У зимові місяці багато людей помічають, що почуття голоду посилюється. І це не дивно, адже є кілька причин, чому наш організм вимагає більше їжі саме в холоди.
Як збалансувати харчування взимку, щоб не погладшати та чому організм хоче більше їжі взимку дізнайтесь у статті.
Чому взимку хочеться більше їсти
По-перше, в умовах низьких температур тіло витрачає більше енергії, щоб підтримувати тепловий баланс, що автоматично підвищує потребу в калоріях.
По-друге, короткий світловий день також впливає на апетит. Через недостатню кількість сонячного світла зменшується рівень серотоніну – гормону, який регулює настрій і пригнічує голод. Раннє настання темряви та обмеження фізичної активності також сприяють цьому процесу.
Не слід забувати і про стрес, який посилює вироблення кортизолу. Цей гормон не лише уповільнює обмін речовин, але й підвищує потяг до калорійних продуктів, таких як солодке, жирне чи солоне.
Як харчуватися взимку — корисні поради
Обирайте білки та корисні жири: додайте до раціону м’ясо, рибу, яйця, горіхи чи насіння. Наприклад, з’їжте яйце на сніданок або трохи горіхів між основними прийомами їжі. Вживайте продукти, багаті на клітковину. Це можуть бути овочі, фрукти, каші та бобові. Перед основною стравою їжте порцію овочів, додавайте насіння льону до йогуртів чи салатів.
Готуйте гарячі страви: супи на овочевому або кістковому бульйоні з мінімумом жиру та солі чудово зігрівають і насичують, а також дотримуйтесь режиму харчування — їжте тричі на день і робіть один-два легких перекуси.
Також не відмовляйтеся від сезонних овочів. Зараз буряк, морква, гарбуз, капуста та цитрусові – чудовий вибір для зимового раціону. І не забувайте про воду. Пийте достатньо рідини, включаючи теплі трав’яні чаї.
Взимку не надто хочеться гуляти та займатися спортом, проте, не відмовляйтеся від рухової активності. Намагайтеся робити прогулянки на свіжому повітрі. Можете спробувати домашні тренування чи танці. Крім того, не забувайте за сон. Спати потрібно у достатній кількості — щонайменше 7-9 годин на добу, адже недосип провокує посилення апетиту та навіть потяг до нездорової їжі. До слова, якщо вам хочеться поласувати солодощами, то краще замінити їх на корисні альтернативи. Тобто замість цукерок з'їжте сухофрукти, пастилу чи чорний шоколад у невеликій кількості.
Які продукти варто додати до зимового раціону
Гарбуз і батат
Ці овочі містять багато вітаміну А та складних вуглеводів, які забезпечують тривалу енергію. Додайте їх до супів чи запікайте.
Капуста
Броколі, брюсельська чи звичайна квашена капуста – джерело вітамінів C і K, клітковини та низькокалорійна альтернатива.
Горіхи та насіння
Волоські горіхи, мигдаль, насіння льону й гарбузове – чудові джерела білків і корисних жирів.
Цільнозернові продукти
Овес, гречка, ячмінь забезпечують енергію та тривале насичення.
Бобові
Квасоля, нут і сочевиця ідеально підходять для супів і рагу.
Риба
Жирна риба, як-от лосось чи скумбрія, багата омега-3 і вітаміном D.
Спеції
Імбир, куркума, кориця та кардамон допомагають зігрітися, зміцнюють імунітет і прискорюють обмін речовин.
Фрукти
Яблука, груші, мед та чорний шоколад із високим вмістом какао стануть ідеальним завершенням обіду.
Як писав раніше "Ми-Україна", є продукти, які насправді вводять в оману і аж ніяк не є дієтичними. Також є рецепти смачних дієтичних салатів, які не шкодять фігурі і при цьому дуже корисні.