На які доплати пенсіонерам можна розраховувати у 2023 році: основні види та умови

На які доплати пенсіонерам можна розраховувати у 2023 році: основні види та умови

У 2023 році соціальні стандарти заморожені через війну: ані мінімальну пенсію, ані мінімальну зарплату поки що переглядати не збираються. Але певні зміни щодо пенсійних виплат цьогоріч відбулися. Розбираємося, на які основні види доплат та на яких умовах можуть розраховувати пенсіонери.

Доплата за стаж

Пенсіонерам, які мають понаднормовий стаж, передбачена доплата до пенсії. Для жінок поріг понаднормового стажу складає 30 років, для чоловіків – 35 років. Для тих, хто вийшов на пенсію до 1 жовтня 2011 р., вимоги до стажу для виходу на пенсію інші: для чоловіків – 25 років, для жінок – 20 років. За кожен рік понад цю межу нараховується 1% від пенсії. Важливо знати, від якого саме її розміру.

Ця доплата регулюється ст. 28 закону про пенсійне страхування і в ньому є застереження. Якщо людині нарахували пенсію за віком, яка більша за мінімальну, тоді кожен додатковий рік стажу додасть 1% саме від мінімальної пенсії.

Мінімальний розмір пенсії цьогоріч заморожений. Він дорівнює прожитковому мінімуму для особи, що втратила працездатність. У 2023 р. це 2093 грн. Отже, за кожен рік понаднормового страхового стажу людині, у якої пенсія більша за мінімальну, додаватимуть 20,93 грн щомісяця.

Якщо пенсійна виплата людини призначена в розмірі, що менший за мінімальну пенсію, тобто, менша за 2093 грн, за кожен рік понаднормового стажу їй додаватимуть 1% від призначеної пенсії. Наприклад, якщо нарахували пенсію 1800 грн, то 18 грн щомісяця за кожен рік.

Чоловікам та жінкам, які вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 року, доплату за понаднормовий стаж не надають в тому разі, якщо вони отримували зарплату після цього та пенсію їм перераховували з огляду на неї.

Кількість років понаднормового стажу законом не обмежена. Доплата передбачена тільки для непрацюючих пенсіонерів.

Ще один важливий нюанс. Людина може збільшити страховий стаж, докупивши його. Але придбаний страховий стаж до понаднормового не врахують і право на додаткову виплату він не дає.

Скільки коштує страховий стаж?

Для того, щоб придбати у держави страховий стаж до пенсії, треба сплатити мінімальний Єдиний соціальний внесок за необхідну кількість місяців з урахуванням коефіцієнту при однарозовій сплаті.

Мінімальний ЄСВ у 2023 році складає 1474 грн (це 22% від мінімальної зарплати – від 6700 грн). Купуючи страховий стаж за один рік, треба застосувати коефіцієнт 2. Тобто місяць страхового стажу коштуватиме 2948 грн, а рік – 35376 грн.

Якщо докуповуються два роки стажу, коефіцієнт буде 1,8, три роки – 1,6, чотири роки – 1,4, п’ять років – 1,2. Отже, у 2023 р. докупити можна:

  • два роки страхового стажу – за 63676 грн;
  • три роки страхового стажу – за 84900 грн;
  • чотири роки страхового стажу – за 99052 грн;
  • п’ять років страхового стажу – за 106125 грн.

Вартість стажу висока, але й вимоги до нього для виходу на пенсію за віком зростають щороку. У 2023 році треба мати за плечима 30 років стажу, щоб оформити пенсію у 60 років, а у 2028 р. треба буде вже 35 років стажу. У той же час легально працевлаштовані далеко не всі українці та, нажаль, обсяг тіньової економіки під час війни суттєво збільшився. Отже, послуга з придбання стажу може стати більш популярною.

Щоб оформити договір про добровільну сплату ЄСВ, треба звернутися до регіонального підрозділу податкової із заявою, трудовою книжкою, паспортом та довідкою ОК-5 – це відомості з реєстру застрахованих осіб про суми заробітку для обчислення пенсії. Довідку можна отримати особисто в Пенсійному фонді, онлайн на порталі веб-послуг ПФУ чи засобами порталу та застосунку "Дія", якщо є ID-картка.

Договір може бути як про одноразову сплату всього стажу, якого не вистачає. В такому разі застосовуються всі коефіцієнти, але людина може вийти на пенсію одразу, якщо докупленого стажу вистачає і дозволяє вік.

Також договір може бути про поступову сплату ЄСВ. За ним внесок треба буде сплачувати щомісяця, це 22% від мінімальної зарплати протягом дії договору, але не менше року. В цьому разі коефіцієнт на застосовують, але й право на пенсію людина отримає тільки після завершення дії договору, незалежно від віку.

Доплата за вік

Пенсіонерам цьогоріч надають доплати до пенсії з привʼязкою до віку. Наприкінці 2022 р. перелік розширили, а з цього року деякі ще й індексують.

"Вікові" доплати передбачені двома постановами Кабміну №849 та №963 в тому разі, якщо люди отримують пенсію з урахуванням всіх надбавок, підвищень, індексацій та компенсацій не вищу за 10340,35 грн (розмір середньої зарплати для обчислення пенсій у 2020 році).

Пенсіонерам у віці від 70 до 75 років. Доплата передбачена в розмірі 300 грн щомісяця. Якщо пенсійна виплата без надбавки не дотягує до 10340 грн на меншу суму, ніж 300 грн, доплатять ту суму, якої не вистачає.

Пенсіонерам у віці від 75 до 80 років. Щомісячна компенсаційна доплата складає до 400 грн, або ту суму, якої не вистачає до середньої зарплати у 2020 р.

Пенсіонерам у віці від 80 років. Щомісячна компенсаційна доплата становить до 500 грн або ту суму, якої не вистачає до 10340 грн.

Це щомісячні компенсаційні виплати, які з березня 2023 р. будуть індексувати щороку.

У 2023 році для пенсіонерів передбачені інші "вікові" доплати. Щодо їх індексації вже не йдеться. Вони прив’язані як до віку, так і до страхового стажу та враховуються під час подальших перерахунків.

Якщо пенсіонеру більше 70 років, стаж 35 років (чоловіки) чи 30 років (жінки), пенсія разом з усіма доплатами, підвищеннями, індексаціями та компенсаціями ( у тому числі разом із щомісячною компенсаційною виплатою) менша за 3000 грн, держава має доплатити суму, якої не вистачає до порогового значення.

Якщо стаж пенсіонера менший, ніж 35 років для чоловіків та 30 років для жінок, доплату розраховують пропорційно до стажу. Але пенсійна виплата не може бути меншою за:

  • 2500 грн на місяць. Якщо пенсіонеру від 70 до 80 років та він має страховий стаж не менше 20 років (жінки) чи 25 років (чоловіки);
  • 2600 грн на місяць. Якщо пенсіонер старший за 80 років та має страховий стаж не менше 20 років (жінки) та 25 років (чоловіки).

Якщо пенсіонеру менше 70 років та він має страховий стаж не менше 30 років (жінки) та 35 років (чоловіки), держава має доплачувати суму, якої не вистачає до 2500 грн на місяць на додачу до пенсії с усіма виплатами. Якщо стаж менший, доплачуватимуть суму, яка пропорційна страховому стажу, виходячи з порогу 2500 грн. Це стосується тільки непрацюючих пенсіонерів.

Доплата за дітей, на догляд та репресованим

Щомісяця непрацюючим пенсіонерам, які утримують дітей у віці до 18 році, мають сплачувати додатково 150 грн на кожну таку дитину. Про право на цю доплату треба сповістити ПФУ. Там оформити заяву, показати паспорт, податковий номер, свою трудову книжку, свідоцтво про народження дитини, довідку про спільне проживання та утримання від соціального відділу місцевої ради.

Доплата за дітей встановлена ще у 2008 році постановою КМУ №654 і досі, на жаль, не переглядалася, так само, як і ще два види доплат, що надаються за тим самим документом:

  • доплата репресованим. Реабілітованим особам вона передбачена на рівні 54,4 грн на місяць, членам їх сімей, які було примусово переселено – 43,52 грн;
  • доплата на догляд. Пенсіонерам, які потребують постійного стороннього догляду щомісяця мають доплачувати 50 грн. Але окремо має сплачуватися державна соцдопомога на догляд розміром від 15% прожиткового мінінмуму для осіб, що втратили працездатність (313,95 грн) до 100% прожитмінімуму (2093 грн). Але стосується вона окремих вразливих категорій, перелік яких визначений постановою №261. Зокрема це військові пенсіонери з інвалідністю першої групи, пенсіонери з інвалідністю внаслідок війни першої групи, одинокі малозабезпечені особи з інвалідністю, одинокі особи у віці від 80 років, що потребують стороннього догляду.

Доплата за донорство

На цю доплату до пенсії мають право люди, які мають статус почесного донора. Тобто вони здали 40 одноразових максимальних доз крові або 60 максимальних доз плазми крові. Статус підтверджується посвідченнями "Почесний донор України" або "Почесний донор СРСР". Разом із паспортом та податковим номером, посвідчення треба надати у відділення Пенсійного фонду для нарахування.

Донорська надбавка до пенсії складає 10% прожиткового мінімуму (загального показника). Зараз це 258,9 грн на місяць.

Надбавка за особливі заслуги

Є закон про пенсії за особливі заслуги перед Україною. Але їх розмір збільшується саме за рахунок надбавки до основної розрахованої пенсійної виплати за віком, по інвалідності, за вислугу років, у зв’язку із втратою годувальника.

Розмір щомісячної надбавки – це відсоток від актуального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (від 2093 грн). Відсоток коливається від 20% до 40% прожитмінімуму в залежності від заслуг та визначений схемою.

Найбільший розмір доплати, 40% прожитмінімуму (837,2 грн) – Героям України; нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, Героям СРСР та Героям Праці, матерям більше ніж десятьох дітей. Найменший розмір доплати, 20% прожитмінімуму (418,6 грн) передбачений депутатам чотирьох і більше скликань районних рад, особам, нагородженим грамотою президії ВР УСРС.

Надбавка учасникам бойових дій

"Ми-Україна" вже писав про пільги, які в Україні передбачені для учасників бойових дій. Нагадаємо, що для них також передбачена надбавка до пенсії, нарахованої на загальних підставах. Це 25% прожитмінімуму або 523,25 грн на місяць.

Також розмір мінімальної пенсії УБД не може бути меншим за 4395,3 грн на місяць – 210% прожитмінімуму. Суму, якої не вистачає до цього розміру, мають доплачувати.

Головне