Макрон повіз до Пекіна погоджені з Україною мирні пропозиції

Макрон повіз до Пекіна погоджені з Україною мирні пропозиції

Візит Емманюеля Макрона до Китаю може відкласти світову ескалацію та зменшити вірогідність початку глобальної війни. В тому числі, є шанси на просування у процесі мирного врегулювання в Україні. Війна росії проти України має закінчитися миром, і цей мир має бути справедливим і стабільним. 

Справедливий мир – це відновлення територіальної цілісності України та справедливе покарання винних у військових злочинах.

На порядку денному світових дискусій – визначення швидкості деокупації українських територій та методів, які будуть застосовуватись. Якщо щодо певних територій будуть пропонуватися тривалі процеси з перевагою дипломатичних методів – це не повинно бути шоком для наших громадян.

Стабільний мир – це гарантії від нових спроб агресії з боку рф. Ідеальною гарантією безпеки України стане членство в НАТО і загроза застосування статті 5 Статуту Альянсу щодо колективної безпеки в разі спроб нового вторгнення. Проте, якщо набуття членства буде відкладене в часі, то гарантії безпеки може надати якраз Китай. Лише ця країна має максимальний вплив на російську федерацію, і тому може впливати на російську політику.

Цілі Макрона

Інтереси Макрона та Франції в цих переговорах – якраз досягнення справедливого і стабільного миру в Україні. Макрон виступав за можливість переговорів навіть з путіним, і до останнього робив спроби переконати російського президента в потребі мирного врегулювання. Після ордеру Міжнародного кримінального суду  ні Макрон, ані жоден інший західний лідер не буде проводити публічну комунікацію з путіним.

Саме тому для Макрона китайський лідер Сі Цзиньпін виглядає останньою можливістю донести пропозиції до Кремля. Франція усвідомлює ризики подальшої ескалації дипломатичного протистояння та військових загроз. Перекидання російських ударних ядерних озброєнь до кордону Білорусі з ЄС підвищують ризики втягування НАТО та ЄС у бойові дії.

Навіть загострення відносин Заходу і Китаю принесе додаткові проблеми для французької економіки. Санкції проти росії вже призвели до втрат ринку та доходів європейських корпорацій. Проте вони свідомо продовжують санкції, роблячи вибір на користь справедливості і цінностей. Проте, в разі запровадження санкцій проти китайської економіки єврозона також опиниться в серйозній кризі, бо Китай є найбільшим торговельним партнером ЄС.

Урсула фон дер Ляйнен в цьому візиті може виступати в ролі "злого поліцейського" і буде озвучувати незручні запитання до Китаю, якщо це знадобиться. Проте, її глобальна мета – так само досягнення прогресу у мирному врегулюванні та захист спільних інтересів Євросоюзу.

Прагнення Піднебесної

Китай зробив свої висновки щодо російського вторгнення в Україну, в тому числі після особистого візиту Сі Цзиньпіня до Москви. Китай посилює економічну співпрацю з російською федерацією, і це має конкретні переваги для китайської економіки. Китайські корпорації займають російські ринкові ніші, з яких пішли їх західні конкуренти. А згода росії проводити міжнародну торгівлю за юані буде суттєвою підтримкою для фінансової стабільності китайської валюти і черговою перемогою китайських глобальних планів.

Водночас, Китай скоріше за все відмовив росії у військово-технічній співпраці, перш за все у постачанні летальної зброї. Китай хоче досягати своїх глобальних цілей без використання військових методів. У прямому зіткненні із військами НАТО чи AUKUS Китай може лише постраждати. А от продовження поступової економічної експансії приноситиме Китаю подальші переваги.

У зв’язку з цим Китаю категорично не потрібні економічні санкції проти його торгівлі. Китай не хоче допустити розгромного програшу росії, проте може запропонувати їй мирний план, умови якого багато хто в росії може назвати "ганебними".

Такі умови можливо не будуть оптимальними для України, і тому наше керівництво буде наполягати на максимальному застосуванні українських пропозицій, які відповідають інтересам національної безпеки нашої країни. Китай прагне отримати статус ініціатора мирних переговорів та можливо навіть посередника у такому багатосторонньому діалозі. Шанс на це є, і наступним етапом буде діалог Сі Цзиньпіня з Володимиром Зеленським. Якщо цей діалог буде анонсовано – значить, візит Макрона пройшов успішно. Адже французький президент повіз до Пекіну не лише свої пропозиції, але і певні директиви від Зеленського, з яким Макрон мав тривалу розмову безпосередньо перед візитом.

Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього

Головне