У березні 10,5 млн пенсіонерів проіндексували виплати, підвищивши їх на суму до 1500 грн. Тепер на черзі перегляд пенсій для працюючих пенсіонерів, який стартує у квітні. Як саме відбудеться перерахунок пенсій у 2023 році та які виплати вже переглянули?
Як підвищують пенсію працюючим пенсіонерам?
Доволі часто перегляд пенсій працюючим пенсіонерам називають індексацією. Але це не вірне визначення. Індексація – це відшкодування подорожчання споживчих товарів і цін. Щодо пенсій вона відбувається з огляду на інфляцію та зростання середньої зарплати.
Працюючим пенсіонерам виплату переглядають на зовсім іншому принципі, бо враховують набуті додаткові місяці страхового стажу.
І індексація пенсіонерам, що не працюють, і перегляд працюючим пенсіонерам прописані у ст. 42 закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Вони мають відбуватися щорічно 1 березня та 1 квітня відповідно. Але у законі про бюджет на 2023 рок законотворці прописали, що саме Кабмін вирішує коли та в яких обсягах вони проходять цьогоріч. Отже, чекали на відповідну постанову уряду.
Кабмін узгодив перегляд пенсій постановою №168 24 лютого. Індексацію провели згідно із нею з 1 березня та підвищили показник середньої зарплати у виплатах на 19,7% (половина від споживчої інфляції та зростання середньої зарплати). Перерахунок працюючим пенсіонерам узгодили з 1 квітня, після того, як Пенсійний фонд отримає звіт про сплату єдиного соціального внеску за перший квартал 2023 р.
Які складові пенсії переглядають?
У пенсії є такі складники, як середній показник зарплати під час нарахування виплати, особистий коефіцієнт зарплати, тобто співвідношення середньої та отримуваної зарплати, з якої сплачувалися внески, коефіцієнт страхового стажу.
Щорічний перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам з 1 квітня – це автоматичний перегляд виплати, без особистого звернення. Обов’язкова умова для нього – наявність станом на 1 березня нових 24 місяців страхового стажу після або призначення пенсії, або останнього проведеного її перерахунку.
Один рік страхового стажу "вижить" один відсоток або 0,01 коефіцієнту страхового стажу, який застосовують при розрахунку виплати. Два додаткові роки стажу працюючого пенсіонера додадуть 0,02 до коефіцієнту. Наприклад, якщо стаж після призначення пенсії був 35 років і пенсіонер продовжив працювати два роки, під час автоматичного перерахунку коефіцієнт страхового стажу збільшать з 0,35 до 0,37.
Але на додачу до автоматичного перерахунку коефіцієнту, людина може звернутися до ПФУ із побажанням переглянути і показник середньої зарплати у пенсії. Тобто щоб врахували той розмір зарплати, який людина отримувала останні два роки. Тут питання треба вирішувати індивідуально, бо наскільки це вигідно, залежить від розміру платні.
Отже, квітневий перерахунок це автоматичний перегляд одного показника у пенсійній виплаті – коефіцієнту страхового стажу, другого, показника середньої зарплати (доходу), – за бажанням і в обох випадках за умови двох років додаткового стажу.
Чи може працюючий пенсіонер самостійно звернутися по перерахунок?
Звертатися по перерахунок працюючі пенсіонери можуть самостійно за різних умов. Зокрема, якщо набутий стаж менший за 24 місяці. Але в цьому разі переглядатимуть лише коефіцієнт страхового стажу, а розмір середньої зарплати не чіпатимуть. Це прямі вимоги закону про загальнообов’язкове страхування.
За іншим законом, про пенсійне забезпечення, можна звернутися і по перерахунок з більш високого заробітку (ст. 69). Тобто переглянути показник своєї зарплати у пенсії. Але є обмеження. По-перше, за плечима має бути не менше двох років підряд роботи з більш високою зарплатою. По-друге, перерахунок має відбуватися не частіше, ніж кожні два роки. По-третє, це має бути або пенсія за віком або за інвалідністю. Тобто не за вислугою років, не у зв’язку із втратою годувальника.
Два роки страхового стажу можуть "накапати" у будь-який час. Можна зачекати до квітня і отримати перерахунок автоматично, але можна звернутися до ПФУ особисто із заявою про нього. Перелік документів, які знадобляться, є в Порядку нарахування чи перерахунку пенсії (п. 2.1). Зокрема це довідка про податковий номер, відомості про місце проживання, документи про стаж та про пільги і надбавки.
Яких виплат та перерахунків позбавлені працюючі пенсіонери?
Пенсіонерам, які продовжують працювати, не перераховують виплату під час щорічної березневої індексації. Але також на них не розповсюджується й низка інших змін протягом року.
Одна з них у 2023 р. не є актуальною, бо стосується збільшення соціальних стандартів – прожиткового мінімуму, який цьогоріч не переглядатимуть. Але зазвичай разом із зростанням цього показника непрацюючим пенсіонерам підвищують мінімальний розмір пенсії за віком . Вона дорівнює розміру прожитмінімуму для непрацездатних і з грудня минулого року складає 2093 грн.
Також з переглядом прожитмінімуму збільшують доплату за понаднормовий стаж. Вона дорівнює 1% від прожитмінімуму для непрацездатних за кожен рік стажу понад 30 років для жінок та 35 років для чоловіків (20 років для жінок та 25 років для чоловіків, які вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 р.) В цьому році доплата за понаднормовий стаж становить 20,93 рік за кожен рік.
Постанова Кабміну, де визначили дати індексації та перерахунку, визначає "вікові" доплати до пенсій. Тому, кому виповнилося 65 років за наявності достатнього страхового стажу (30 років для жінок та 35 років для чоловіків), мають щомісяця доплачувати суму, якої не вистачає до 3120 грн. Хоча законом про бюджет прожитковий мінімум для непрацездатних не змінюється, Кабмін може встановлювати мінімальний розмір пенсійної виплати. З лютого він складає 2520 грн, а суму, якої не вистачає, мають доплачувати. Але працюючих пенсіонерів це не стосується. Їм ці доплати передбачені тільки після звільнення.
Не передбачені працюючим пенсіонерам також доплати за дітей до 18 років, що перебувають на утриманні. Це 150 грн на місяць.
Що змінили під час індексації?
За наслідками індексації у березні цього року не переглянули такі виплати:
- державну соціальну допомогу особам з інвалідністю, яку призначає орган соцзахисту. Вона лишилася на рівні 2093 грн;
- пенсії держслужбовців та науковців. Їх збираються перерахувати 1 липня;
- мінімальні пенсії інвалідів війни та учасників бойових дій. Вони прив’язані до прожиткового мінімуму, який цьогоріч не переглядають.
Також встановили такі параметри мінімальних пенсійних виплат з прив’язкою до віку :
- тим, кому виповнилося 65 років та більше за умови 30 років стажу у жінок та 35 років у чоловіків доплачуватимуть суму, якої не вистачає до 3120 грн на місяць. Якщо не виповнилося 70 років, але стаж менший за ці вимоги, доплачуватимуть суму до 2760 грн;
- тим, кому від 70 до 80 років за умови 30 років стажу у жінок та 35 років стажу у чоловіків, мають доплачувати суму, якої не вистачає до 3000 грн;
- тим, кому виповнилося 80 років та більше, за умови 20 років стажу у жінок та 25 років у чоловіків, доплачуватимуть суму, якої не вистачає до 3120.
Кабмін визначив верхню межу "вікових" доплат до пенсій. Тобто до тих, які з урахуванням всіх надбавок, індексацій, перерахувань та підвищень, не дотягують до рівня середньої зарплати у 2020 р. (10340 грн):
- Пенсіонерам у віці від 70 до 75 років. Доплата передбачена в розмірі до 300 грн щомісяця. Цей розмір не змінився;
- Пенсіонерам у віці від 75 до 80 років. Щомісячна компенсаційна доплата складає до 456 грн (було 450 грн);
- Пенсіонерам у віці від 80 років. Доплата становить до 570 грн (було 500 грн).
Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" розповідав, як оформити пенсію українським біженцям, які знаходяться за кордоном.