Мінування, забруднення й пожежі: 10 фактів знищення росіянами української екосистеми

Мінування, забруднення й пожежі: 10 фактів знищення росіянами української екосистеми

Підрив росіянами Каховської гідроелектростанції став ще одним доказом здійснення масштабного екоциду в Україні. Ворог спалює ліси, підриває водосховища, знищує флору й фауну нашої держави. Небезпека подібних злочинів у тому, що вони не мають кордонів. Теракт в одній точці світу може загрожувати глобальній екосистемі. “Ми-Україна” зібрав 10 фактів екоциду, який здійснюють окупанти на теренах нашої держави.

Екоцид як складова геноциду: як рашисти знищують наш дім

Фото з відкритих джерел

Екоцид (oikos — "дім" і caedo — "вбивати") є цілеспрямованим негативним впливом на природне середовище. Те, що наразі відбувається в Україні є масштабним воєнним екоцидом. Тобто — порушенням екосистеми проживання українців у результаті збройної агресії рф, мета якої — геноцид українського народу.

Тобто екоцид є складовою цілеспрямованого знищення цілої нації. Однак наслідки стратегії випаленої землі, яку здійснює ворог, будуть відчутні не лише для України, але й для всього світу.

Акти екоциду спрямовані на знищення майбутнього. Війна, яку розв'язала рф, істотно обмежить можливості наступних поколінь українців та інших націй, залежних від української продукції. А проживання в умовах забрудненої води й повітря знизить загальний рівень здоров'я усіх, хто мешкає на території України.

Мінімальний підрахунок екологічних збитків за рік війни, нарахований системою ЕкоЗагроза, становить 441 мільярд доларів. Сума, яку ми маємо вимагати репараціями від росії, становить 1970 мільярдів гривень. Ймовірно, сума буде зростати, адже теперішня війна — безпрецедентний випадок заподіяння шкоди українському довкіллю. Такої шкоди наша природа не зазнавала навіть під час Другої світової війни.

За даними Офісу генерального прокурора України, розпочато тисячі кримінальних проваджень в екологічній сфері. Зафіксовано безліч воєнних злочинів проти довкілля, факти екоциду та мільярдні збитки.

"Загальна сума збитків внаслідок дій держави-агресора становить 1970 млрд грн. Площа забрудненої території вибухонебезпечними предметами — 174 тис. кВ м. За цим показником Україна перша у світі. 2 млн га лісів та 20% природоохоронних територій постраждали внаслідок забруднення, пожеж та мінувань. Крім того, загрозу ядерній та радіаційній безпеці країни", — зазначають в ОГПУ.

Фото: Офіс генерального прокурора України

10 фактів екоциду російських терористів в Україні

Фото: pixabay.com

1. Масова загибель дельфінів у Чорному морі

В акваторії Чорного моря проживають три види дельфінів, і всі вони — червонокнижні. Цьогоріч науковці причорноморських країн фіксували підвищену кількість смертей. Мертвих особин знаходили й в Україні, в тому числі — у Тузлівських лиманах на Одещині.

Фото: Facebook.com/rusevivan

Причиною аномальної кількості смертей дельфінів науковці називають присутність військових кораблів рф в акваторії. Вони використовують сонари, що видають потужні сигнали, які вражають внутрішнє вухо дельфіна — орган навігації та слуху. Через це тварина стає "сліпою". Втративши орієнтацію, тварини втрачають акустичний контроль над середовищем, не можуть знайти їжу та гинуть від голоду.

В ослаблених від впливу гідролокаторів дельфінів у стресовому стані різко знижується імунітет. У такому разі тварини гинуть від інфекцій. Також на смерть дельфінів сильно вплинули розливи нафти. За даними  ресурсу ЕкоЗагроза, за рік війни у воду потрапило 11 тисяч тонн нафтопродуктів.

2. Підрив Оскільського водосховища

Фото: Facebook/Державна екологічна інспекція України

Оскільське водосховище входило до десяти найбільших в Україні за площею та об'ємом. У жовтні 2022-го, окупанти вдруге здійснили частковий підрив його греблі. Це сталося під час втечі рашистів від ЗСУ. Це спричинило практично повне обміління водойми, адже внаслідок влучення снаряда в гідротехнічну споруду водосховища з нього спустили 76% води.

Окрім чергової екологічної катастрофи росіяни залишили без води мешканців Донецької й частково Луганської області. Окупанти такими діями залишили частину населення без води, а також улаштували чергову екологічну катастрофу.

Як зазначили у Держекоінспекції, в результаті підриву було завдано шкоди водним ресурсам, зруйновано екосистему водосховища. Також окупанти знищили цінні види риб та інших живих водних ресурсів.

3. Обстріл і підрив Каховської ГЕС

Каховська ГЕС. Фото з відкритих джерел

До підриву Каховська ГЕС на Херсонщині була частиною Об'єднаної енергосистеми України. Вона забезпечувала покриття пікових навантажень, регулювання частоти потужності й мобільний аварійний резерв. Це був важливий об'єкт інфраструктурної безпеки України.

Від початку повномасштабної війни росіяни обстрілювали ГЕС, а в листопаді почали спускати воду в Каховському водосховищі. На момент підриву 6 червня рівень води там був на найнижчій позначці за останні тридцять років.

Фото: Telegram/Uawarinfographics

Неочевидним і моторошним наслідком обстрілів Каховської ГЕС була загибель птахів. Оголене дно Каховського водосховища було вкрите птахами. Екологи припускають, що імовірною причиною загибелі стали гучні звуки від вибухів, які часто призводять до розриву серця та смерті тварин.

4. Знищення очисних споруд Маріуполя, Бердянська та інших міст біля Азовського моря

Ще навесні ворог зруйнував очисні споруди в Маріуполі, Бердянську та інших містах на узбережжі Азовського моря. Це може призвести до санітарних катастроф через відсутність у населення чистої води для побутових потреб і пиття.

До того ж стічні води замість того, щоб потрапити до каналізації, спускаються в річки, змішуються з ґрунтовими водами та врешті-решт потрапляють у море, чим отруюють і його. Через вживання брудної води підвищуються ризики виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій, зокрема  гепатиту А, холери та інших.

5. Замінування територій і знищення ґрунтів

Фото з відкритих джерел

В Україні заміновано 30% усієї площі держави. Часто жертвами підривів стають чотирилапі жителі степів та лісів. Окрім стресу й відсутності приплоду (якось не до спарювання коли гатить артилерія) часто ссавці підриваються на мінах. Як наслідок, низька популяція диких тварин призводить до збою в природних екосистемах.

Ще одним наслідком замінування є знищення найбільш родючих чорноземів півдня та сходу України. Адже коли відбувається процес розмінування то родючі ґрунти змішуються з глиною, піском і стають майже непридатними для вирощування агрокультур.

До того ж землі, вкриті воронками після артобстрілів, можуть мати велику кількість хімічних речовин, які були у боєприпасах. Ці речовини після вибуху можуть надовго залишатися в ґрунтах і тобто потрапляти в підземні води та рослини. Продукти, вирощені на таких землях, можуть бути небезпечними для вживання.

6. Знищення заповідників і рідкісних представників флори й фауни

Фото: ГУ ДСНС Миколаївської області

За рік повномасштабної війни в Україні від війни постраждали понад 20% заповідників. Спалення Кінбурнської коси, знищення росіянами тварин на Джарилгачі та Асканії. Зруйновані вибухами й обстрілами оселища та гніздування птахів у плавнях дельти Дніпра тощо — неможливо перелічити всі подібні злочини рашистів.

На цих територіях проживали рідкісні види тварин, птахів, рослин, риб, комах. Вони охоронялися державою та міжнародними організаціями, але тепер українська біосфера зазнає непоправних втрат. За даними Міндовкілля, за рік повномасштабної війни під загрозою зникнення опинилися 600 видів тварин та 880 видів рослин.

7. Спалення лісів і масштабні пожежі

Фото: pixabay.com

За даними ЕкоЗагрози, через пожежі в лісах, містах та на нафтобазах, які росіяни обстрілювали на початку повномасштабної війни, у повітря потрапило майже 50 тонн шкідливих викидів. Масштаб пожеж сягає щонайменше 60,2 тисячі гектарів.

Знищення природних і рукотворних лісів на Харківщині, Донеччині, Луганщині посилить уразливість до змін клімату на цих територіях. Це також загрожує проблемами з водним балансом.

8. Наслідки руйнування міст

Зруйнований будинок у Дніпрі. Фото з відкритих джерел

Зруйновані окупантами міста призвели до величезної кількості відходів, з якими треба буде щось робити. Оскільки переробних заводів в Україні замало, то з'являтимуться десятки звалищ.

Не секрет, що на відбудову українських міст буде витрачено колосальну кількість ресурсів. Йдеться передусім про природні матеріали — деревину, пісок, глину, метали тощо. Будівельних матеріалів знадобиться дуже багато, тож варто очікувати збільшення навантажень на видобувну галузь та виснаження надр. Навряд вийде обмежитись лише закордонними закупівлями будматеріалів.

9. Погіршення якості повітря

Фото: pixabay.com

За даними Мінекології та природних ресурсів, за час війни рівень забрудненості повітря в Україні зріс у 30 разів вище норми. Це сталося через постійні обстріли та бомбардування, які викидають шкідливі речовини. Часті пожежі також сприяють виділенню отруйних парів і диму.

Вплив військових дій на якість повітря не обмежується зоною бойових дій. Вітри переносять забруднення за кордон, що впливає на сусідні країни, зокрема Польщу й Румунію.

10. Запорізька АЕС — загроза, гірша за Чорнобиль

Запорізька атомна електростанція. Фото з відкритих джерел

4 березня 2022 року росіяни захопили найбільшу в Європі АЕС у Запоріжжі. Окупанти використовують цей об’єкт як військову базу для важкого озброєння та особового складу. Наразі ЗАЕС залишається без належного технічного обслуговування, що викликає занепокоєння щодо безпеки. Також установа зазнала критичних пошкоджень на лініях та опорах електропередач.

Нагадаємо, глава Міжнародного агентства ООН з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі приїде на захоплену російськими військами Запорізьку АЕС.

Головне