, які відгукуються дитині.

Психологиня також пояснила, чому саме тематика аніме є такою популярною серед молоді.

“Останні 10-15 років підлітки часто наслідують персонажів з аніме. Це популярна тематика. У цих серіалах часто присутня тема страждань. Головні герої часто бувають підлітками, яких ніхто не розуміє або хтось покинув. В аніме присутня лінія болю, а також дуже категорична лінія боротьби. Підлітки легко підхоплюють ці сюжети й реалізують їх”, — каже Голубицька.

Вона звертає увагу на те, що настільки масових підліткових угруповань не було дуже давно.

“Найбільш популярними вони були у 90-х — 2000-х. Згадайте, як підлітки імітували серіал “Бригада” й ходили битися “стінка на стінку”. Зараз небезпека ще більша. Підлітки не можуть піти воювати, а потреба в боротьбі у них є. Додаймо до цього вікові особливості й отримаємо угрупування на кшталт цього (“ПВК Редан” - ред.)”, - зазначає експертка

На її думку, агресивні підліткові рухи на кшталт “Реданів” цілком можуть бути  інформаційно-психологічними спецопераціями російських спецслужб.

“Років п’ять тому були дуже популярні “групи смерті”, які мали коріння в росії. У рф є успішний досвід керування підлітками й тими заворушеннями, які вони вчиняли. Це не нова стратегія. Ворогу не вдається вплинути на дорослих через ІПСО у великому масштабі, бо вони вміють фільтрувати інформацію. А от підлітки — ні. Саме тому російські ІПСО направлені на молоде покоління. Спецслужби рф знайшли доступну нішу — аніме. Воно не нове, молодь по всьому світу захоплюється ним. Наші підлітки знаходяться в небезпечних умовах через війну, тому ця субкультура виражена в більш радикально — масовими зібраннями”, — вважає Голубицька.

 На її думку, велика чисельність і агресивні настрої у “ПВК Редан” можуть свідчити про наявність російських ляльковиків.  

“Групи смерті” не були аж настільки численними, не збирались по 200 осіб. Вони діяли багатьма невеликими групами по 5-10 людей, які контактували між собою. А сьогодні ми бачимо масові формування. Це може свідчити про керування цими зібраннями з росії.  Масовість зібрань і відверта агресія —  це саме те, на що зазвичай спрямовані російські ІПСО”, — зауважує психологиня.

Вона також звертає увагу на цікаву тенденцію активності деструктивних підліткових рухів.

“З року в рік саме в лютому діяли “групи смерті”, найбільша кількість суїцидів серед підлітків була саме в цьому місяці. В лютому люди зазвичай найгірше себе почувають, вони найбільш виснажені у цей період. До речі, російське вторгнення також було в лютому. Це не випадковість”, — переконана Голубицька.

Говорячи про способи запобігти участі підлітків у деструктивних субкультурах і рухах експертка пропонує батькам простий рецепт — щирість та відкритість.

“Профілактикою з боку дорослих може стати більша кількість відвертих розмов з підлітками. Вони шукають тих, з ким би вони могли себе ідентифікувати. Але з батьками їм складно це зробити. Підліткам здається, що батьки ніколи не переживали того, що й вони — самотності, страху тощо. Варто чесно розповідати дітям про свої переживання, зокрема щодо повномасштабної війни. Але такі речі мають бути дозованими. Не треба вивалювати на підлітка всі свої емоції”, — радить психологиня.

Відверті розмови з батьками можуть допомогти підліткам уникнути проблем із деструктивними молодіжними рухами й не стати жертвою психологічного впливу.

“У підлітків з’явиться “гачок”, за який вони зможуть вчепитись під час ІПСО. Дитина не боятиметься розповісти батькам, що вона втрапила у халепу або збирається кудись іти, але щось її насторожує. Зростають шанси дізнатись від самої дитини, що вона стала жертвою психологічних маніпуляцій”, — резюмує Голубицька.

Нагадаємо, у Харкові поліція запобігла масовим заворушенням прихильників молодіжної субкультури під назвою “ПВК Редан”. 

Головне