В Нідерландах спустили на воду першу суперяхту на водні

В Нідерландах спустили на воду першу суперяхту на водні

На базі Feadship в Амстердамі відбувся спуск на воду Project 821. Яхта являється випробувальним майданчиком для екологічно чистої водневої технології, а також найбільша моторна яхта коли-небудь спущена на воду в Нідерландах.

Про це повідомляє Feadship.

Водень часто розглядається як перспективне джерело альтернативної енергії, але для його широкого впровадження, тим більше для перетворення на основну енергію цілих економік, необхідні реальні застосування, які демонструють не лише його переваги, але й виклики. Project 821, запущений 4 травня 2024 року, прагне довести водневу технологію до межі можливого у сфері суперяхт.

Це особливо важливо, адже наразі не існує чітких правил щодо зберігання водню або систем паливних елементів на рівні класу судна, країни прапора чи навіть Міжнародної морської організації (ІМО). Тому Feadship довелося співпрацювати з брокером суперяхт Edmiston та Lloyd's Register, щоб розробити не лише масштабовану технологію для суден довжиною понад 100 метрів, але й майбутні протоколи та правила.

Водневі паливні елементи використовуються вже давно, адже їх застосовували ще в місіях "Аполлон" на Місяць під час космічних перегонів. Проте в морському секторі, принаймні у великих масштабах, вони не знаходили широкого застосування. Project 821 ілюструє деякі перешкоди, які ще належить подолати.

Навіть на такому великому судні робота з воднем викликає певні складнощі. Хоча газ є дуже ефективним джерелом енергії, його щільність у десять разів менша, ніж у дизельного пального, і його потрібно зберігати під тиском при -253°C. Project 821 здатен перевозити понад чотири тонни водню, який живить 16 паливних елементів через спеціальні комутаційні щити для забезпечення живлення постійного струму.

Крім того, виникають проблеми з водневою крихкістю металів, до якої схильні подібні системи, а також необхідність спеціальних вентиляційних труб для обробки водяної пари, що виділяється, що зумовило подовження корпусу. Судно також має бути обладнане для транспортування метанолу, який слугуватиме резервним джерелом живлення для паливних елементів у разі відсутності водню.

Попри всі ці складнощі, водень не може забезпечити всю необхідну потужність для судна. Він здатен лише на короткі переходи зі швидкістю менше ніж 10 вузлів (18 км/год), наприклад, для входу та виходу з гавані або під час проходження через екологічно чутливі зони. Натомість водень використовується в основному для так званого "завантаження готелю", тобто для забезпечення всіх потреб в електроенергії, крім силової установки, таких як опалення та кондиціонування повітря. За даними Feadship, водень може покрити до 78% цього навантаження, що дає можливість тиждень безшумної та чистої роботи під час стоянки.

“Наша мета полягала в тому, щоб розробити нову чисту технологію не лише для цього проєкту, але й для всього світу. Цінність проведених досліджень, а також розробка правил безпеки класу для абсолютно нового типу виробництва енергії - це досягнення, яким ми пишаємося і яке ми раді поділитися з усіма”, - сказав директор Feadship та генеральний директор Royal Van Lent Shipyard Ян-Барт Веркуйл.

Як повідомляли “Ми-Україна” раніше, окупована росією Запорізька атомна електростанція знову перебуває на межі блекауту. Нині на об'єкті працює лише одна лінія живлення.

Головне