Підрив літака А-50У в Білорусі: що про нього відомо і як це вплине на подальші обстріли по Україні

Підрив літака А-50У в Білорусі: що про нього відомо і як це вплине на подальші обстріли по Україні

Вранці 26 лютого на військовому аеродромі “Мачулищі” в Білорусі пролунали вибухи. Партизани двома дронами атакували російський літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50У. Пошкоджень зазнали передня та центральна частини літака, авіоніка та радіолокаційна антена. Саме польоти розвідувальних літаків передують масованим ракетним обстрілам рф по Україні.  Які особливості А-50У і чи вплине підрив такого літака в Білорусі на подальші обстріли рашистів — у матеріалі “Ми-Україна”.

Характеристики та призначення літака А-50У

Фото з відкритих джерел

Літак дальньої радіолокаційної розвідки та управління А-50У є модифікацією радянського розвідувального борту А-50. Останній був розроблений у 1980-х роках і прийнятий на озброєння в 1989 році.

Літак може застосовуватися для виявлення та супроводу повітряних та надводних цілей. Отримані дані можуть відправлятись до командних пунктів зс рф для інформування про повітряну та надводну обстановку. А-50 також застосовувався для управління літаками винищувальної та ударної авіації при їх наведенні на повітряні, наземні та морські цілі. Крім того, борт може служити повітряним командним пунктом.

У 2003 році почалися роботи з модернізації А-50, що знаходяться в строю. Причому, у повному обсязі вони розгорнулися у 2008 році. Літак отримав назву А-50У.

Борту встановили новий радіотехнічний комплекс з покращеними параметрами з виявлення низькопомітних повітряних цілей. Зокрема надзвукових та гелікоптерів, в умовах застосування РЕП. Цікаво, що модернізація відбувалась із застосуванням технологій Intel. Це покращення дозволяє А-50У оглядати повітряний простір на сотні кілометрів.

Також знизили масу апаратури й внаслідок цього збільшили запас палива.  Повітряному командному пункту покращили умови побуту, обладнавши кімнати відпочинку й кухню.

Перший літак передано військово-повітряним силам рф у 2011 році. А в грудні 2018 російській армії передали шостий модернізований літак. На  озброєнні військово-космічних сил окупантів перебуває три літаки А-50 і шість А-50У.

Технічні характеристики А-50У:

  • Довжина: 48,27 м
  • Розмах крила: 50,5 м
  • Висота: 14,8 м
  • Площа крила: 300 м²
  • Злітна вага: 190 000 кг
  • Об’єм палива: 109 480 л

Льотні характеристики:

  • Крейсерська швидкість: 800 км/год
  • Практична дальність: 7500 км
  • Довжина розбігу: 1540 м
  • Довжина пробігу: 1050 м
  • Тривалість польоту: 9,3 год (максимальна без дозаправки)
  • Тягоозброєність : 0,34 кгс/кг

Для обслуговування одного літак необхідно 19 осіб (5 льотного, 11 радіо та 3 інженерно-технічного персоналу). Вартість його складає 330 мільйонів доларів.

Як рф використовує А-50У проти України

Фото з відкритих джерел

Після повномасштабного вторгнення в Україну росіяни залучили всі дев’ять літаків дальньої розвідки, які в них були. Борти по черзі злітають над Курською та Воронезькою областями, Чорним морем та окупованим Кримом. До недавнього часу ще один А-50У злітав у повітряному просторі Білорусі.

Дальність виявлення повітряних цілей радіолокаційною станцією А-50У сягає від 300 (винищувачі) до 800 км (балістичні ракети). Наземні об’єкти літак може помічати на відстані 250-300 км.  

Таким чином, ворог бачить українську територію з півночі, сходу й півдня й може контролювати майже все лівобережжя й причорноморського регіону. До підриву А-50У в Білорусі рашисти також мали змогу бачити частину правобережної України.

Авіаексперт Костянтин Криволап у коментарі “Ми-Україна” зауважив, що рашисти планують траєкторію польотів своїх ракет і дронів саме завдяки А-50 і А-50У.

“Цей літак виконує функції радіолокаційної розвідки. На ньому також встановлена апаратура для радіоелектронної боротьби та стеження. Він може фіксувати радіолокаційні станції практично по всій Україні. Завдяки цьому літаку можна планувати шляхи крилатих ракет і “шахедів” — як їм летіти, звідки заходити й куди бити”, — пояснив експерт.

На думку Криволапа пошкодження літака в Білорусі не змінить загальну ситуацію, бо літак замінять на інший. Інакше рашисти не зможуть робити прицільні ракетні обстріли та запуски дронів.

“Гадаю, вони замінять літак. Він у них не єдиний. Привезуть інший, бо це головні очі й вуха росіян. Можна й без цього здійснити обстріл українських територій, але досягнення цілей не буде. Вони просто випустять снаряди, які щось там накриють. У кожної ракети є велика руйнівна здатність, але вони розсіються по певній території. Це не прицільна стрільба. Без А-50У вони можуть випустити ракети, але куди і як вони полетять — невідомо. Це буде просто обстріл наосліп”, — переконаний він.

Говорячи про пошкодження літака А-50У в Білорусі, Криволап припускає принаймні кількамісячні ремонтні роботи перед тим, як борт знову підніметься в небо.

“Роботи по ремонту фюзеляжу — це не найскладніше. Місяць або два, залежно від пошкоджень. Гадаю, сильніше всього постраждала апаратура. Отой локатор, який знаходиться на літаку й техніка, що знаходиться за кабіною екіпажа, де сидять оператори й вивчають отриману інформацію. Поставити нове обладнання, мабуть, зможуть, але невідомо коли. Однак, я б не розраховував, що літак повністю вийде з ладу”, — говорить авіаексперт.

Він додав, що попри ймовірне використання літаків типу А-50 для фіксації наших ракет і дронів, російські ППО іноді не здатні протидіяти сучасним засобам ураження ЗСУ.

“Системи ППО - це гарна шахова партія. Десь вони грають сильніше, десь слабше. У перший день вторгнення росіяни знищили майже всі наші стаціонарні радіолокаційні станції. Це змусило нас створити мобільні РЕБ, які швидко переміщуються. Один підсвічує ціль, інший її ловить і так далі. Ми швидко підлаштувались і ефективність наших ударів пов’язана радше із засобами ураження, аніж з низькою ефективністю російських ППО. Хоча, деградація їхніх ППО разом з авіацією — це факт. Кращою вона точно не стає, на відміну від нашої”, — резюмував Криволап.

Нагадаємо, речник Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат розповів, що часті польоти російських МіГ-31 у Білорусі є психологічним фактором впливу на країни Заходу. 

Головне