Візит лідера Китаю до Москви: чи варто чекати сенсацій

Візит лідера Китаю до Москви: чи варто чекати сенсацій

20-22 березня відбудеться візит до Москви лідера КНР Сі Цзіньпіня. Навколо цієї події виникнув певний ажіотаж. Діапазон оцінок і очікувань дуже широкий. Хтось побоюється формування військово-політичного союзу між росією і Китаєм. Інші, навпаки, говорять про те, що цей візит розпочне реальні мирні переговори. Підтвердженням цього може стати і онлайн-розмова Сі Цзіньпіня з Президентом України Володимиром Зеленським, яка має відбутися вже після візиту лідера КНР до росії.

Чого насправді чекати від поїздки лідера Китаю до Москви? Якими є публічні і непрямі (неформальні) цілі цього візиту?

Офіційна мета візиту до росії лідера КНР Сі Цзіньпіня заявлена МЗС Китаю: "Закликати до миру та сприяти переговорам". Фахівці з питань Китаю стверджують, що в Пекіні дійшли висновку про те, що війна між росією і Україною досягла кульмінації і починає (або почне найближчим часом) виходити на фінішну пряму. Відповідно, через певний час розпочнуться мирні переговори. Очевидно, що на ці переговори будуть впливати США і Європейський Союз. І тому Китай має бути в грі. Він буде просувати свої інтереси. 

Формально розмова може йти про припинення війни в Україні, але Китай і США матимуть на увазі також проблему Тайваню і деякі інші проблемні питання у своїх двосторонніх відносинах. Для Китаю потенційні переговори щодо мирної угоди, яка має припинити війну в Україні, матимуть більш широкий геополітичний контекст.

Нагадаю, що на початку березня за посередництва Китаю Іран і Саудівська Аравія домовилися про відновлення дипломатичних відносин та обмін послами найближчим часом. Безумовно, ця подія також надихнула керівництво КНР на нові миротворчі зусилля. Китай прагне демонструвати своє глобальне лідерство, зокрема і в сприянні розв’язанню різних міжнародних конфліктів. Для Сі Цзіньпіня це ще і майданчик дипломатичних і геополітичних змагань зі США.

Відвідування Москви лідером Китаю має продемонструвати Вашингтону, що у Пекіна теж є свої козирі у великій геополітичній грі. Саме тому в Китаї нагадують і про свої "відносини без меж" із рф. росія, також як Іран і деякі інші країни - це інструменти, які Китай може використовувати у своєму протистоянні зі Сполученими Штатами.

Лідер КНР Сі Цзіньпін та президент росії володимир путін у Кремлі в Москві, росія, 20 березня
Чи означає це, що Пекін вже зараз заявить про воєнний союз з рф, спрямований проти США і Заходу, і буде готовий постачати зброю росії? 

З високою вірогідністю можна сказати, що ні. По-перше, тому, що це суперечитиме офіційно заявленій миротворчій ролі Китаю і його потенційної посередницької місії для припинення війни між росією і Україною.

По-друге, це може спровокувати санкції з боку США і ЄС, відповідно, відбудеться різке погіршення економічних стосунків КНР з країнами Заходу. А це не вигідно Китаю. Товарообіг Китаю з Євросоюзом та США у 2022 році становив $1,6 трлн - у 8 разів більше, ніж із росією - $190 млрд. Відповідно, не варто очікувати, що Китай почне офіційно і масштабно постачати зброю росії. А от що можливо, так це неофіційні, приховані і точкові акції допомоги росії, як фінансової, так і військово-технічної.

Візит Сі Цзіньпіня до Москви буде використовуватись і для закріплення нових відносин між КНР і рф. В яких Китай є "старшим братом", а росія – залежним союзником. На переговорах в Москві не росія буде чогось вимагати, а Китай буде ставити умови. Власне, мова буде йти про те, яку ціну (в прямому і переносному сенсі) путін готовий заплатити за підтримку з боку Китаю і за конкретні форми допомоги. Але цю допомогу Пекін буде регулювати відповідно до своїх інтересів. 

Китай не зацікавлений в поразці росії у війні проти України, тому що це значно посилить міжнародні позиції США. Але йти на пряме протистояння із Заходом вже зараз також не в інтересах Китаю, особливо в економічному плані. Інтересам Китаю відповідає послаблена росія, яка буде залежною від КНР, і яку можна буде використовувати як вагомий ресурс в подальшому протистоянні з США.

Чи може вплинути на візит Сі Цзіньпіня до Москви рішення Міжнародного кримінального суду про видачу ордера на арешт путіна?

Прямого впливу не буде. Китай не визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, зокрема і тому, що сам може мати потенційні проблеми з рішеннями цього суду. Але внаслідок цього рішення МКС ізоляція і токсичність путіна значно зростають, і російський лідер навряд чи зможе бути прямим учасником будь-яких мирних переговорів по завершенню війни в Україні. Тому Китаю доведеться вносити відповідні тактичні корективи у свої плани щодо мирного врегулювання війни між росією і Україною.

Чи варто чекати вже найближчим часом початку офіційних мирних переговорів щодо мирного врегулювання війни між росією і Україною за прямої участі Китаю? 

І в цьому випадку майже однозначна відповідь – ні. "Закликати до миру" не означає розпочинати мирні переговори вже сьогодні. По-перше, на цей час до таких переговорів не готові ні росія, ні Україна. Обидві сторони в найближчі місяці спробують реалізувати свої політичні цілі на полі бою, і лише після цього, можливо, будуть якість спроби розпочати переговори про припинення бойових дій. 

По-друге, інтереси і позиції росії та України в нинішній великій війні вкрай протилежні. Що навіть системний мирний компроміс навряд чи є можливим, дійти згоди щодо рішення про припинення вогню буде вкрай важко. 

По-третє, на сьогодні у Китаю немає жодних конкретних і дієвих пропозицій щодо мирного врегулювання війни між росією і Україною. 

Китай лише починає свою велику дипломатичну гру навколо війни між росією і Україною. І візит Сі Цзіньпіня до Москви, і його можлива онлайн-розмова із Зеленським – це скоріше зондаж нинішньої ситуації і прелюдія до майбутніх переговорів. Зараз Китай цікавить не конкретний результат, а пряме долучення до великої дипломатичної гри навколо цієї війни. У цій грі КНР формально буде дотримуватись нейтралітету, але реально буде секундантом з боку Москви, з нашого боку такими секундантами будуть США і ЄС.

Володимир Фесенко, політолог

Головне