"Жайворонки" проти "сов": науковці дослідили, у кого мозок функціонує краще

Люди з "совиним" типом активності мають кращі когнітивні функції, ніж "жайворонки", для яких не складає проблеми прокидатися рано-вранці. Такого висновку дійшли вчені з Імперського коледжу Лондона, пише Sky News. 

Результати дослідження, яке охопило майже 27 000 учасників, опубліковані в журналі BMJ Public Health. В його межах науковці вивчали  зв'язок між тривалістю сну, його якістю та хронотипом людини - "ранковим", "вечірнім" або "проміжним" ( людей цей типів називають "жайворонками", "совами" та "голубами").

Ключові висновки дослідження:

  • люди, які сплять 7-9 годин на ніч, показали найкращі результати в тестах на інтелект, здатність міркувати, час реакції та пам'ять;
  • "сови" та люди "голуби" продемонстрували кращі когнітивні функції порівняно з "жайворонками", 
  • жіноча стать, похилий вік, стенокардія, високий кров'яний тиск та діабет пов'язані з гіршими когнітивними здібностями.

"Наше дослідження показало, що дорослі, які за своєю природою більш активні ввечері (ми це називаємо "вечірніми людьми"), як правило, показують кращі результати в когнітивних тестах, ніж ті, хто належить до "жайворонків". Ці хронотипи не просто є особистими вподобаннями, вони можуть впливати на нашу когнітивну функцію", - прокоментував Доктор Раха Уест, провідний автор дослідження. 

Науковець також підкреслює важливість оптимальної тривалості сну: "хоча розуміння і робота з вашими природними тенденціями сну вкрай важливі, не менш важливо пам'ятати, що спати потрібно рівно стільки, скільки потрібно, а не занадто довго і не занадто мало".

Як писав "Ми-Україна" раніше, нещодавнє дослідження, опубліковане в медичному журналі JAMA Ophthalmology, виявило можливий зв'язок між прийомом популярних препаратів для лікування діабету та ожиріння, серед яких Ozempic та Wegovy, і підвищеним ризиком розвитку рідкісної форми сліпоти.

 

Головне