Пропаганда росіян: стадія напіврозпаду

Пропаганда росіян: стадія напіврозпаду

"Пропаганда має бути популярною, а не приємною інтелектуально. Пошук інтелектуальної правди не входить до завдань пропаганди". Ці слова належать головному пропагандисту Третього Рейху, рейхсміністру народної освіти та пропаганди Німеччини Йозефу Геббельсу.

Пропаганда на рівні з ракетами, танками, автоматами, винищувачами є такою самою зброєю. Причому її роль на відміну від конвенційних видів озброєнь завжди знаходиться у пріоритеті використання. В Україні постійно точиться дискусія, коли саме вважати початком агресії росії проти України – анексію Криму і розпалення Донбасу в 2014 році чи широкомасштабне вторгнення в лютому 2022 року.

Якщо розглядати пропаганду саме як елемент гібридної агресії Кремля, то пропоную подивитись набагато раніше. Нинішня війна почала готуватись російськими спецслужбами з активним використанням продукування та поширення тотальної пропаганди ще до атаки на Грузію в 2008 році. Відбулося це і до історичної промови путіна на Мюнхенській безпековій конференції в 2007 році.

По-суті, нинішній великий цикл можна рахувати з 2005 року після перемоги в Україні Помаранчевої революції. Саме тоді росія відчула гіркий смак геополітичної поразки на пострадянському просторі, тож вирішила йти ва-банк та відроджувати імперію. До слова, цей період вам міг запам’ятатись появою "Безсмертного полку" та початку використання георгіївських стрічок в якості політичних маркерів в руслі експлуатації міфу про 9 травня.

Багато змін відбулося за ці майже два десятиліття. Мушу визнати, що російські темники були вкрай ефективними. Вони тривалий час дозволяли розколювати українське суспільство за мовно-гуманітарною, регіональною, геополітичною ознакою. Навіть після електоральної революції 2019 року, коли Україна об’єдналась довкола нового президента Зеленського, під час парламентської кампанії представники ОПЗЖ зайняли другу сходинку після Слуг народу.

Окрім того працювали потужні канали комунікації завдяки низці проросійських телеканалів, пулу інтернет-сайтів, ботоферм в соцмережах, численних громадських активістів, псевдорелігійних діячів, які планомірно працювали над підривною діяльністю та ослабленням України. Вони максимально користувались інструментарієм, що надавала українська демократія. Зізнаюсь, навіть я після недостатньо прокомунікованого з боку РНБО рішення про заборону окремих тб-майданчиків, говорив про порушення свободи слова. Як показала історія, рішення українського Радбезу було цілковито вірним та вчасним.

"Пропаганда не може існувати сама по собі, а мусить опиратись на конкретні рішення, кроки та події, заради кращого засвоєння та уникнення інерційності."

Програмна стаття-фейкогенератор диктатора путіна "Про історичну єдність росіян та українців" 2021 року та подальші абсурдні вимоги кремлівського керманича про відхід НАТО до меж 1997 року мали довершити кристалізацію мотиву майбутнього наступу росії на Україну. Які були викладені у нічному спічі путіна перед початком інвазії.

Пропагандистська машина отримала конкретні рамки, в яких мала працювати жорстко і однозначно. Втім, це і призвело до тотального удару об стіну вже в лютому-березні 2022 року. Київ не було взято за три дні. Українська влада не втекла, натомість цілодобово працювала над формуванням міжнародного коаліції. Народ взяв до руки зброю на захист власної Батьківщини. І, до слова, навіть без зброї з голими руками виходив проти танків агресора.

Розпочався ефект доміно, де вчорашні темники росіян "сьогодні" не працювали, а "завтра" завдавали додаткової шкоди бенефіціарам цих рамок.

Цілі "СВО" змінюються щодня

Цілі "СВО" змінюються щодня. Офіційний спікер окупантів Ігор Конашенков і навіть головний з ядерних лякалок Дмитро Медвєдєв не сприймаються серйозно. Російська влада змушена системно вдаватись до "жестів доброї волі" - пояснювати свої провали через відступ від натиску українських сил.

Не меншого удару завдає збільшення по експоненті військової допомоги Україні з Хаймарсами, Петріотами, Леопардами, Шторм Шедоу і зараз F-16. Немає адекватних пояснень пропаганди і прогинанню Москви у питанні Зернового коридору. Буксує тема щодо війни не з Україною, а нібито з НАТО і демонізованими США, яка спростовується такими зірковими персонажами, як Пригожин. Демілітаризація України стала мілітаризацією, т.зв. "денацифікація" - зростанням національного духу та ідентичності української нації.

Чим далі, тим "дискусійні" майданчики на федеральному телебаченні перетворюються на зібрання песимістів. Цьому сприяє і руйнація централізованої генерації меседжів.

Це відбувається внаслідок боротьби різних веж кремля, їхньою внутрішньодержавною інформаційною війною через доступні платформи – від загальноросійських каналів до телеграм-спільнот і ботоферм у соцмережах.

Яким же чином діє сьогодні пропаганда, для прикладу, в кейсі дій РДК і легіону "Свобода Росії" на Бєлгородщині? Заходить у ступор і просто мовчить півдня, а потім влаштовує ряжений спектакль на камеру. Навіть тема підтвердження слів путіна, що "Україну створив Ленін" в нещодавньому кейсі французької мапи XVII ст., виставили блазнем самого владіміра владіміровича.

Варто дивитись правді в обличчя

Втім, варто дивитись правді в обличчя. Все це не заважає донині всій машині за настановами Геббельса працювати на надвисоких обертах, забезпечуючи максимальне поширення.

Звичайно, це не працює на адекватно думаючих людей, однак до останнього закріплює ядро найсприятливішої цільової аудиторії, що емоціонує за прикладом собаки Павлова. Тож в хід йдуть екстрасенси, інопланетяни, масони та різного роду конспірологи.

Маємо розуміти й те, що ті 80% підтримки путіна після його падіння з не меншим запалом проклянуть екс-президента за прикладом хрущовської відлиги. Адже історію пишуть переможці.

Ігор Чаленко, голова Центру аналізу та стратегій

Головне