Памʼятка на випадок землетрусу в Україні: наскільки він вірогідний та як себе убезпечити

Памʼятка на випадок землетрусу в Україні: наскільки він вірогідний та як себе убезпечити

Потужний землетрус, що стався 6 лютого в Туреччині призвів до загибелі понад 8300 людей та руйнації 6444 тисяч будівель. Підземні поштовхи також відчули й в інших країнах, зокрема Грузія, Румунія, Греція, а також український Крим. Ми знаходимося у сейсмоактивних зонах, тож ймовірність землетрусу в Україні є цілком реальною.

Стихійне лихо по той бік Чорного моря спонукає до того, аби мати чіткий план дій, якщо подібне станеться у вашому місті. Які регіони України є найбільш вразливими до землетрусів і я що робити, коли він почався – у матеріалі “Ми-Україна”.

Наскільки сильна сейсмоактивність в Україні

Фото: pixabay.com

Наша країна частково знаходиться в сейсмоактивній зоні Вранча з центром в Румунії. Максимальна амплітуда землетрусів у цій зоні досягала 8,3 бала. Через великі глибини й магнітуди підземні поштовхи в зоні Вранча відбуваються на величезній території від Фінляндії на півночі та Греції на півдні.

Що стосується України, то південні й західні регіони є найбільш небезпечними областями в плані землетрусів. В зоні ризику перебувають Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Одеська області, а також Крим. Також землетруси можуть дістатися й Києва. Столиця України знаходиться в зеленій зоні й наслідки землетрусі у зоні Вранча навряд будуть серйозними.

Фото з відкритих джерел

Про відносну безпеку для жителів столиці також говорить інженер-конструктор Дмитро Макагон, який опублікував карту сейсмологічної активності, якою користуються при розрахунках конструкцій будинків і споруд.

Інженер зауважив, що всі будинки в Києві витримують землетруси потужністю 5 балів, але така інтенсивність у центральних регіонах малоймовірна. В інших містах будівлі також побудовані з урахування сейсмоактивності. Так, у Львові стійкість будинків розрахована на землетрус у 6 балів, а в Одесі – 7. Тож хвилюватися варто хіба що мешканцям дуже старих будинків, які знаходяться в аварійному стані.

Що робити під час землетрусу 

Фото: pixabay.com

Під час землетрусу спочатку відбуваються невеликі поштовхи, а через 5-15 секунд вони можуть стати значно сильнішими – від них можуть руйнуватися будівлі. У середньому все відбувається за лічені секунди – перший етап від 5 до 15 секунд, потім другий етап – ще 10-20 секунд. Чим більше і сильніше поштовхи – тим серйозніші пошкодження.

Після трагедії в Туреччині фахівці Державної служби надзвичайних ситуацій України розробили низку рекомендацій на випадок землетрусу. Передовсім слід пам’ятати, що попередити це явище заздалегідь неможливо. Однак можна заздалегідь визначити найбільш безпечні місця у вашій оселі – столи, отвори капітальних внутрішніх стін. І найбільш небезпечні місця – двері зі склом, кутові кімнати, сходи, великі вікна. В разі появи ознак землетрусу слід діяти впевнено й без паніки. Зберігайте спокій, не впадайте в істерику або ступор.

Якщо ваш будинок почало трясти й ви знаходитесь на першому або другому поверсі, якомога швидше виходьте на вулицю й відійдіть подалі від будівлі.

У разі, якщо ви живете на вищих поверхах, вам треба зробити наступні кроки:

 • Станьте в отворі внутрішніх дверей або в кутку кімнати, якнайдалі від вікон і важких предметів;
 • Укрийтеся під міцними столами, поблизу головних стін чи колон;
 • Закрийте голову руками;
 • Як тільки закінчиться перша серія поштовхів - залиште будинок;
 • Не виходьте на балкон, не запалюйте вогонь, не користуйтеся газовими приладами та водою. Якщо після перших поштовхів будинок залишився цілим - закрийте водопровідні крани, відключіть газ та електроенергію.

Також важливо при виході з приміщення слід пам'ятати:

 • Вибігати з будинку треба швидко, але обережно;
 • Не треба стрімголов кидатись до ліфта чи сходів. Ліфти вийдуть з ладу, а на сходах можлива тиснява. Тим більше, що сходи – одне з небезпечних місць під час землетрусу;
 • Остерігайтеся уламків, дротів та інших джерел небезпеки;
 • Тримайтесь якомога далі від високих споруд, ліній електропередач і шляхопроводів. Вибирайте відкрите місце, не ховайтеся біля дерев, будинків, балконів;
 • Краще пересуватись пішки й не користуватись автомобілем.

Якщо під час землетрусу ви знаходитесь в автотранспорті, дотримуйтесь наступних рекомендацій:

 • Зупиніться й відчиніть двері;
 • Перевірте, щоб ваш автомобіль не опинився під мостом, близько до великих будівель;
 • Залишайтесь в автівці до припинення коливань;
 • Перевірте, чи не має поблизу вас постраждалих, у разі потреби зв’язатися з рятувальниками й медиками;
 • Надайте домедичну допомогу тим, хто її потребує й залишайтеся поруч доти, доки не приїдуть рятувальники.

Важливо. Якщо ви опинились під завалами, намагайтеся якнайменше рухатися, щоб не підіймати пил. За можливістю закрийте рот і ніс тканиною. Щойно почуєте шум – кличте на допомогу або голосно стукайте, щоб рятувальники вас швидше знайшли.

Нагадаємо, після землетрусу у Туреччині відновлено контакт із 74 українцями, ще 22 особи шукають.

За останніми даними, кількість жертв землетрусів у Туреччині вже перевищила 7 тисяч, постраждали понад 40 тисяч осіб.

Як повідомляли “Ми-Україна”, у ніч на понеділок, 6 лютого, Туреччину та Сирію сколихнув потужний землетрус, який спричинив масштабні руйнування в обох країнах. За декілька годин підземні поштовхи повторилися. Також відчули землетрус у Румунії та Молдові.

Згодом землетрус також стався і у Казахстані. Також про “тряску” повідомляли в Дубаї.

Головне