Українська пенсія за кордоном: як її оформити та отримати біженцям

Українська пенсія за кордоном: як її оформити та отримати біженцям

Серед мільйонів біженців з України є чимало пенсіонерів або людей передпенсійного віку, яким ще тільки належить оформити виплату. Як відбувається нарахування раніше призначених пенсій? В який спосіб оформити українську пенсію, перебуваючи в іншій державі? Що треба робити, якщо нова країна стане постійним місцем проживання пенсіонера? Де зможуть отримати свої виплати мешканці тимчасово окупованих територій та зони бойових дій?

Як нараховують пенсії біженцям в інших країнах?

Пенсіонери, які мають відповідний страховий стаж, досягли пенсійного віку та оформили виплату до свого виїзду в іншу країну, мали змогу отримувати її в два способи: на свій рахунок у банку, особисто у поштовому відділенні або вдома від поштового співробітника.

Якщо людина виїхала тимчасово і пенсію отримувала на власний рахунок, змін не має відбуватися – гроші мають надходити вчасно на картку. Можуть бути нюанси з виплатою допомоги в іншій країні. Тобто соцдопомога від держави, яка прийняла може бути зменшена з огляду на українську пенсію. Це залежить від затверджених там умов призначення допомоги біженцям.

В тому ж разі, якщо українську пенсію людина отримувала у поштовому відділенні чи вдома, треба оформлювати рахунок в банку. Можливість дістатися до банківського відділення в Україні та відкрити картку є не у всіх, тому можна зробити віртуальну та користуватися грошима онлайн.

Як оформити картку віддалено?

Відкрити діджитал-картку можна у державному ПриватБанку. Спершу треба пройти віддалену ідентифікацію, а для цього необхідно:

  • завантажити застосунок Приват24 та зареєструватися в ньому;
  • обрати в розділі про картки кнопку "Додати" і діджитал-картку;
  • заповнити анкету в застосунку: паспортні дані, податковий номер, адреса реєстрації та проживання, очікування надходження за три місяці, чи є ви ФОПом, самозайнятою особою;
  • сфотографуватися; завантажити документи з "Дії" або вручну (паспорт або посвідчення водія, біометричний закордонний паспорт, електронний внутрішній паспорт з довідкою про реєстрацію місця проживання);
  • запланувати відео-дзвінок для верифікації;
  • ввести код з повідомлення.

Для оформлення картки віддалено потрібні електронні копії документів (відскановані або сфотографовані також підійдуть).

Після оформлення діджитал-картки треба змінити спосіб отримання пенсії в особистому кабінеті на веб-порталі Пенсійного фонду. Зайти туди можна засобами "Дія.Підпис", BankID або через електронний цифровий підпис, який також можна отримати в Приват24.

Цифровий підпис так чи інакше знадобиться. Щоб його зробити у "Приваті", в меню "Приват24" треба обрати послідовно розділи: "Усі послуги", "Бізнес", "Завантажити сертифікат", "Електронний цифровий підпис". Треба доповнити анкетні дані, якщо їх не вистачить у форм, та обов’язково додати електронну адресу і ЕЦП буде згенеровано.

Зайшовши в особистий кабінет на порталі ПФУ треба:

  • зайти в розділ "Пенсіонерам";
  • обрати там розділ "Заява на зміну способу виплати пенсії";
  • заповнити дані та додати копії документів, які запитає система;
  • вказати реквізити картки, які можна отримати в застосунку банка;
  • підкріпити заяву електронним підписом та відправити.

Але серед біженців є не тільки пенсіонери, а й ті, хто виїхав у передпенсійному віці та набув право на виплату вже в іншій країні.

Як оформити пенсію за віком, перебуваючи за кордоном?

До 2028 р. в Україні посилюються вимоги до страхового стажу при призначенні пенсії за віком. У 2023 році це можливо за таких умов:

  • пенсія у 60 років можлива за наявності 30 років страхового стажу;
  • пенсія у 63 роки – 20-30 років стажу;
  • пенсія у 65 років – 20 років стажу.

Перевірити, чи вистачає стажу, можна в особистому кабінеті на сайті ПФУ. Для того, щоб туди зайти знадобиться електронний цифровий підпис. Потрібна інформація є в розділі "Мій страховий стаж" з розбивкою по роках.

Якщо і вік, і стаж відповідають вимогам, далі діяти треба також на порталі Фонду в особистому кабінеті:

  • обрати пункт "Заява на призначення пенсії" в розділі про пенсійне забезпечення;
  • обрати із запропонованих той спосіб, в який вас будуть інформувати дистанційно;
  • обрати різновид пенсії "За віком" (є ще пенсії за вислугу років, по інвалідності, в зв’язку із втратою годувальника);
  • заповнити всі поля в анкеті;
  • додати копії документів, що згенерує під заявою система (паспорт, податковий код чи додаткові, наприклад, про стаж, навчання, службу);
  • поставити електронний цифровий підпис та відправити заяву. Відповідь надійде у обраний спосіб.

Як оформити пенсію при виїзді на постійне місце проживання?

Варіант із діджитал-карткою для вже оформленої пенсії підходить, якщо людина не збирається залишатися в іншій країні. Бо в разі переїзду на постійне місце проживання (ПМП) передбачені інші механізми виплати української пенсії та діють інші умови.

Відповідно до закону про пенсійне страхування, на час проживання за кордоном виплата пенсій припиняється, якщо інше не передбачено міжнародними договорами з іншими країнами.

Біля двох десятків таких договорів в України є, зокрема, з Латвією, Литвою, Естонією, Чехією, Словаччиною, Іспанією, Португалією, Болгарією, Румунією, Казахстаном, Вірменією, Азербайджаном. Повний перелік міжнародних угод можна знайти за посиланням. Конституційний суд цю норму забракував, вона не діє та пенсії мають гарантуватися українцям, що виїжджають по всьому світу. Але, виїжджаючі в якусь із перелічених країн, пенсіонер може подати заяву про нарахування пенсії за пів року наперед.

Якщо пенсіонер виїжджає на ПМП, пенсію треба переказувати за всіма правилами, а не перераховувати на карту, емітовану українським банком. Це тривалий процес і алгоритм дій такий:

  1. Написати заяву про зняття з обліку в теруправлінні ПФУ за місцем проживання.
  2. Прибувши в іншу країну на ПМП та зареєструвавшись там, звернутись до місцевого держоргану, що займається виплатою пенсій.
  3. З пенсійного органу нової країни проживання запит піде в міжнародний відділ ПФУ. Там сформують пенсійну справу з даними у відповідності до міждержавного договору, якщо такий є.
  4. Справа прийде до нової країни проживання, де пенсійний орган підготує розпорядження для ПФУ про переказ пенсії.
  5. Розпорядження про переказ має затвердити ПФУ.
  6. Далі особистий рахунок для переказу пенсії відкриють в Державному експортно-імпортному банку ("Укрексімбанк").
  7. Гроші перераховуватимуть у валюті країни перебування або в доларах за офіційним курсом раз на квартал.
  8. Наприкінці кожного року ПФУ надсилатиме бланк про підтвердження того, що пенсіонер живий, якщо це передбачено міжнародним договором. Цей документ треба буде заповнювати та відправляти, аби пенсію продовжували переказувати.

Що з пенсіями на тимчасово окупованих територіях та в зоні бойових дій?

В тому разі, якщо пенсіонер при оформленні пенсії обрав виплату через уповноважений банк, держава продовжує нараховувати йому виплати на рахунок. Складніша ситуація із нарахуванням в тому випадку, якщо пенсію виплачувался через "Укрпошту" або вдома.

Якщо є технічна можливість, людина, яка живе в зоні бойових дій чи на ТОТ, може оформити діджитал-карту віддалено та змінити варіант пенсійної виплати дистанційно за наведеним вище принципом.

Але такої можливості може й не бути. Кабмін прописав, що відбувається із грошима в цьому випадку (постанова №162).

Якщо "Укрпошта" не змозі забезпечити виплати, то інформує про це ПФУ. Там мають відкрити рахунки на пенсіонерів в Ощадбанку. Після деокупації, завершення бойових дій та повернення технічних можливостей для виплат, чи в разі виїзду пенсіонер протягом пів року може звернутися у відділення Ощадбанку, підписати договір банківського рахунку та отримати гроші.

Якщо безпекова ситуація не змінилася, пів року спливають, пенсіонер так і не зміг забрати нараховані виплати, гроші повертаються до ПФУ. Після деокупації, завершення бойових дій чи виїзду треба буде вже подати заяву про виплату всієї нарахованої пенсії до Фонду.

Раніше "Ми - Україна" розбирався, отримувачам яких соцвиплат необхідно уточнювати дані у 2023 році та як цьогоріч відбувається індексація пенсій.

Головне