Призупинення членства рф у FATF: Як це вплине на стосунки росії зі світом

Призупинення членства рф у FATF: Як це вплине на стосунки росії зі світом

Після року повномасштабного вторгнення росії в Україну, міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) вирішила призупинити членство рф.

FATF - Financial Action Task Force - міжурядова організація, яка бореться із відмиванням коштів та фінансуванням тероризму. Друга найстрашніша абревіатура для усіх комплаєнс-офіцерів та ризик менеджерів після OFAC.

Недотримання рекомендацій FATF та OFAC - це велика імовірність серйозних штрафів, кримінального переслідування посадових осіб, та вторинних санкцій. росію ще не включили до чорного списку FATF. На сьогодні там лише Іран, М'янма та Північна Корея. Це на практиці майже заборона для банків проводити фінансові операції з цими юрисдикціями. Але призупинка членства - це формалізована констатація, що російська юрисдикція становить загрозу для міжнародної фінансової системи та безпеки.

Вбачаю три практичних наслідки призупинства членства:

1) Вагомий фактор ще збільшити оцінку ризиків будь-яких операцій з РФ - і для корпоративного комплаєнсу, і особливо для фінансового моніторингу банків.

На практиці це може підштовхнути ще частину компаній вийти з рф - через втрату можливості вести цей бізнес, залишаючись учасниками західної екосистеми. І через тиск акціонерів, які боятимуться токсичності.

Плюс це ще більше обмежить можливості торгівлі з рф та роботу російських холдингів на заході. Наприклад у Люксембурзі, Швейцарії та Австрії.

2) Підґрунтя для подальших санкцій від окремих країн.

3) Крок до, власне, блеклістінгу FATF.

Коментар міністра

Запитав міністра фінансів Сергія Марченко, відомство якого насамперед і працює над санкціями проти Росії у FATF, як було формалізоване рішення про призупинку членства, і чи складно буде його відкотити, така його відповідь:
"Формалізовано у вигляді заяви FATF, тобто за це рішення голосували члени FATF під час пленарного засідання. І це рішення консолідоване, майже всі члени FATF підтримали таке рішення (крім двох-трьох країн). Тобто до закінчення війни та припинення фінансування росією тероризму, навряд чи знайдеться консолідована більшість за скасування такого рішення FATF"

Санкції

OFAC сьогодні істотно розширив санкційний список. Під удар попали:

  • 15 російських банків та фінок - фактичне блокування транзакцій з ними;
  • компанії та особи, які управляють активами та грошима ультра багатих росіян - приватні банкіри зі Сберу, Альфи, Велес-Капіталу, кептивний банчок Потаніна, фемілі офіси;
  • швейцарці, італійці, компанії та підприємці з ОАЕ, Кіпру і т.д., які допомагали обходити санкції російській оборонці та ультра багатим - це вже вторинні санкції, будуть цілющим прикладом для інших;
  • 78 юросіб з росії - аерокосмічна галузь, виробництво карбону та інших композитів, електроніки, Сколково, ІТ-сектор, металургія, страхування, ПВК Редут;
  • кілька російських міністрів та їх родичів, і Скабєєва.

Також департамент торгівлі США сьогодні ввів санкції проти десяти компаній з Китаю, Канади, Люксембургу та Франції, які постачили товари російській/білоруські оборонці.

FATF додали до сірого списку ЮАР та Нігерію - африканських "партнерів" рф. До цих тепер будуть ставитися уважніше, поки вони не виправляться.

Санкції розширила і Британія, додавши до списків Пєскова, заммера Москви і якогось губера, Матіаса Варніга, який очолював Nord Stream AG, очільницю юруправління Путіна, топів Аерофлоту, Алмаз-Антея, Ростеху, Росатому и Газпрому, а також банчків, які залетіли в списки OFAC.

Це дуже крутий системний результат, який вдарить по економіці рф, який буде надзвичайно складно відкотити у майбутньому, і який дає основу для подальших дій по блеклістінгу рф.

Дякую всім причетним.

Автор: Юрій Гайдай Старший економіст Центру економічної стратегії

Головне