Зіткнення поколінь на вулиці: як конфлікт інтересів поділив громадську думку

Зіткнення поколінь на вулиці: як конфлікт інтересів поділив громадську думку

Історія дівчинки зі скакалкою в Івано-Франківську — показова не з морального боку, а з практичного. Ось є публічний простір, який належить усім людям, він публічний. А ось є дві людини, які хочуть цей простір використати кожен по-своєму. І так сталося, що їхні інтереси не співпали, а навпаки — взаємовиключні. Дівчинка хоче рух, жінка хоче спокою.

[від редакції: В Івано-Франківську спалахнув скандал: 19-річна дівчина на імʼя Ліза стрибала через скакалку біля підʼїзду, через що на неї накинулася літня жінка, яка прийшла туди пізніше. Вона ображала дівчину та казала, що та має піти в інше місце, бо вона "старша людина", а дівчинка їй нібито заважає. Дівчина записала інцидент на відео та опублікувала його на своїх сторінках у TikTok та Instagram. Ролик став вірусним у мережі. Крім того, в навчальному закладі, де навчається Ліза, розкритикували дівчину – керівництво вважає, що жінка, яка її ображала, права. Авторці ролика наказали видалити його з мережі. Те саме вона має попросити зробити всіх, хто його поширив.]

Із погляду "моралі" і та, й інша належать до груп із декларованими ексклюзивними правами (молодим скрізь у нас дорога, старим скрізь у нас шана, вибачте, вирвалося). І ось є ми, спостерігачі, які намагаються намацати підстави, як цей конфлікт інтересів має бути вирішений (має — у сенсі бажаний).

Підстави висуваються такі. Дівчинка прийшла перша, отже, простір має належати їй. А жінка нехай відсяде туди, де їй тихо.

Або. Жінка — старша, а старших треба поважати. Дівчинка має поступитися негайно. Показово, що школа приєдналася до цього трактування конфлікту. Інститут, покликаний захищати дітей, захищає ніяких не дітей. Теж нам, новина.

Або. Конфлікт поколінь має вирішуватися на користь молодих. Літні люди віджили, хай не заважають тепер.

Або. Дівчинка говорила ввічливо, а жінка почала беззаконно ображати. А хто гідно поводиться, той і правий.

У моральній площині єдиного правильного рішення немає й бути не може

Тобто можна, звісно, якось домовитися про привілеї — молодим чи старим, корінним чи тим, хто переселився, чоловікам чи жінкам, таким чи сяким — і не мучитися більше складними питаннями.

А можна просто визнати, що конфлікти інтересів є неминучими та що публічні простори — на те й публічні, що належать усім однаково, і в майбутньому їх потрібно продумувати для зручності людей із різними потребами й інтересами. Але то для урбаністів.

А з психологічного погляду конфлікт навколо скакалки — це насамперед конфлікт двох людей. Це епізод їхніх життів, це їхня зустріч і їхня відповідальність. Зустріч, суперечка, домовленість, інші спільні активності — це те, що відбувається в публічних просторах, те, що робить їх "простором", а не просто інфраструктурним об'єктом.

У дівчинки виявилися напрочуд стійкі кордони. Вона, зважаючи на все, цілком здатна витримувати шитсторм із образ, маніпуляцій і силового тиску.

А для жінки особисті межі — схоже, розкіш і невідоме звірятко. Вона, мабуть, усе життя прожила дівчинкою для биття, і ось, нарешті, її останній щит, її фортеця й індульгенція — вік. Тепер це її всі повинні поважати й прогинатися, а вона нікому нічого не винна.

Самоповага — це основа і здорової психіки, і здорового суспільства. В якому будь-яка людина — людина. Учасник громадського простору. Не ексклюзивно, за особливі заслуги, а інклюзивно, за правом народження.

Дівчинка зі скакалкою, досягнувши віку своєї опонентки, подібні конфлікти вирішуватиме інакше. З повагою до себе й іншої людської істоти, з розумінням кордонів і відповідальності кожного. Я сподіваюся, у неї вийде не впустити з рук свою "скакалку", пронести її через все життя, стати тією, ким вона хоче. Зрештою, за це і воюємо.

Світлана Чуніхіна, політична психологиня

Головне