Зниження порогу до 25 років і військовий облік жінок: якою може бути мобілізація у 2024 році

Зниження порогу до 25 років і військовий облік жінок: якою може бути мобілізація у 2024 році

Пів мільйона нових людей у війську – таку потребу у мобілізації озвучив Генштаб, повідомив президент на підсумковій пресконференції. Щоправда, як відбуватиметься і якою буде мобілізація у наступному році поки незрозуміло. Законопроекти, що мають врегулювати процеси юридичні ще дописують, а мобілізаційний план ще потребує доопрацювання.

Наша Олена Чернякова зібрала думки військових, які норми ще треба запровадити і вивчила, як тему мобілізації українців у своїх цілях використовує ворог.

Розробити план мобілізації доручив президент на Ставці Головнокомандувача близько місяця тому. Раніше саме військові акцентували на потребі у людському ресурсі і сформували свій запит.

"Вони запропонували мобілізувати додаткових 450-500 тисяч людей. Це дуже серйозна цифра. Я сказав, що мені потрібно більше аргументів для того, щоб підтримувати цей напрямок, бо це питання перш за все людей. Друге, це питання справедливості, обороноздатності і фінансів", - сказав Зеленський.

Отже, головне питання – люди. Де їх брати та що робити з мільйонною армією, яка воює вже. На це питання, каже голова держави, відповіді немає, тому доручення військовому керівництву розробити ще один план, детальніший. Зокрема відпусток і ротацій.

Додатково у процес залучать і очільника Міноборони Рустема Умєрова та очільника Мінцифри Михайла Федорова.

Треба дати військовим відпочити, тому видачу повісток у громадських місцях у Сухопутних військах підтримують. Дивно було б, якби їх видавали у лікарнях, заявив українським журналістам начальник служби зв’язків Володимир Фітьо. Позицію поділяють і у Міноборони.

"Все має відбуватись в межах закону і закон дозволяє вручати повістки в різних публічних місцях. Немає бути випадків перевищення повноважень. На жаль, у війську будуть служити не тільки ті, хто сам цього хоче, а і ті, кому випала така доля і честь", - сказав начальник управління преси та інформації МОУ Ілларіон Павлюк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мобілізацію готуються реформувати: які її умови зараз та що хочуть змінити

Чи буде це ефективно – гарантій немає, тому паралельно із загальною мобілізацією, запустили і рекрутинг до ЗСУ. Це спосіб покращити сервіс для українців, які хочуть приєднатися до ЗСУ добровільно. Вони зможуть обрати вакансію і підрозділ, де служити. Але ефективність цього методу у військовому керівництві поки оцінювати не беруться.

Врегулювати порядок мобілізації мають на законодавчому рівні. Профільний комітет останніми тижнями напрацьовує законопроект і саме цим документом можуть зобов’язати чоловіків від 18 до 60 років носити військовий квиток; виокремити перелік осіб, які можуть роздавати повістки. Фінальний текст поки не погоджений, а сам законопроект у парламенті ще поки не реєстрували.

Відомо, що у законопроекті були пропозиції мобілізувати жінок, та знизити призовний вік з 27 до 25 років.

"Жінок ні, не підпишу. Що стосується 25 років – якщо всі аргументи буде викладено, на сьогодні я побачу, що це потрібно, то з цим погоджусь", - розповів Зеленський.

Також є питання фінансування армії. Партнери від початку масштабної війни наше військо не фінансують – це умова грантів і кредитів. Потреби військових оплачують податками українців. До слова, на 500 000 мобілізованих треба знайти 500 млрд гривень.

Питання мобілізації зараз дуже чутливе, тому очікувати, що саме його росіяни намагаються розхитувати.

Як інформував "Ми-Україна" раніше, минулого тижня на Запоріжжі партизани ліквідували тепловоз окупантів.

Головне