Половина комуналки, безкоштовні ліки та доплата до пенсії: які пільги мають учасники Революції Гідності

Половина комуналки, безкоштовні ліки та доплата до пенсії: які пільги мають учасники Революції Гідності

Кожного року 20 лютого Україна відзначає День Героїв Небесної Сотні та вшановує учасників Революції Гідності. Протягом кількох років після Революції до законодавства вносили зміни щодо різних видів допомоги. Які основні пільги, виплати та варіанти підтримки передбачені для українців із статусом постраждалих учасників Революції Гідності?

Як отримати статус постраждалого учасника?

Перший закон щодо виплати разової державної допомоги постраждалим учасникам масових акції Верховна Рада ухвалила в лютому 2014 р. За ним виплати визначили обсягом від 200 тис. до 1 млн гривень. Знадобилося ще чотири роки, щоб належним чином оформити відповідний статус для більш розгорнутої підтримки.

П’ять років тому набрали чинності зміни до закону про статус ветеранів війни саме про постраждалих учасників Революції Гідності. Такими визнали учасників громадського протесту, що отримали тілесні ушкодження, які не призвели до інвалідності, та звернулися по медичну допомогу з 21 листопада 2013 р. по 30 квітня 2014 р.

Тоді ж в Кабміні затвердили порядок присвоєння статусу та надання посвідчення. Згідно із ними, подати заяву на отримання статусу можуть люди, які отримували ушкодження в зазначені терміни та які вказані в переліку МОЗ, що складається на підставі даних бюро судово-медичної експертизи.

Потрапити до переліку можна тільки за результатами звернення із заявою про порушення кримінальної справи у зв’язку із отриманням тілесних ушкоджень та проходженням судово-медичної експертизи.

Для отримання статусу треба подати заяву та посвідчення, що підтверджує особу до структурного підрозділу із соцполітики обласної або Київської держадміністрації за місцем проживання чи перебування. Саме після цього з’являється право на певні пільги та варіанти держдопомоги.

Щорічні виплати постраждалим учасникам Революції

Кожного року за рахунок коштів держбюджету через структурні підрозділи з питань соцполітики місцевих рад здійснюється "виплата до 5 травня", що передбачена й для постраждалих учасників Революції Гідності.

Щороку в Кабміні розраховують розмір виплат, виходячи з обсіяу відповідної бюджетної програми, і схвалює їх постановою. У 2022 р. "виплата до 5 травня" для постраждалих учасників Революції, так само, як для учасників бойових дій, неповнолітніх в’язнів концтаборів, жертв нацистських переслідувань склав 1491 грн. Якою буде виплата цього року, дізнаємось вже у травні.

Строк виплати грошей – до 1 липня.

Пільги для працюючих постраждалих учасників Революції

В Кодексі законів про працю передбачено, що статус постраждалого учасника Революції Гідності відіграє важливу роль у таких випадках:

  • переважне право на залишення на роботі в разі реорганізації виробництва. За ст. 42 є десять категорій працівників, яким воно надається. Учасники Революції є середніх разом із УБД, особами з інвалідністю внаслідок війни, членами сімей загиблих захисників і захисниць. Проте це перевага при рівних умовах продуктивності праці та кваліфікації;
  • додаткова відпустка. Разом із тими ж категоріями працівників, постраждалим учасникам Революції за ст. 77-2 КЗпП передбачена щорічна додаткова відпустка із збереженням зарплати – 14 днів.

Статус постраждалого учасника Революції відіграє роль при виплаті лікарняних. Згідно із законом про загальнообов’язкове соцстрахування, розмір виплати по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу. Але щодо учасників Революції такого обмеження немає, і працівники із таким статусом мають право на виплату 100% розміру середньої зарплати.

До того ж учасники Революції можуть користуватися черговою відпусткою у зручний для них час, а на додачу отримати додаткову відпустку без збереження зарплати на строк до 14 днів.

Пенсії постраждалих учасників Революції

Відповідно до закону про пенсійне страхування (ст. 32) під час призначення пенсії по інвалідності застосовуються вимоги щодо страхового стажу. Зокрема, якщо людина має інвалідність першої групи, вимоги до стажу коливаються від року до десяти в залежності від віку, якщо другої групи – від одного до 14 років стажу.

Але в тому разі, якщо людина отримала ушкодження, що призвели до інвалідності, під час участі у масових акціях протесту в період з 21 листопада 2013 р. до 21 лютого 2014 р., пенсію по інвалідності мають призначити без вимог щодо страхового стажу.

Також за ст. 36 закону про пенсійне страхування, тривалість страхового стажу не впливатиме й на призначення пенсії у зв’язку із втратою годувальника в разі його смерті чи загибелі через ушкодження під час масових акцій протесту.

Пенсіонерам з числа постраждалих учасників Революції передбачена щомісячна адресна допомога. Відповідно до постанови №656, розмір пенсії людини із таким статусом має бути не меншим за 210% розмірів прожитмінімуму осіб, що втратили працездатність. Тобто у 2023 році пенсія має бути не менше 4395,3 грн. Якщо пенсію на загальних підставах призначили меншу за цю суму, за рахунок бюджету мають доплачувати різницю.

Пільги при здобутті освіти для учасників Революції

Згідно із законами про вищу, професійну, фахову передвищу освіту, постраждалі учасники Революції Гідності мають пільги під час навчання. Порядок та умови прописані постановою №975. Йдеться про державну цільову підтримку, а саме:

  • повну або часткову оплату навчання за бюджетний рахунок (державний та місцеві бюджети);
  • першочергове переведення з контракту на бюджет;
  • отримання соціальних стипендій в разі навчання у державних навчальних закладах та за денною формою;
  • безоплатне забезпечення підручниками;
  • безоплатне проживання в гуртожитка або пільгова оплата такого проживання (в разі навчання за денною формою).

Медичні пільги постраждалим учасникам Революції

Для цієї категорії законодавством передбачили безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, препаратів та медвиробів за рецептом. Йдеться про амбулаторне лікування.

Проте перелік захворювань є вичерпним і не надто великим. Він затверджений постановою №1303. Зокрема в ньому зазначені цукровий діабет, стани після протезування клапанів серця, онкологія, гематологічні захворювання. Також в законодавстві є уточнення: сукупний дохід родини для отримання цієї пільги в розрахунку на одну особу має не перевищувати доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу. Тобто має бути не більшим ніж 3760 грн на члена родини в цьому році.

Постраждалі учасники мають право на безоплатне зубопротезування у державних та комунальних стоматологіях. За ними також закріплене право на безоплатне санаторно-курортне лікування, проте цьогоріч вся ця пільгова програма не працює та не фінансується.

Комунальні та житлові пільги постраждалим учасникам Революції

Відповідно до положень закону про статус ветеранів, постраждалі учасники Революції Гідності мають права на пільги, що передбачені ст. 14. Більшість ми вже навели вище, але окремо слід зазначити житлові.

Особи з таким статусом і в тому разі, якщо дохід на одного члена сім’ї не більший за максимальний для отримання податкової соціальної пільги (3760 грн), мають право на:

  • 50% знижки плати за користування житлом, комунальними послугами. В цьому разі діє ще й обмеження щодо площі житла: 21 кв. м загальної площі на кожну постійно проживаючу особу та ще плюс 10,5 кв. м на сім’ю;
  • 50% знижки вартості палива, в том числі рідкого, якщо немає центрального опалення;
  • першочергове забезпечення жилою площею, в разі потреби в поліпшенні житлових умов. Тут важливо, що право першочергове, а не позачергове, необхідно ставати на квартирний облік і доводити, що умови є неналежними;
  • позачергове встановлення телефонів та пільгова ціна: 20% вартості основних робіть, 50% - додаткових і потім 50% абонплати за користування.

Раніше "Ми – Україна" розповідав, які пільги передбачені для учасників бойових дій та про нюанси щодо їх отримання.

Головне