Розвінчуємо міфи: чи шкідливий жир на стегнах і сідницях

Розвінчуємо міфи: чи шкідливий жир на стегнах і сідницях

У даній статті мова не піде про звабливість і красу. Та незважаючи на тему і манеру викладу інформації, я тебе прохатиму дотерпіти мене до останньої літери, адже ми говоритимемо про те, чим, на жаль, нехтує сучасна людина. Ми поговоримо про здоров'я. Це буде важка стаття, все як ти любиш...

У 2016 році у всьому світі померло близько 57 мільйонів людей, 71% з яких в результаті неінфекційних захворювань, таких як серцево-судинні хвороби, діабет, рак. Загальновідомо, що надмірна кількість жиру в тілі - один з основних факторів, що спричиняють ці життєво небезпечні відхилення в здоров'ї. Ми понапридумували всякі формули "ідеальної маси тіла": "ріст мінус 110", ІМТ (індекс маси тіла). Ми стривожено стаємо на ваги, ставимо перед тренерами цілі "хочу важити 53 кілограми". О боги, як далеко ми від правди!

Маса тіла - малоінформативна щодо кількості жиру в організмі, адже людина може бути важкою за рахунок мускулатури. А загальна кількість жиру в організмі не надто точно відображає ризики для здоров'я. Упс... Давай поясню.

Чоловіки живуть в середньому на 7 років менше від жінок. Причину цієї несправедливості вловити вкрай складно. Можливо, тут замішаний тестостерон, адже євнухи насолоджуються життям довше від звичайних хлопів; може, вкорочує життєвий шлях чоловіка важка ноша голови сімейства; може, тещі зліші від свекрух. Хто зна. Але, мені здається, що важливий вклад в нижчу тривалість життя чоловіка вносить розподіл жиру.

Так, підпищик, я про пивний живіт, який зовсім не пивний... Жир в тілі може відкладатись і в серці, і в печінці, і в мускулах, але основні запаси жиру сконцентровані в підшкірній жировій клітковині (підшкірний жир) і в животі поряд з органами черевної порожнини (вісцеральний жир). У чоловіків жир більше відкладається в животі (звідси й міф про "пивний живіт": чоловіки п'ють пиво і мають великі животи, отже воно якось пов'язано (ні, не пов'язано)), а в жінок жир більш рівномірно розподіляється під шкірою.

Далі буде трохи складної фізіології, але я в тебе вірю…
Є два основні гормони, які впливають на жирову тканину: адреналін та інсулін. Адреналін відкриває замок до комори з запасами жиру і жир виходить з жирової тканини в кров, а інсулін, навпаки, закриває замок, не дозволяючи жиру попадати в кров з тканин. Так от, вісцеральний жир більш чутливий до адреналіну, тоді як підшкірний - до інсуліну. І це не тільки означає, що великого живота легше позбутись, ніж "вушок" на стегнах.

Це ще й означає, що якщо власник набубнявілого живота голодний, розлючений - його наднирники продукують адреналін, який відкриває вісцеральну комору з жиром, а той лавиноподібно ллється в кровотік. Деяка частина цього жиру згорає, інша вертається невдовзі назад в "комору", а третя порція осідає в печінці, підшлунковій залозі та мускулах, псуючи роботу цих життєво важливих органів. Звідси атеросклероз, діабет та інші радощі західного стилю життя.

Підшкірний жир, особливо тазостегнова зона, тримає жир в собі міцно, і віддає його лише тоді, коли організм дійсно потребує калорії, наприклад коли жінка кормить грудьми або сіла на якусь дієту. І то ше не всьо, підпищик…
Жирова тканина - це справжнісінький ендокринний орган, як підшлункова чи щитовидка. Вона виробляє купу гормонів, які вчені обзивають адипокінами. Одні з них хороші, інші не дуже.

Адипонектин - хороший "хлопець". Він не дозволяє крові ставати солодкою як сироп, зокрема тому, що покращує чутливість до інсуліну; захищає від атеросклерозу, покращуючи ліпідний профіль крові; знижує запалення в організмі. Чим більше в організмі жиру - тим менше цього файного адипонектину, але якщо жир акумульований в стегнах і сідниці, то адипонектину виробляється багато. От така наукова "абракадабра".

Тобто, багато жиру в організмі - це погано, але тільки якщо це не жир на стегнах і сідницях (якщо ти жінка, звісно). Але жирова тканина виробляє не тільки добродушний адипонектин, але й інтерлейкін-6, який посилює запалення в організмі. Інтерлейкін-6 сильно зв'язаний з набубнявілим животом, але, вочевидь, не має відношення до жиру на стегнах.

Отже, жир на стегнах і сідницях - це зовсім не погано. І висока кількість естрогенів в жіночому тілі цьому активно сприяє. Естроген ніби каже: "Ти, жінко, молода, тобі дітей ше родити. Їж булочку з зущонкою, я зайві калорії збережу в сідницях і ногах на випадок продовження роду, щоб і на вагітність хватило, і на грудне молоко не забракло".

Віктор Мандзяк, фітнес-тренер, нутриціолог

Головне