Постраждалі від сексуального насильства під час війни зможуть отримати безоплатну правову допомогу від держави: як це зробити

Постраждалі від сексуального насильства під час війни зможуть отримати безоплатну правову допомогу від держави: як це зробити

В Україні всі постраждалі від сексуального насильства під час війни та домашнього насильства зможуть отримати безоплатну правову допомогу від держави.

Надавати допомогу будуть через систему безоплатної правової допомоги. Це мережа бюро правової допомоги та дистанційні сервіси для отримання правової допомоги. Звернувшись до системи безоплатної правової допомоги, постраждалим за необхідності будуть надані консультація юриста, допомога із зверненням до поліції та представництво інтересів у суді.  

Очікується, що надання державної безоплатної правової допомогу спонукатиме постраждалих повідомляли про злочини, а кривдників - карати за скоєне.

Система безоплатної правової допомоги буде працювати у двох напрямках - підтримка у випадках сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією росії проти України та допомога постраждалим від домашнього насильства.

Допомога постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією росії проти України

Сексуальне насильство під час війни має багато проявів. Це і зґвалтування, навіть якщо людина не чинить опір при вчиненні відносно неї сексуальних дій в небезпеці, і примус до оголення, примусове роздягання (наприклад, на ворожих блокпостах), тортури сексуального характеру, травмування чи каліцтво статевих органів, і навіть погрози вчинення таких дій.

Звернувшись до системи безоплатної правової допомоги, постраждалі зможуть отримати консультацію юриста, допомогу із зверненням до поліції, представництво інтересів у суді.  

"Після пережитого люди часто не готові звертатися по правову допомогу одразу. Важливо пам’ятати, що такі злочини не мають строку давності. Людина може звернутися тоді, коли буде готова. Система безоплатної правової допомоги завжди буде поруч", - зазначила заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць.

Допомога постраждалим від домашнього насильства

Під час війни проблема домашнього насильства так само актуальна, як і в мирні часи. Зазвичай домашнє насильство вчиняють найближчі люди - рідні та близькі. Однак часто постраждалі не знають, як себе захистити.

"В Україні питання захисту своїх прав у випадках домашнього насильства досі недостатньо висвітлені. Ця кампанія для того, щоб більше людей навчилися розпізнавати насильство та знали куди звернутися за допомогою", - зазначив директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Як працює система безоплатної правової допомоги

У системі безоплатної правової допомоги працюють досвідчені юристи, які допоможуть з підготовкою документів, складанням заяв до правоохоронних органів. Якщо потрібно представництво інтересів клієнтів у суді, зокрема в кримінальних справах, можуть додатково залучатися адвокати, які співпрацюють з системою БПД. Також можливий за необхідності і психологічний супровід.

Після звернення постраждалому буде надана правова консультація та відомості про інші види безоплатної допомоги, а також надана допомога у складанні заяви до поліції. Юристи розкажуть, як правильно скласти заяву та якими будуть подальші кроки. Також можна отримати послуги адвоката. Після відкриття кримінального провадження постраждалому необхідно буде звернутися до найближчого бюро правової допомоги, де призначать адвоката для супроводу у суді. Послуги адвоката – безоплатні.

"Надзвичайно важливо, щоб постраждалі заявляли про те, що з ними сталося, оскільки отримання ними статусу потерпілої особи в межах відкритих кримінальних проваджень надасть можливість у майбутньому отримати відповідні компенсації та репарації. За потреби юристи системи безоплатної правової допомоги допоможуть скласти заяву до поліції", – наголосила заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Наталія Марчук. 

Як звернутися за допомогою через систему БПД

Звернутися за допомогою через систему БПД можна:

  •  за телефоном 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні);
  • написати юристу в Telegram https://t.me/LegalAidUkraineBot (кнопка "Отримати консультацію");
  • звернутися до найближчого бюро правової допомоги: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua.

Важливо: всі дані людини, що звертається за допомогою, є конфіденційними.

Як повідомляли "Ми-Україна", з початку повномасштабної війни в Україні зафіксовано 187 випадків сексуального насильства, які скоїли військові рф.  

Головне