Люди поважного віку, які відчувають надмірну сонливість вдень, мають утричі вищий ризик розвитку синдрому моторно-когнітивного ризику (MCR) - стану, який передує деменції. Відповідного висновку дійшли науковці з університетської лікарні Тура у Франції, пише CNN.
В ході дослідження, опублікованого в Neurology, вони три роки спостерігали за 445 людьми, середній вік яких складав 76. Їх цікавило, як якість сну впливає на здоров'я. Виявилося, що найбільшу небезпеку становить не просто поганий сон, а постійна сонливість удень - вона втричі підвищує ризик виникнення MCR.
Синдром моторно-когнітивного ризику - це коли літня людина починає повільніше ходити і скаржиться на погану пам'ять. При цьому в неї ще немає деменції чи серйозних проблем з рухом. Якщо в особи є цей синдром, ризик появи деменції зростає вдвічі.
"Попередні дослідження показали зв'язок між порушеннями сну та ризиком розвитку деменції. Встановлення зв'язку між дисфункцією сну та ризиком MCR є важливим, оскільки раннє втручання може дати найкращі шанси на запобігання деменції", - наголошують автори роботи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому ми прокидаємося о 3-й ночі: науковці дали пояснення та поради
Як подбати про здоровий сон
Лікарі наголошують, що якісний сон дуже важливий для здоров'я мозку. Під час сну мозок очищається від шкідливих речовин, таким чином, якщо людина мало спить, ці токсини накопичуються і можуть навіть призвести до хвороби Альцгеймера.
Науковці радять у разі проблеми зі сном звернутися до лікаря і зробити дослідження сну вдома або в медзакладі.
"Зараз є багато способів покращити сон - і ліки, і природні методи. Якщо вчасно почати лікування, можна на довгі роки зберегти здоров'я мозку та запобігти деменції", - пояснив доктор Річард Айзексон, директор з досліджень в Інституті нейродегенеративних захворювань у Флориді.
Щоб захистити мозок від старіння, важливо:
- правильно харчуватися
- підтримувати нормальну вагу
- бути фізично та розумово активним
- вчасно лікувати проблеми зі слухом.
Медики наголошують на тому, що деменція розвивається не лише через спосіб життя. Приблизно половина ризику пов'язана з генами, які ми успадковуємо, "але це не привід опускати руки - сучасна медицина дає надію".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Жайворонки" проти "сов": науковці дослідили, у кого мозок функціонує краще
Як писав "Ми-Україна" раніше, науковці виявили, що ягоди, чай та червоне вино знижують ризик розвитку деменції.