Як зберегти шлюб - одне з найчастіше повторюваних питань, які почали виникати в середньому - через півроку після початку війни. І з кожним місяцем таких запитів дедалі більше. На жаль, на сьогодні приблизно близько 50% шлюбів розпадається і ініціаторами більшою мірою є жінки. Десь відсотків 30 - 40 шлюбів навпаки стали міцнішими, до цих показників належать і багато союзів, в яких до війни чоловік і дружина подавали на розлучення. Приблизно 20 - 30% шлюбів були стабільними, такими й залишаються.
Війна, як спусковий механізм
Відразу слід зазначити, що причини у відносинах, які формувалися ще до війни. І в ці складні, а для багатьох трагічні часи - війна, як лакмусовий папір проявила всі протиріччя і конфлікти, що накопичилися та вивела їх назовні. Деякі союзи не витримали суперечностей, подружжя побачило недоліки з якими більше не змогли миритися і які не помічалися в метушні мирного часу. Кожен був зайнятий собою і не бачив, що спільне "МИ" давно залишилося у минулому.
До того ж війна стала спусковим механізмом для підкреслення недоліків: деякі чоловіки стали багато пити, перестали підтримувати сім'ю матеріально, а жінки стали розуміти, що нещасливі у шлюбі, тощо.
У сім'ях, які зберігаються і стали міцнішими, найчастіше на третій план відійшли "дрібні" недоліки один одного. Подружжя згуртувалося, стало ближчим, більш терпимим, побачило позитивні якості один одного, відносини стали міцнішими і довірливішими і навіть кохання заграло новими фарбами.
Як не припускатися помилок сьогодні, як не втратити близькість, у тому числі - перебуваючи довгий час в різних країнах? Пропоную способи, які допоможуть врятувати ваш союз, якщо, звичайно, ви дійсно цього хочете.
П'ять способів врятувати шлюб та уникнути розлучення
- Створити власний сімейний мікросвіт, що відповідає сучасній ситуації. Ризик розлучення зводиться до мінімуму коли є довіра і близькість, загальні ритуали та особливості, встановлений загальний кодекс спілкування, тільки ваші - слівця, жарти, звичаї, тощо. Тобто коли існує спільне сімейне "МИ".
- Ділитись емоціями. І добрими і не дуже. Вирішальним чинником збереження союзу стануть емоційні сили. В основі кожної сильної емоції лежить спонукання до дії, вміння керувати цими спонуканнями становить суть емоційного інтелекту. Неправильна в емоційному відношенні поведінка може призвести до розлучення. Якщо подружжя перебуває у довірчих відносинах - вони не приховують своїх думок і емоцій, що турбують, довіряють їх партнеру, а той, у свою чергу, вислуховує і намагається підтримати добрими словами, порадами (якщо про це просять) і т.п. Коли чоловік/дружина знає, що у них є підтримка, людину, яка завжди буде поруч емоційно і прийде на допомогу, вони дуже цінують стосунки. Кожна людина має потребу в такому "острівці безумовного прийняття".
- Залишатися цікавими одне для одного. Можна сказати, що однією з причин збільшення ймовірності розлучення є те, чи залишаються партнери цікавими один для одного. "Мені навіть нема про що з нею/з ним поговорити", "У нього немає енергії, він/вона нічим не цікавиться", "У неї зникли всі бажання, вона тільки і вміє що скаржитися чи давити на почуття провини", "З ним/з нею страшенно нудно", "Після наших розмов "ні про що" у мене псується настрій" - всі ці скарги є дуже важливим показником спілкування у шлюбі. Коли партнеру стає в сім'ї нудно, прісно і нецікаво - він несвідомо починає дивитися на всі боки: з ким реалізувати свою потребу. Для того, щоб бути цікавою, енергонедостатньою людиною необхідно зберігати захопленість світом у будь-яких обставинах. Читайте, дивіться, відвідуйте, відчувайте, запитуйте, аналізуйте, відчувайте всю гаму емоцій, розмовляйте і т.п. Звичайно ж ці рекомендації не підійдуть людям, які нещодавно зазнали болю втрати.
- Підтримувати зв'язок щодня. Особливо якщо ви далеко один від одного. Знайти тимчасові нові форми спілкування з урахуванням обставин. Позначити час, бажано щоденний, зручний для кожного з партнерів, наприклад – вечір. Регулярно спілкування скайпом врятувало і рятує безліч сімей. Коли чоловік і дружина знаходяться далеко, такі балачки підтримують близькі емоційні стосунки та партнерство. Якщо немає такої можливості – зв'язуйтесь у будь-який можливий момент.
- Підтримувати одне одного у всьому. Якщо між подружжям не створено системи підтримки - зовнішній тиск може стати таким сильним, що можуть розпастись навіть міцні сім'ї. Нестабільність у роки війни набуває загрозливих масштабів у всіх сегментах суспільства, включаючи освічених і заможних людей. Потрібно підтримувати емоційну екологію своєї сім'ї та один одного. Коли виникають конфлікти (а це відбувається в кожній парі) – обговорюйте все одразу, не накопичуйте негативні емоції, образи, розмовляйте та шукаєте компроміси, не робіть "з мухи – слона". І пам'ятайте: якщо є необхідність у критиці – критикуємо не бажану поведінку партнера, а не його особистість. Після суперечки або сварки - не затягуйте з примиренням.
До речі, багато способів працюють навіть якщо один із партнерів мотивований зберегти відносини. Коли змінюється один партнер, як правило, змінюється й інший. Бувають винятки, якщо один із партнерів вже прийняв категоричне рішення і особливо тоді, коли у нього вже з'явилися інші серйозні стосунки.
Олена Рихальська, кандидат психологічних наук