Україні запропонували дрони MQ-9 Reaper: на що здатен американський "Жнець"

Україні запропонували дрони MQ-9 Reaper: на що здатен американський

Американська компанія General Atomics заявила про готовність продати Україні два свої бойових дрони MQ-9 Reaper Block 1 за символічною ціною $1. Попри оплату доставки й підготовки дронів у розмірі $10 млн і щорічне обслуговування вартістю $8 млн ці безпілотники можуть суттєво посилити українську армію. На що здатні дрони MQ-9 Reaper і чому вони потрібні Збройним силам України – у матеріалі “Ми-Україна”.

Можливості американського “Жнеця”

Фото: flickr.com

MQ-9 Reaper – це модульний розвідувально-ударний безпілотник, що був прийнятий на озброєння армією США у 2008 році. Однак перший політ “Жнеця” відбувся ще у 2001-му. Турбогвинтовий двигун дозволяє розвивати швидкість понад 400 км/год, а максимальний час польоту сягає 27 годин.

Особливість цих дронів у тому, що вони цілеспрямовано створювались для знищення противника, розвідка – другорядна функція. Арсенал високоточного озброєння дозволяє “косити” як живу силу ворога, так і важку техніку й навіть будівлі.

Всесвітньо відомі високоточні ракети AGM-114 Hellfire – основна зброя “Жнеця”. Вісім таких снарядів, що несе на собі MQ-9 Reaper, мають дальність польоту  8-11 км. Потужність бойової частини достатня для знищення всіх видів бронетехніки.

Якщо треба нанести більш масштабні ураження – можна застосувати 230-кг високоточні бомби GBU-12 Paveway II, або по GPS – типу JDAM.

Ще однією “фішкою” цього дрона є можливість вести вогонь ракетами типу повітря-повітря. Зокрема ракети  AIM-9X можуть знищувати ворожі повітряні цілі на відстані до 35 км.

Фото: flickr.com

Окрім стандартних для всіх ударних БПЛА тепловізора і лазерного каналу “Жнець” має радар з синтезованою апертурою. Цей прилад дає змогу бачити наземні цілі крізь хмари. Також дрон має багатоспектральну систему прицілювання, кольорову камеру і сучасні далекоміри. Усе це дозволяє наносити максимально точні удари по статичних і рухомих цілях.

MQ-9 Reaper дуже складно заглушити засобами радіолокаційної боротьби, адже канал зв’язку між дроном і станцією – супутниковий.

Характеристики:

  •  Розмах крил: 20,1 метра;
  • Довжина: 11 метрів;
  • Висота: 3,8 метра;
  • Вага: 2 223 кілограмів;
  • Вантажопідйомність: 1 700 кілограмів;
  • Стеля: 15 кілометрів;
  • Дальність польоту: 1850 кілометрів;
  • Швидкість: 400 кілометрів за годину;
  • Автономність: до 27 годин.

Окрему увагу слід звернути на управління цим безпілотником. Для цього потрібно двоє спеціалістів – пілот і людина, яка займається спостереженням і наведенням зброї.  

На сьогодні безпілотник MQ-9 стоїть на озброєнні:

  • США;
  • Британії;
  • Туреччини;
  • Італії;
  • Франції.

Експертна думка: чим корисний MQ-9 Reaper для ЗСУ

Фото: flickr.com

Сайт “Ми-Україна” поспілкувався з Олександром Мусієнком, директором Центру військово-правових досліджень. На його думку, Україна цілком здатна виділити необхідні ресурси для купівлі, доставки та обслуговування “Жнеців”, адже на фронті вони дуже потрібні.

“Ресурс можна знайти за рахунок наших зусиль, а також наших партнерів. Адже цей дрон надзвичайно ефективний. Він здатен виконувати кілька завдань одночасно. Зокрема вести розвідку на великій висоті й бути поза засобами ураження ПЗРК тощо. По-друге, цей дрон може бути ударним і наносити ураження ракетами Hellfire. В цьому сенсі Reaper у кілька разів ефективніший та потужніший, ніж добре відомий нам Bayraktar TB2. Ті суми, які заявлені, вони не є аж такими надзвичайними для утримання подібного типу зброї. Нам би ці дрони дуже стали в нагоді й дуже б нас підсилили”, – вважає Мусієнко.

На його думку, велику роль відіграє кількість даних БПЛА, адже ЗСУ потрібен не один, а хоча б кілька “Жнеців”.

Україні пропонують придбати MQ-9 Reaper модифікації Block-1. Цей варіант має довший від базової моделі час польоту завдяки додатковим топливним бакам. В результаті час знаходження “Жнеця” в небі збільшився на 10-15 годин. Якщо на дрон встановити подовжені крила (26,8 м замість стандартних 20,1 м), то він може перебувати в повітрі до 42 годин.

Фото: flickr.com

Мусієнко звертає увагу на велику кількість завдань, які здатен виконувати MQ-9 Reaper.

“По-перше, це може бути ураження цілей в тилу противника. Як живої сили, так і техніки й складів, які можуть перебувати поза зоною досягнення тих же ракет GMRS Himars радіусом до 80 км. Також можливе завдавання точкових ударів. Перевагою цих дронів є надзвичайна точність і вивіреність з метою ефективного використання кожної ракети. Наступний момент – проведення розвідки за концентрацією сил і засобів ворога та фіксації цих позицій.

Отже, MQ-9 Reaper є фактично багатоцільовим літаком, який здатен виконувати різноманітні місії: вогневу підтримку, супровід наземних сил, розвідку, точкову ліквідацію окремих осіб.

Прикладом останньої може слугувати ліквідація іранського генерал-майора Касема Сулеймані у 2020 році. З MQ-9 Reaper здійснили постріл ракетами AGM-114 Hellfire по двох автівках, в одній з яких перебував Сулеймані.

Касем Сулеймані. Фото: flickr.com

Мусієнко теж звертає увагу на високу ефективність “Жнеця” у низці спецоперацій армії США в арабських країнах.

“Особливість цього дрона в тому, що він може перебувати в повітрі й здійснювати польоти на велику дальність. Це було добре продемонстровано під час операцій США в Афганістані, Ірані, Іраку та інших країнах. Reaper дуже гарно себе зарекомендував з точки зору виявлення цілей, командних пунктів чи ймовірних місць переховування терористів та їх знищення”, – нагадує військовий експерт.

Водночас він застерігає, що єдиним ризиком для MQ-9 Reaper є можливість застосування ворогом систем ППО, на кшталт С-300 або С-400. Тут треба проявляти майстерність і не попадати у видимість ворожих радарів, каже Мусієнко.

За його словами, ці дрони можуть відіграти важливу роль у подальших операціях ЗСУ.  

“Нам потрібна підтримка з повітря й чим більше, тим краще. Нам також потрібні додаткові очі, щоб розуміти й бачити, що відбувається на окупованих територіях. Розташування ворожих військ, їхнє переміщення – все це дуже важливо. Плюс можливість завдавати удари по військових об’єктах окупантів. В цьому сенсі Reaper – це дуже серйозна зброя і  підтримка для ЗСУ”, – підсумовує військовий експерт.

Нагадаємо, Міноборони України уклало 16 контрактів з українськими виробниками безпілотників.

Головне