Якщо в ООН є нелегітимний член, чи легітимна вона сама

Руслан Осипенко
Руслан Осипенко

Чи є росія легітимним членом Радбезу ООН? Чому росія досі в ООН?  Чому у керівництва ООН нема волі вигнати з організації країну, яка не виконує свої прямі статутні зобов’язання та взагалі підриває світовий порядок, провокуючи і підштовхуючи людство до третьої світової війни?

 Запитань багато та нема відповідей на них. А якщо нема – значить таки комусь це вигідно.

Відповідь на перше запитання, чи є рф легітимним членом ООН на сьогодні на думку багатьох незалежних експертів – ні. росія не виконала всі передбачені в ООН процедури для підтвердження свого статусу правонаступниці СРСР:

По-перше, ні  Верховна Рада РСФСР, ні Дума росії не голосували за ратифікацію Статуту ООН. А країна, яка не визнала у офіційний спосіб статут організації та її цілі, не може бути її членом.  

По – друге, передача листа в ООН від рф, що вона стає спадкоємицею СРСР (а мало б бути правонаступницею),  не достатньо для того, щоб стати членом ООН, не кажучи про статус Постійного члена Радбезу ООН з правом вето. ООН у свою чергу жодним легітимним чином не підтвердила цей статус.  Не було розгляду заявки рф на членство в ООН на Радбезі ООН, де 9 з 15 членів сказали б “так” членству рф, а це означає, що не було формальної рекомендації цього органу Генеральній Асамблеї ООН розглянути це питання. Не пригадую також, щоб це питання потім по процедурі виносилося на голосування в зал Генеральної Асамблеї, де за таке рішення мало б проголосувати дві третини країн-членів ООН. Але всієї цієї процедури не було. Тобто з формальної точки зору рф  є не легітимним членом ООН по факту.

Право сили vs сила права

Комітет з повноважень ООН, який щорічно підтверджує повноваження делегацій від урядів країн – членів, що приїздять на чергові засідання сесії Генасамблеї ООН міг би поставити питання чи є легітимною делегація рф, що приїхала на чергову сесію від уряду країни, яка до цього часу не схвалила у правовий спосіб Статут ООН. Але цього чомусь не відбувається.

По-третє, Держдума рф у 2020 році внесла правки у свою конституцію де записала, що її Конституція є пріоритетом над нормами міжнародного права. Тобто росія таким чином фактично кинула виклик міжнародній спільноті, заявивши, що для неї її право тепер домінує над міжнародним, а значить і над статутом ООН.

По – четверте, прямим обов’язком постійних членів Радбезу ООН є стояти на сторожі миру та безпеки, а росія не тільки не запобігала війні, а взагалі сама її розв’язала – брутальну,  неоімперську війну в Європі у 21 сторіччі і при цьому спокійно продовжує обіймати чинне місце в Радбезі ООН і повчати інших як треба себе поводити, або розповсюджувати кремлівську пропаганду, зловживаючи трибуною ООН. росія демонстративно підриває основи світового порядку, нав’язуючи право сили і сильного над силою права.

По-п’яте, росія використовує своє службове становище постійного члена Радбезу ООН та право вето для блокування спроб ООН повернути її в правове русло. Навіть не дивлячись на те, що майже дві третини країн-членів ООН прямим голосуванням в Генеральній Асамблеї ООН визнали росію агресором, винною у розв’язані агресивної війни і закликали її до виведення військ з території України, вона демонстративно відмовляється виконувати будь які рішення та настанови ООН та блокує їх, користуючись правом вєто.

Бюрократія з’їла політичну волю

Чому росія досі в ООН? Відповідь проста – нема політичної волі і бажання у керівництва ООН щось змінювати. А багатьом рядовим оонівським функціонерам з Секретаріату та міжнародних спеціалізованих установ ООН дуже не хотілося б щоб розпочиналися якісь реформи в організації, щоб змінювався усталений бюрократичний порядок, що гарантує їм всім високі річні статки, прогнозоване світле майбутнє та високе положення у суспільстві. Тут росія для них особисто і ООН певний стабілізуючий фактор. 

А що робиться у світі, так це їх схоже вже й не дуже обходить, бо вони насправді вже далеко від нього відірвалися. І взагалі ж – життя бентежне. Не бачать наприклад функціонери ООН ознак геноциду росії проти українців у цій війні, хоча за відкритими джерелами офіційно лише в одному Маріуполі загинуло від рук росіян 87 тисяч цивільних українців, не бачать вони і поховань у дворах зруйнованих багатоповерхівок та братських могил по лісах та ярах, які лишилися після відступу російської армії.

Не чують заяв російських політиків про необхідність топити наших дітей у наших річках, знищувати наші міста разом з цивільним населенням, щоб поставити на руїнах свій прапор. Не чують закликів до знищення пари мільйонів активних українців, для упокорення решти населення, щоб взагалі зникло поняття українець і Україна. Не помітили вони і викрадення і усиновлення українських дітей у російських сім’ях і багато – багато чого іншого.

Ще одна дивина – в росію, яка є таким поважним членом ООН, чогось не дуже поспішають допускати всілякі міжнародні комісії і представників ООН хоча б до наших полонених. І нічого тій росії з цього нема, наче так і треба. А в Україну приїдемо залюбки, перевіримо пожуримо у доповідях на предмет дотримання міжнародних конвенцій та всіляких зобов’язань. Я вже не розвиваю тему спроб ООН зняти санкції з агресора.

Виходить так шановні, що вимагають тільки від тих, хто виконує і нічого зробити не можете тим, хто взагалі ігнорує ваші вимоги? Ви який порядок будуєте у світі панове відповідальні представники ООН?

Очевидно вже всім, що ООН хвора і негайно потребує реформ, а керівництво цієї організації має нарешті вийти із зони комфорту і почати вживати практичні кроки по припиненню війни в Україні, притягненню росії  як країни агресора, що розв’язала війну, до відповідальності, хоча б через позбавлення її членства в організації, інакше зростаюча недовіра світової спільноти до цієї організації поховає її живцем, як колись Лігу Націй.

Руслан Осипенко, український дипломат, експерт міжнародник

Після війни необхідно інвентаризувати всі природні ресурси країни, провести аудит виконання надрокористувачами взятих на себе зобов’язань і створити нову модель трансформації конституційного права народу на надра в реальне соціальне благо…

Війна так чи інакше внесе корективи у список професій, які будуть популярні найближчим часом. Крім того, з часом зазнає змін і сам процес навчання. Розмова щодо професій частіше відбувається у…

Рубрика “Шпигунські скандали”. Давно стежу за темою Яна Марсалека, яка тягнеться ще з 2020-го. Він – колишній директор німецької компанії по обробці платежів Wirecard, громадянин Австрії, якого розшукує Німеччина через…

TODO: Тут буде блок популярних авторів