Нобелівську премію миру вручили правозахисниці з Ірану Наргес Мохаммаді

Нобелівську премію миру вручили правозахисниці з Ірану Наргес Мохаммаді

Нобелівську премію миру за 2023 рік вручили правозахисниці та журналістці з Ірану Наргес Мохаммаді. Вона виступає за права жінок та була ув'язнена іранською владою.

Про це повідомила пресслужба міжнародної премії на сторінці в X (колишній Twitter). Як зазначається, на церемонії вручення нагороди, яка відбулась в норвезькій столиці Осло, правозахисницю представляли її 17-річні діти - Алі та Кіана Рахмані.

Вони отримали її диплом та медаль та прочитали Нобелівську лекцію Наргес Мохаммаді. 51-річна активістка отримала Нобелівську премію миру цього року за боротьбу проти приниження жінок в Ірані та за просування прав людини і свободи для всіх. Раніше її на 13 разів заарештував іранський режим. Загалом її судили п'ять разів і в результаті ухвалили вирок у вигляді 31 року за ґратами та 154 удари батогом.

Покарання вона отримала за свою активістську діяльність проти режиму в Ірані.

"Я пишу це послання з-за високих холодних стін в'язниці. Я - жінка-ув'язнена, яка, переживши глибокі і нестерпні страждання, спричинені відсутністю свободи, рівності і демократії, усвідомила необхідність свого існування і знайшла віру. У день церемонії вручення Нобелівської премії я хочу бути голосом іранців, які протестують проти несправедливості і гноблення", - йшлось у промові від імені Мохаммаді.

У середу, 6 грудня, іранська правозахисниця заявила про голодування на знак протесту проти обмеження медичного обслуговування для ув’язнених у тюрмах Ірану. Вона також виступила проти зобов’язання жінок носити хіджаб в Ісламській Республіці. З моменту перебування у тегеранській в'язниці Евін, Мохаммаді багато разів повідомляла про сексуальне насильство та інші зловживання.

Церемонія вручення Нобелівської премії миру відбулась у неділю, 10 грудня, у Міжнародний день прав людини. Рівно 75 років тому ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини. Церемонії для лауреатів з літератури, медицини, фізики, хімії та економіки нагороджуватимуть пізніше в Стокгольмі (Швеція).

Як повідомляли "Ми-Україна" раніше, США наклали нові санкції на мережу незаконного фінансування Ірану. Йдеться про понад 20 фізичних та юридичних осіб.

Головне