Група інтелектуалів та лідерів ІТ-корпорацій заявила що, штучний інтелект становить ризик вимирання людства на рівні з ядерною війною. Серед підписантів – виконавчий директор OpenAI Сем Альтман і керівник Google DeepMind Деміс Хассабіс. А також лауреати премії Тьюринга Джеффрі Хінтон і Йошуа Бенгіо, яких вважають хрещеними батьками сучасного ШІ.
Це вже друга подібна заява за останні кілька місяців. Раніше подібне застереження лунало від мільярдера Ілона Маска. Він застеріг, що розробники ШІ втягнуті у неконтрольовані перегони, результати яких неможливо передбачити. У які ШІ-проєкти інвестують західні технологічні гіганти й чому це нагадує гонку озброєнь — у матеріалі “Ми-Україна”.
ШІ-лихоманка: чому розробка штучного інтелекту схожа на гонку озброєнь
Розмови про штучний інтелект і його значення для нашого майбутнього стали головним трендом у технологічній сфері. Часто лунають побоювання: ШІ та роботи відберуть нашу працю, перевернуть економіку або навіть зроблять людей рабами. Якщо замінити слова “робот” і “штучний інтелект” на “машину” — ми повернемося до таких самих дискусій, що лунали століття тому.
Наша уява при згадці про ризики ШІ часто малює Skynet з “Термінатора” чи реплікантів з “Того, хто біжить по лезу”. Однак ті, хто працює у сфері штучного інтелекту, не поділяють апокаліптичні чи утопічні візії майбутнього. Зазвичай метою створення розумних машин вони називають допомогу людям у різних сферах — від рутинної роботи до лікування складних хвороб.
На Заході найбільшими розробниками ШІ та інвесторами в цю галузь є американські корпорації Google, Microsoft і Meta. Серед східних країн лідери ІТ працюють в Китаї — це компанії Baidu, Alibaba і Tencent.
Жорсткі вимоги ринку та завищені очікування щодо нових товарів і послуг сильно ускладнюють довгострокове планування. Адже споживачі очікують, що на своїх щорічних конференціях ІТ-гіганти зроблять сміливі заяви й оголосять про нові досягнення. Ніби наукові прориви можна спланувати заздалегідь.
Якщо компанія не показала яскравіший продукт, ніж минулого року, то вважатиметься, що вона зазнала невдачі. А якщо виробник вирішить не проводити жодних офіційних заходів, то це мовчання можуть сприйняти як роботу над неформальним проєктом, який може бути або небезпечним, або провальним.
У Заходу поки що не має глобальної стратегії щодо ШІ, яка була б розрахована на довгу перспективу. Наразі все обмежується дискусіями у ЄС і США щодо етики використання наявних ШІ-моделей держслужбовцями. Тому фактично розвиток і майбутнє штучного інтелекту знаходиться в руках комерційного сектора. Через це західні виробники ШІ не мають іншого вибору, як постійно конкурувати між собою за клієнтів.
Подібні умови породжують брак передбачуваності та мислення “сьогоднішнього дня”. Короткострокові технологічні досягнення в умовах жорсткої конкуренції життєво необхідні. Однак вони зменшують рівень відповідальності за те, як ці технології будуть розвиватися.
Сьогодні розвиток на Заході ШІ знаходиться в руках публічних компаній, благородні наміри яких не завжди можуть узгоджуватися з фінансовими інтересами. Як і оборонний сектор, який постійно вдосконалює засоби ведення війни, ШІ перебуває на стадії активного покращення. До чого призведуть ці шалені перегони поки невідомо. Єдине, що можна сказати напевно — конкуренція зростає.
Інвестиції в ШІ: хто, куди й скільки
Adept
Розробник ШІ-моделей Adept працює над цифровим помічником, який за вас може клікати, шукати, друкувати й гортати мережеві сторінки. Передбачається, що ця модель зможе конвертувати прості текстові команди ("знайди готель на мій бюджет" або "оціни прибутки й збитки за місяць"тощо) у реальні дії. Подібні команди ваш компʼютер буде виконувати без жодних зусиль із вашого боку.
Компанія оголосила про залучення $415 млн загальних інвестицій та підтримку стратегічних інвесторів Microsoft і Nvidia.
Adept заснував Девід Луань разом з колишніми науковцями Google Brain. Саме цей підрозділ Google винайшов головний прорив для ШІ під назвою "трансформер" ("Т" у ChatGPT).
AlphaSense
Компанія AlphaSense спеціалізується на пошуку ринкових даних. За підтримки таких клієнтів, як Microsoft і Google, стартап розробив ШІ-модель, що збирає дані з публічних і приватних джерел – звітів для інвесторів та Комісії з цінних паперів, статей у профільних журналах про ринки і їхніх учасників.
ШІ збирає інформацію, що відповідає запиту, і формує звʼязну історію, яку зайнятий клієнт може прочитати й швидко ухвалити нагальне рішення. Точна сума інвестицій у компанію невідома, але AlphaSense наразі оцінюють приблизно у $1,7 млрд.
Anthropic
У 2021 році сім співробітників пішли з нині популярної компанії OpenAI. Вони заснували власний стартап Anthropic. Згодом компанія розрослася до 150 співробітників, а у березні 2023-го представила ШІ-модель Claude, конкурента ChatGPT.
Тоді як OpenAI отримує підтримку від Microsoft, інвестором Anthropic став Google, який, за деякими повідомленнями, цьогоріч інвестував у Claude майже $400 млн.
Harvey
Harvey заснували колишній адвокат Вінстон Вайнберг і ШІ-дослідник Габріель Перейра у 2022 році. Вони швидко створили чат-бот, який допомагає адвокатам і юристам.
Користувач може ввести у чат-бот свій запит і отримати, наприклад, умови для угоди оренди, які порушують закон. Фонд OpenAI та очільник відділу ШІ в Google Джефф Дін одним із перших підтримали стартап, вклавши у проєкт $5 млн.
OpenAI
Компанія OpenAI стала лідером серед приватних ШІ-компаній завдяки $11 млрд інвестицій переважно від Microsoft. Більшість інвестицій було залучено минулого року, коли світовими хітами стали продукти компанії, такі як генератор зображень DALL-E, розпізнавач голосу Whisper і чат-бот ChatGPT.
Microsoft уже оголосила про інтеграцію чат-бота із пошуковиком Bing і пакетом Office. У березні OpenAI на чолі із Семом Альтманом заявила про GPT-4, свою наразі найбільшу текстову модель.
Surge AI
Компанія розробляє програми для маркування даних. Продукція Surge AI тренує ШІ-моделі, допомагаючи їм зрозуміти суттєву різницю між фразами типу "він крутезний" і "його порвало".
Клієнти компанії, зокрема Twitch, використовують її технологію для модерації контенту і клієнтської підтримки. Але золотою жилою для Surge є співпраця з такими компаніями, як OpenAI, Anthropic і Google. Завдяки цьому засновник стартап наразі може обходитися без сторонніх інвестицій у компанію.
Synthesia
Ця британська компанія спеціалізується на створенні штучних відео. Просто напишіть сценарій (або доручіть це ШІ), оберіть одного зі 100 готових персонажів (аватарів) і все. Маєте готовий відеоролик.
За оцінки в $350 млн компанія залучила близько $67,млн інвестицій від таких інвесторів, як Kleiner Perkins і Google Ventures. Серед 35 000 клієнтів компанії є і великі організації, наприклад, Reuters і Accenture.
Не варто забувати й про включення Meta у ШІ-перегони поряд з OpenAI, Microsoft та Google. Хоча про інвестиції компанії Цукерберга у сторонні ШІ-проєкти нічого невідомо, Meta повідомила про збільшення фінансування власних розробок на основі штучного інтелекту.
Одним з таких проєктів є ШІ-модель ImageBind, яка може імітувати людське сприйняття. Програма здатна пов’язувати текст, зображення, відео, аудіо, 3D-вимірювання, дані про температуру й рух. Розробники вважають, що успіх ImageBind може скоротити розрив між людиною і машиною в плані цілісного навчання й створення контенту з різних типів даних.
Точні суми інвестицій у ШІ в Meta не оголошують, проте кажуть, що цей напрям є основним. У жовтні фінансовий директор компанії заявив, що ШІ займатиме майже всі капітальні витрати у 2023 році. Також відомо, що Meta купує багато дорогих чипів NVIDIA, необхідних для навчання генеративних моделей ШІ (приблизно по $10 тис. за штуку).
Головний операційний директор Meta Хав’єр Оліван зазначив, що однією зі сфер, де ШІ-проєкти можуть знайти застосування, є реклама. "Що стосується основного бізнесу та реклами, як ми можемо зробити її більш релевантною? Це алгоритми машинного навчання, ШІ", – сказав він.
Як бачимо, ШІ-перегони серед техногігантів перебувають у самому розпалі. Наразі складно передбачити, хто з учасників фінішує першим. Однак з певною долею оптимізму можна сказати, що наразі змагання проходять виключно у сфері комерційного інтересу та науково-технічних відкриттів. Про сценарій “Термінатора” чи “Матриці” говорити зарано.
Нагадаємо, “Ми-Україна” знайшов 10 зручних нейромереж для створення унікальних текстів і зображень.