Рік тому Сили оборони України звільнили містечко Буча у передмісті Києва. Тоді Україну і світ шокувало те, що залишили після себе російські окупанти.
Окупація Бучі тривала трохи більше місяця. За цей час місто зазнало жахливих руйнувань, а місцеве населення піддавалося тортурам та вбивалося просто так.
За рік звільнення Бучі вдалося зробити чимало, щоб зібрати докази військових злочинів рф в Україні. Зокрема, було проведено аналіз наслідків окупації Бучанського району і скоєних злочинів, встановлено причетних до цих злочинів, виявлено ознаки геноциду в діях російської армії.
Окупація Бучі і Бучанського району: основні факти
Бучанський район перебував в окупації з 27 лютого по 31 березня 2022 року. Йдеться про такі міста, як Буча, Ірпінь, Бородянка, Гостомель, Мотижин та інші.
За 33 дні окупації окупанти вбили понад 1 400 мирних жителів, зруйнували 3 846 житлових будинків.
Після того, як окупантів вигнали з Київщини, в районі були виявлені масові поховання і катівні, де знайшли тіла 175 осіб. З них 116 - у похованні біля церкви Андрія Первозванного у Бучі, де серед загиблих є тіла 26 жінок і 2 дітей.
Також після звільнення регіону стало відомо про смерть щонайменше 49 осіб під час авіанальотів на Бородянку 1-2 березня - тоді російські військові скидали некеровані авіабомби ФАБ-500М-62 на житлові квартали.
Чистки в Бучі, тортури і розстріли
Після захоплення Бучі російські окупанти вирішили провести "зачистку" серед місцевого населення. Вони обходили домівки та шукали українських військових, правоохоронців, волонтерів і патріотів. Росіяни вважали, що всі ці люди можуть чинити їм опір.
Саме після звільнення Бучі стало відомо, що окупанти масово катували українців. Людей тримали у підвалах, знущалися, розстрілювали на вулицях або на очах у рідних. Вбивали навіть тих, хто намагався евакуюватися.
Найбільша катівня російських окупантів була виявлена в Бучі на вулиці Яблунській, 144. Люди, які це пережили, розповідають, що затриманих ставили на коліна, били, прострілювали кінцівки, вбивали. Після деокупації тут знайшли тіла 50 осіб зі слідами насильства. Неподалік, у гаражному кооперативі, знайдено тіла 5 осіб, серед них дитина і жінка. Вони згоріли.
Ще одна катівня була у приміщенні дитячого санаторію "Променистий". Тут знайшли тіла 5 чоловіків з ознаками тортур і зав’язаними за спиною руками. Їх розстріляли з автоматів.
Важливо: Всі ці дії російських військовослужбовців мають ознаки геноциду.
Воєнні злочини армії рф у Бучі: основні цифри
За весь період окупації російські окупанти вчинили 9 000 воєнних злочинів (ті, що були зафіксовані). Серед них вбивства, катування і залякування місцевих жителів, сексуальне насильство, руйнування цивільної інфраструктури, масове мародерство.
Після звільнення регіону спеціалісти провели понад 28 000 слідчих дій. А саме:
- 11 500 допитів постраждалих і свідків;
- 9 000 оглядів;
- 7 400 судово-медичних, криміналістичних, молекулярно-генетичних, будівельно-технічних експертиз.
Під час розслідування в Бучі фахівці вдалися до деяких методів вперше. Зокрема, була створена 3D-модель руйнувань міста Буча.
Після звільнення міста було встановлено підрозділи армії рф, які перебували в Бучанському районі. Повідомлено про підозру у скоєнні злочинів 97 особам. У тому числі 5 військовослужбовцям і 3 бойовикам ПВК "Вагнер" (їх підозрюють у катуванні та вбивстві 9 мешканців Мотижина і Северинівки, а також мародерстві).
До суду вже скеровано обвинувальні акти стосовно 35 осіб. Серед них 10 військовослужбовців 64-ї окремої мотострілецької бригади. Всі вони знущались над цивільними мешканцями Бучі. Також у цьому списку є генерал-полковник, командувач Центрального військового округу рф, який безпосередньо керував окупацією Сумської, Чернігівської та Київської областей.
Вже було винесено судові вироки стосовно 2 осіб. До 12 років позбавлення волі засуджено військовослужбовців рф за незаконне позбавлення волі цивільних і мародерство.
Як повідомляли "Ми-Україна", російським окупантам, які 5-6 березня 2022 року розстріляли 10 цивільних автомобілів, що намагалися евакуюватися з Ірпеня, повідомили про підозру.