Менше предметів у школі. Чому це добре на прикладі Великої Британії

Менше предметів у школі. Чому це добре на прикладі Великої Британії

Бiльше 15 рокiв я поєднувала цiкавий досвiд. Працювала у державних та приватних закладах середньої освіти України. Паралельно з тим консультувала родини щодо вступу дітей до навчальних закладів за кордоном. Здебільшого, це були школи у Великій Британії та США.

Найцікавішим у цьому процесi було – не вибiр закладу та вступ, а зустріч з дитиною пiсля кiлькох мiсяцiв навчання. У 9 випадків з 10 вже пiсля першого семестру –  це була свiдома, вмотивована людина, яка iз задоволенням розповідає про предмети, вчителів, проекти, завдання, подальшi цілі та плани. Рiвень самостiйностi, вiдповiдальностi, а найголовніше поваги до вчителiв та усвідомлення цiнностi знань завжди вражав мене найбільше.

Вибір учня та внутрішня мотивація

Я почала власне дослідження теми внутрішньої мотивації учнів. Наразi, мої знання пiдкрипилися досвiдом навчанням моїх власних трьох дітей у загальноосвітніх школах Великобританії.

Шкiльна освiта в Англії починається в 5-ти річному віці. Для тих, хто має намір навчатися в університеті, вона триває тринадцять рокiв. В 5-ти річному віці відбувається процес, який я називаю “навчаємося навчатися”. Це стосується режиму, форми, шкільних правил та традицій.

Абсолютно кожна дитина має власну програму опанування матеріалу. Завдання вчителя не створювати конкуренцiю, а через визнання особистих досягнень кожної окремої дитини, допомагати йти своїм шляхом.

Критичне мислення та практичне застосування знань – є абсолютними пріоритетами програми. Не малювання стінгазети з теми переробки сміття, а висадження дерев з перерахуванням кiлькостi СO2, яку поглине це дерево протягом життя. 

Школи мають багато автомонiї у тому, як та що викладати, за умов, що зовнішнє незалежне тестування відбувається тричі за період навчання. В 11-ть, 16-ть та 18-ть років.

Спорт займає особливе мiсце у розкладі та життi кожної школи. Командний спорт – максимально практичний спосіб розвинути відчуття належності до спільноти, усвiдомлення ролей, взаємопідтримки, наявність спільної мети, лідера, святкування перемог та обговорення причин, поразок та тактики наступних дій. Це не фізкультура, а справжній, часто майже професiйний спорт та культура і традиції, що його супроводжують.

Види спорту змінюються в залежності від сезону. Це заохочує дітей проводити багато часу на свiжому повiтрi.

Вибiр. Вибір та відповідальність заохочуються на всіх рівнях. П'ятирічки щоденно роблять вибір, які страви замовити на обiд, з ким в командi працювати та які завдання виконувати першими. У середній і старшій школі школярі обирають, як опановувати знання та чому присвячувати позакласний час.

Шкільна програма

До 16 рокiв всi учнi вивчають основнi предмети – мови, математику, природничi науки, мистецтво та спорт. Частина предметів подається як “на вибiр”. Утім учень не обирає вивчати чи нi, а обирає один з предметів з блоку. Це знову свiдомий та вiдповiдальний крок.

З 16 до 18 років учні вивчають лише, увага, 4 предмети! Зазвичай вибір предметів не має дзеркалити вибiр твого подальшого освітнього напрямку в университет.  Тобто, аби вступити на юридичний факультет унiверситету, ти можеш вивчати іноземну мову, драму та математику. 

Вивчення всього чотирьох предметів протягом двох років дає ґрунтовний досвід написання есе, дослідження різних пiдходiв до теми, навички дискусій та презентацій з великою кiлькiстю практичних проектiв, як групових так i iндивiдуальних. 

У віці 18 рокiв, маючи основні знання з базових наук, ґрунтовні знання та навички застосування цих знань з чотирьох предметів, людина свідомо обирає курс та вищий навчальний заклад.

Британські підлітки у більшості випадків самостійно сплачують за свою вищу освiту, отримуючи кредит вiд держави. Тому освiта є перш за все цiнною, практичною та дуже свідомою. 

Всi наведені вище фактори є складовими системи освiти, яка спрямована на розвиток особистості, яка буде знатися на будовi суспiльства, вміло користуватися власними сильними сторонами i реалізовувати свiй потенцiал. А саме це, на мою думку i є метою освіти.

Ольга Манмар, освітянка

Головне