Десятий пакет санкцій: Україну посилюватимуть, росію послаблюватимуть

Десятий пакет санкцій: Україну посилюватимуть, росію послаблюватимуть

Усіх нас цікавить як допоможе Україні десятий пакет санкцій.
Щоб розібратися з цим спробуємо проаналізувати  більш широкий спектр останніх міжнародних подій, які пов’язані між собою та впливають на перебіг війни України з росією. Підписання декларації ЄС – НАТО (10.01.23), саміт у Давосі (16-19.01.23), заява Європарламенту (19.01.23) про трибунал для путіна, чергове засідання Рамштайн (20.01.23), десятий пакет санкцій, саміт Україна – ЄС (03.02.23), введення в дію обмежень на продаж російських нафтопродуктів (перша декада лютого 2023).
А тепер коротко розберемося, яка ж суть і можливі наслідки цих подій та роль і місце нового пакету санкцій серед них.

Почнемо з підписання декларації ЄС-НАТО. Це ознаменувало досягнення Євроатлантичною спільнотою розуміння про необхідність готуватися до довготривалого і можливо із застосуванням сили протистояння з табором автократичних держав. З цією метою вони започаткували роботу з більш глибокої координації військового та політико-економічного потенціалу Європи та США.

Поступово до європейських еліт приходить розуміння, що українсько-російська війна - це предтеча великого протистояння, де можливо у майбутньому буде задіяний потенціал Китаю. Це також точка біфуркації, де Україну остаточно виводять зі "сфери впливу" росії демонструючи, що сила закону діє і вона вища за закон сили, який застосувала росія, напавши на Україну. Це також означає, що Захід перестав боятися рф і розуміє її справжній потенціал і можливості.

Серед подій і заяв у рамках цьогорічного Давосу, з моєї точки зору, ключовою стала заява гуру міжнародної політики та давнього прихильника діалогу Заходу з рф пана Кіссінджера, який заявив на форумі, що не залишилось причин стримувати Україну від вступу до НАТО. Це означає, що Україна здобула право бути вільною і обирати свій курс розвитку, а рф втратила вплив у світі, як колишня наддержава і до її думки вже не дослуховуватимуться щодо України, або взагалі її можливих потенційних зон впливу (країни колишнього СРСР).

Показово, що в Давосі не було делегації росії, а делегація Китаю була. Це означає, що КНР обирає коопераційний сценарій із Заходом, принаймні на початковому етапі, і поступово буде віддалятися від рф. Не встиг добігти кінця Давос, як у Європейському парламенті зробили заяву про створення міжнародного трибуналу для путіна за військові злочини в Україні. Ось вона і політична відповідальність від міжнародної спільноти для агресора.

 Чергове засідання "Рамштайн" засвідчило, що табір Західних демократичних країн має військовий постійно діючий координаційний механізм, який можливо використати і після закінчення війни з рф. 
У тактичному плані чергове засідання у Рамштайні свідчить про те, що Україні програти не дадуть, постачатимуть все необхідне, а Захід бере курс на переозброєння і підготовку до великої війни.

Ключовим питанням буде передання Україні танків та всього необхідного для наступу українських військ. Перехід війни до окопної, позиційної грає на руку кремля та його прихильникам на Заході, і партнери України це добре розуміють. Передача Україні додаткового озброєння -  це також збільшення військового потенціалу України для його вирівнювання з потенціалом рф, а потім і перевершення російського, для зрушення балансу сил у бік України.

Для послаблення ж росії та її військового і економічного потенціалу буде застосовано черговий десятий пакет санкцій, який зробить черговий надріз артеріальної вени економічного потенціалу рф. Відразу слід зазначити, що обвалу російської економіки не станеться і не варто переоцінювати окремий пакет санкцій, їх слід розглядати у комплексі.

Крім того, мета санкцій нанесення шкоди економіці росії при цьому, по можливості, зменшуючи наслідки для власних економік, бо інакше втрачається сенс санкцій.  Кінцева мета – планове, поступове анулювання потенціалу росії на висування їй вимог до зміни її політики і повернення до нормальності.

Саме тому у черговому пакеті санкцій ми скоріш за все побачимо обмеження у сфері ядерної  електроенергетики, яка прибере рф з світової технологічної мапи світу, закриття лазівок для російських банків та введення вторинних санкцій для тих, хто допомагатиме країні терористу обходити їх.

Крім того, санкцій зазнають і російські пропагандисти, що підтвердив Шарль Мішель голова Європейської Ради, який був з візитом у Києві (19.01.23) для консультацій з Президентом України щодо нового пакету санкцій та подальшої підтримки України.

Засідання саміту Україна - ЄС буде про підтримку України (політичну - прискорене прийняття нас в ЄС, економічну   -  виділення фінансів на підтримку макро стабільності, проведення необхідних реформ для більшої ефективності нашої економіки, безпекову – сигнал для НАТО, що Україна належить до сім’ї європейських країн, і її слід також розглядати, як потенційного члена Альянсу).

На довершення цьому ми станемо свідками на початку лютого поточного року відмови Європи від російських нафтопродуктів, що зменшить прибутки російського бюджету та з часом похитне внутрішньополітичну стабільність у росії, вплине на її спроможність продовжувати захватницьку війну в Україні.

Таким чином можливо підсумувати, що ми є свідками з одного боку підсилення Заходу та посилення України ( всі види допомоги, наближення до ЄС та НАТО) і послаблення потенціалу росії (десятий пакет санкцій та заборона на придбання російських нафтопродуктів, заклик Європарламенту притягнути путіна до відповідальності, який кинув виклик всій системі  світової безпеки, правилам та цінностям, які давали можливість мирного співіснування народів та мирного розвитку для всього людства).

Захід і надалі послідовно перекриватиме джерела прибутку російської економіки, знекровлюючи цього ресурсного монстра, тому тренд, не зважаючи начебто на незначні обмеження у десятому пакеті санкцій,  розвивається у вірному напрямку.

Руслан Осипенко, український дипломат, експерт міжнародник

Головне