Живіт, щоки чи сідниці: як позбутися зайвого жиру та виглядати краще - поради фітнес-тренера

Живіт, щоки чи сідниці: як позбутися зайвого жиру та виглядати краще - поради фітнес-тренера

Жир - скільки болю в цьому слові для пересічної людини, що безрезультатно бореться із зайвими кілограмами. Але жир в тілі - це наша, людська, необхідність. Наші тіла запасають в собі енергію у вигляді жиру, щоб використати, коли буде потреба. Організм спалює жири зі твого тіла між прийомами їжі та вночі. А ще... коли ти сидиш на дієті.

На жаль, коли жиру накопичується більше, ніж спалюється, його стає настільки багато, що псується не тільки фігура, а й здоров'я. Зростають ризики серцево-судинних захворювань, діабету і раку. Але надлишок жиру шкідливий - це узагальнення, насправді не все так однозначно...

Уяви собі сало. Сало - це підшкірна жирова тканина свині. В нас є схожа. І не тільки під шкірою, а й в животі (вісцеральний жир). Є ще жир-пічка - бура жирова тканина, але вона нам сьогодні не дуже цікава. Жир - це повноцінна тканина, як м'язова чи нервова. В ній є імунні клітини, судини та нерви. Але основа жирової тканини - це адипоцити - саме ті клітини, в яких запасається надлишок того, що ми щодень сунемо собі до рота. І ця функція запасання їжі настільки важлива для адипоцита, що він відсунув ядро клітини в сторону, розмістивши кульку, наповнему жиром (жирова капля) посередині. Коли ми переїдаємо, переїдаємо і переїдаємо, жирові каплі ростуть і ростуть, роблячи адипоцити великим як кавун, а сідниці - як "духовку". 

На певному етапі організм розуміє, що ті жирові клітини, які є в тілі, досягли свого "повноліття" і їм нема вже куди рости, і створює нові й туди відкладає надлишок вареників і пельменів. Це може тривати безкінечно.

"Нема меж ожиріння, організмові завжди є куди рости. І те, при якому розмірі адипоцитів організм вирішує клепати нові клітини - важливо для здоров'я".

Отже, далі ми вирушаємо в країну науки та здорового глузду!

Що таке ожиріння і як його виявити

Ожиріння прийнято визначати за індексом маси тіла (ІМТ): маса тіла (кг)/зріст в м2. Якщо в тебе вийшло більше 30 - маєш ожиріння. Але єдине, що показує ІМТ - чи не важиш ти надто багато. Ну такоє...

Вага тіла - малоінформативна щодо кількості жиру в тілі (може ти важкий, бо мускулистий, або легкий, бо не мускулистий). А що ще важливіше - ІМТ не говорить нам нічого про те, наскільки великі були жирові клітини, коли тіло вирішувало плодити нові. А це дууууууже важливо. Поясню...

В науковому світі є таке поняття як метаболічно здорове ожиріння - коли ІМТ поза 30, а людина не має ніяких метаболічних порушень. І знаєш, що цих переїдатєлів-визунчиків вирізняє з поміж переїдатєлів-звичайних? Так, вони фізично активні, але не тільки це їх вирізняє з поміж інших людей з ожирінням. Жир в них в основному накопичується в стегнах і сідницях. Інтригує? Не перемикайся!

Так, закони фізики не обійдеш: коли в тіло потрапляє надто багато калорій, надлишок запасається у вигляді жиру. Але в такі моменти перед тілом стоїть непростий вибір: в яке місце відправити жир на зберігання? В основному варіанти такі: на сідниці й  стегна, на живіт, у живіт, в інші місця під шкірою, як от щоки.

Жирові клітини в/на животі мають одну особливість - вони здатні дууууууже довго рости та розростатись, перш ніж організм вирішить робити нові, тоді як ті, що на сідницях і стегнах, як тільки трошки заповнились, просять тіло робити їм сусідів. І це одна з причин, чому метаболічно здорове ожиріння зв'язане з накопиченням жиру в сідницях і стегнах, і чому жир в/на животі такий шкідливий.

"Коли в клітині дуже багато жиру, вона виробляє молекули запалення, які попадають в кров, розносяться організмом, створюючи системне запалення організму, отруюючи організм".

Але не тільки запалення отруює...
Коли жирова клітина стає великою наче херсонський кавун, вона втрачає свою чутливість до інсуліну. І це біда. Біда, адже одна з основних функцій інсуліну в жировій тканині - тримати жир в адипоцитах під трьома замками. Коли ця функція порушується, відбувається так званий ефект переливу (spillover) - інсулін не може втримати жири в клітині й вони вивалюються в кров і депонуються у внутрішніх органах (печінці, м'язах, підшлунковій), псуючи їхню функцію і роботу всього організму. Саме тому жир в/на животі такий шкідливий.

У цьому місці в тебе мало б визріти релевантне питання: як не накопичувати жир в/на животі? Є аж п’ять лайфхаків:

  • В жінок естрогени сприяють накопиченню жиру в стегнах і сідницях, а в чоловіків тестостерон змушує булочки із "зущонкою" відкладатись в пузі. Хто знає, може, саме тому, чоловіки живуть менше. Але ж і у жінок бувають животи круглі, навіть якщо ніяке маленьке чудо не окупувало їхню черевну порожнину. Чому? Про це лайфхак 2, 3 і 4.
  • В менопаузі в жінки знижується рівень естрогену, і вона стає вразливою (як хлоп) до вісцерального ожиріння. Порада: будь вічно молодою.
  • Стрес змушує твої наднирники продукувати кортизол, який надлишок калорій відправляє зберігатися в пузо. Не нервуйся, не накручуй себе, а займись ділом: чим більше конструктивної діяльності, тим менше стресу, бо заклопотаний справами мозок не здатен породжувати уявні катастрофи.
  • Недосипання, як і стрес, надлишок калорій змушує запасатись в животі. Спи 8 годин. Спи в прохолодному приміщенні, без шуму й у темряві. Уникай кофеїну та емоційних подій перед сном.
  • Не важливо, жінка ти чи хлоп, не важливо, менопауза, стрес чи недосипання,  якщо ти не будеш переїдати, жир в чи на животі не буде відкладатися. Хоча, якщо "позанудствувати", то теоретично, якщо ти стресуєш, не спиш по-людськи, не рухаєшся, мало споживаєш білка, то організм може руйнувати мускулатуру, і запасати трохи жиру в пузі, навіть якщо ти не переїдаєш. Хоча, цей ефект не дозволить тобі набути метрову талію, тоненькі ручки-ніжки і невеличкий животик - історія розповсюджена, і навіть має свою "обзивку" - скінні фет. Тому, не переїдай, не стресуй, спи, наїдай білок і присідай - не прогадаєш.

Висновок у двох словах 

Маса тіла - це не важливо. Кількість жиру - важливо, але не дуже. Локалізація жиру - важливо, дуже. Май талію, не більше як половина зросту, і будеш здоровий. 

Віктор Мандзяк, фітнес-тренер, нутриціолог

Головне