Річниця Чорнобильської катастрофи: які пенсії в Україні виплачують постраждалим

Річниця Чорнобильської катастрофи: які пенсії в Україні виплачують постраждалим

26 квітня – річниця Чорнобильської катастрофи. 37 років тому сталася аварія на ЧАЕС, що коштувала понад трьом мільйонам українців життя, здоров’я, зусиль, домівок. Як влаштоване пенсійне забезпечення осіб, що постраждали внаслідок цієї трагедії?

Статус чорнобильців

Особливості виходу на пенсію та її призначення для чорнобильців залежить від того, до якої категорії постраждалих вони відносяться. Є профільний закон про соцзахист постраждалих від Чорнобильської катастрофи, який визначає чотири категорії таких осіб:

  • Категорія 1. Особи з інвалідністю з числа ліквідаторів аварії та потерпілих, хворі на променеву хворобу;
  • Категорія 2. Ліквідатори аварії, що працювали в зоні будь-яку кількість днів до 1 липня 1986 р., не менше п’яти днів з 1 липня по 31 грудня 1986 р., не менше 14 днів у 1987 р. Евакуйовані із зони відчуження у 1986 р., особи, що проживали у зоні безумовного відселення з моменту аварії до рішення про відселення;
  • Категорія 3. Ліквідатори, що працювали в зоні 1-5 днів з 1 липня по 31 грудня 1986 р., 1-14 днів у 1987 р., не менше 30 днів у 1988-1990 рр., на пунктах санобробки, дезактивації або їх будівництві не менше 14 днів у 1986 р. Потерпілі, що проживали у зоні безумовного відселення на час аварії або не менше двох років до 1993 р. Потерпілі, що проживали у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років. Потерпілі, що постійно проживають або працюють у зонах обов’язкового та гарантованого відселення, якщо до 1993 р. жили чи працювали у зоні обов’язкового відселення не менше двох років, у зоні гарантованого добровільного відселення – не менше трьох років;
  • Категорія 4. Особи, що постійно проживають, працюють або навчаються на території посиленого радіоекологічного контролю, якщо жили, працювали чи навчалися там до 1993 р. не менше чотирьох років. Особи, що працювали за радіаційним фактором за межами зони з моменту аварії до 1 липня 1986р. не менше 14 днів або не менше трьох місяців у 1986-1987 рр.

Зони відчуження та відселення перелічені у постанові Кабміну №106. Межі територій посиленого радіологічного контролю встановлює Кабмін. Дані щодо населених пунктів можна шукати на сайті Нацкомісії з радіаційного захисту.

На підставі документів, чорнобильцям безкоштовно видають посвідчення або ліквідатора, або потерпілого із зазначенням категорії. Отримати їх можна у облрадах, міськрадах, райрадах, міських держадміністраціях, виконкомах місцевих рад, райдержадміністраціях, ЦНАПах.

Які виплати передбачені чорнобильцям?

За шкоду здоров’ю особам з інвалідністю внаслідок катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, ліквідаторам аварії на ЧАЕС та інших ядерних аварій, випробувань, навчань, сім’ям у зв’язку із втратою годувальника передбачена одноразова грошова компенсація.

Розміри такі:

  • 379,3 грн – особам з інвалідністю першої групи;
  • 284,4 грн – особам з інвалідністю другої групи;
  • 189,6 грн – особам з інвалідністю третьої групи;
  • 1264 грн – дітям з інвалідністю;
  • 7586 грн – сім’ям, що втратили годувальника;
  • 3792 грн – батькам померлого.

Звертатися по одноразову компенсацію треба до ЦНАПів, подавати заяву, посвідчення про статус, експертний висновок міжвідомчої комісії про прив’язку шкоди до аварії на ЧАЕС (іншої аварії, випробувань, навчань), висновок МСЕК про встановлення інвалідності із прив’язкою до причини.

Коли чорнобильці виходять на пенсію, то отримують державну та, якщо це передбачено статусом та категорією, додаткову щомісячну виплату за шкоду здоров’ю.

На яких умовах виходять на пенсію чорнобильці?

Державну пенсію (за віком, по інвалідності, у зв’язку із втратою годувальника, за вислугу років) призначають тільки одного виду на вибір, якщо є право на кілька. Пенсія повного розміру передбачена у тому випадку, якщо чорнобилець має необхідний стаж: 20 років – для чоловіків, 15 років – для жінок.

Право на додаткову пенсію виникає разом із виходом на державну пенсію.

Щоб оформити пенсію, треба подати заяву, паспорт, податковий номер, посвідчення чорнобильця, документи про стаж, про місце проживання чи реєстрації, довідку про зарплату до 1 липня 2000 р., фотокартку для пенсійного посвідчення. При оформленні пенсії за віком також потрібні документи про право на зменшення пенсійного віку:

  • Ліквідаторам: довідка про період участі в ліквідації (видає підприємство, форма 122) або довідка військової частини, в складі якої діяв ліквідатор;
  • Потерпілим від Чорнобильської катастрофи: документи про період проживанні в зоні від органу місцевого самоврядування чи довідка про евакуацію від Волинської, Житомирської, Київської, Рівненської, Чернігівської ОДА.

На скільки зменшують страховий стаж та пенсійний вік?

При призначенні пенсії за віком вимоги щодо нього для чорнобильців знижують відносно загально прийнятих. Знизити вік виходу на пенсію, якщо підстав кілька, можна тільки за однією на вибір.

Учасники ліквідації можуть зменшити пенсійний вік:

  • на 10 років, якщо працювали у зоні відчуження від аварії до 1 липня 1986 р. будь-яку кількість днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. – не менш, ніж п’ять днів;
  • на 8 років – працювали не менше 14 дній у зоні відчуження у 1987 р.;
  • на 5 років – працювали з 1 липня по 31 грудня 1986 р. 1-5 днів, у 1987 р. – 10-14 днів, у 1988 р. – не менше 30 днів. Якщо працювали на пунктах санобробки та дезактивації або на їхньому будівництві – не менше 14 днів.

Потерпілі від аварії можуть зменшити пенсійний вік:

  • на 10 років – евакуйовані у 1986 р. з десятикілометрової зони;
  • на 8 років – евакуйовані у 1986 р. з решти зони відчуження;
  • максимум на 9 років (на 4 роки плюс рік за кожен рік проживання чи роботи) – тим, які постійно проживали чи проживають, працювали чи працюють у зоні безумовного відселення. Є умова: до 1 січня 1993 р. вони жили чи працювали в зоні не менше двох років;
  • максимум на 6 років (3 роки плюс рік за два роки роботи чи проживання) – тим, які постійно проживали чи проживають, працювали чи працюють у зоні гарантованого добровільного відселення. Умова: до початку 1993 р. жили чи працювали там не менше трьох років;
  • максимум на 5 років (2 роки плюс рік за кожні 3 роки проживання чи роботи) – тим, які проживали чи проживають, працювали чи працюють у зоні посиленого радіологічного контролю. Умова: до початку 1993 р. жили чи працювали там не менше чотирьох років;
  • на 2 роки – тим, які працювали за межами зони відчуження з пов’язаними із аварією особливо шкідливими умовами (радіація) з моменту аварії до 1 липня 1986 р. не менше 14 днів, у 1986-1987 рр. не менше трьох місяців.

Але понад це зниження може бути й додаткове для осіб, які працювали на особливо шкідливих та особливо важких роботах (список №1) або на шкідливих чи важких роботах (список №2):

  • Список №1. Стаж чоловіків на таких роботах має бути 10 років і більше, жінок – 7,5 років і більше. В такому разі ліквідаторам вік зменшують ще на три роки, потерпілим – на 2 роки;
  • Список №2. Стаж чоловіків на таких роботах має бути 12,5 років і більше, жінок – 10 років і більше. В такому разі ліквідаторам і потерпілим вік зменшують на рік.

Час роботи, служби під час ліквідації зараховують до стажу із такими особливостями:

  • час роботи до початку 1988 р. – у потрійному розмірі;
  • час роботи з початку 1988р. и до початку 1993 р. – у полуторному.

Але разом з усіма зменшеннями мінімальний страховий стаж чорнобильців для призначення пенсії не може бути меншим за 15 років.

Який розмір пенсії чорнобильців?

Чорнобильцям визначають зарплату для обчислення пенсії на загальних підставах. Виключення є для тих, хто бажає визначити частину пенсії за віком за законодавством, що діяло раніше, коли й був набутий страховий стаж. Тоді можна брати дохід за будь-які 12 місяців підряд роботи на забруднених територіях.

Маючи стаж 20 років (чоловіки) та 15 років( жінки), постраждалі можуть розраховувати на пенсію у повному розмірі. За кожен рік стажу понад цей поріг до пенсії додають 1% заробітку. Але не більше 75% чи 85%, якщо це виплата працівникам за списком №1.

Мінімальна пенсія для чорнобильців, що отримують пенсії по інвалідності:

  • 6000 грн – перша група;
  • 4300 грн – друга група;
  • 3700 грн – третя група та діти з інвалідністю.

Ці виплати індексують у березні на загальних підставах.

Мінімальна пенсія у зв’язку з втратою годувальника:

  • 50% пенсії по інвалідності померлого на одного непрацездатного члена сім’ї;
  • 100% пенсії по інвалідності померлого на двох і більше непрацездатних членів сім’ї.

Для ліквідаторів з інвалідністю, постраждалих від аварії з інвалідністю (якщо доведено зв’язок) мінімальний розмір пенсії прив’язали до середньої зарплати для обчислення пенсій після сплати страхових внесків за попередній рік:

  • 100% розміру середньої зарплати (13376,21 грн з 1 березня 2023 р.) – для першої групи;
  • 80% (10700,97 грн з 1 березня 2023 р.) – для другої групи;
  • 60% (8025,73 грн з 1 березня 2023 р.) – для третьої групи.

Ці виплати також індексуються щорічно, у березні.

Окрім державної пенсії, є ще й додаткові щомісячні за шкоду, заподіяну здоров’ю. Розмір залежить від категорії:

  • Категорія 1. Ліквідаторам: 474,5 грн (перша група інвалідності), 379,6 грн (друга група), 284,7 грн (третя група). Постраждалі: 341,64 грн (перша група інвалідності), 227,76 грн (друга група), 170,82 грн (третя група);
  • Категорія 2 – 170,82 грн. Така сама виплата передбачена дітям з інвалідністю та хворим на променеву хворобу;
  • Категорія 3 – 113,88 грн. Та сама виплата передбачена кожному непрацездатному члену сім’ї, що втратила годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • Категорія 4 – 56,94 грн.

Нагадаємо, що раніше "Ми-Україна" розповідав про новий варіант введення обов'язкових накопичувальних пенсій, який запропонували депутати.

Головне