Паніка в Криму: які модифікації ATACMS має Україна і які отримає

Паніка в Криму: які модифікації ATACMS має Україна і які отримає

На росію насувається сакральна дата 9 травня - день, коли вони масово дякуватимуть якомусь "дєду за побєду" і намагатимуться демонструвати велич залишками військової техніки. Але в Криму шикуватися парадними колонами росіяни не будуть, бояться отримати святових ATACMS. Бо атакамси туди вже дотягнуться.

Які модифікації ми вже маємо від США і які ще отримаємо, де Україна ними вже била? І чим відрізняються від британських Storm Shadow чи французьких SCALP розповіли наші Юрій Гуля та Ельвіна Сеітбуллаєва.

ATACMS в Україні з'явилися ще на початку весни. Таємно, у березневому пакеті допомоги від США цих ракет офіційно не було. Утім, у документах їх замаскували, як боєприпаси для хаймарсів. Точно кількості переданих ракет ніхто не називає, але у пресі фігурує цифра приблизно сотню штук.

“Ще донедавна ми неодноразово говорили, що могли надати ці ATACMS через проблеми у готовності. Але за лаштунками наша Адміністрація невпинно працювала над розв'язанням цих проблем. Тепер значна кількість ATACMS виходить з виробничої лінії і надходить до американських запасів”, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

Їх виробляє американська компанія  Lockheed Martin та сама, яка випускає Javelin та винищувачі F-16.

Перші ATACMS Вашингтон уже відправив Києву. То була модифікація з дальністю польоту до 165 кілометрів, а тепер згідно з пунктами великого пакета допомоги, доправлять ще ту, яка б'є на 300 кілометрів.

Її основна відмінність від французьких SCALP чи британських Storm Shadow, що ті запускають із літаків, а ATACMS із землі з установок HIMARS та MLRS.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дістають будь-яку ціль: експерт пояснив, як ракети ATACMS можуть змінити хід війни в Україні

Ракета балістична, б'є по цілі майже вертикально, зі швидкістю тримача. Це понад 3500 кілометрів на годину.

“Адміністрація Байдена не давала ATACMS протягом багатьох місяців. Тому що, я думаю, вони частково хвилюються, що система, якщо її нададуть, буде використана по території росії. Однак Україна домовилася, що не битиме цією ракетою по росії”, - сказав професор інституту Клінтона Скотт Лукас.

Факт передачі ATACMS вже вчинив Криму паніку, бо військово-морські бази, аеродроми, склади з боєприпасами - тепер мішені не лише для дронів.

Сьогодні вночі та і за останні дні було чутно понад 15 потужних, як то кажуть, “хлопків”. Бавовняний хіт парад розпочався на військових частинах у Сімферопольському районі, потім перебрався до Чорноморського і завершився на військовому аеродромі у Джанкої. У ворожих пабліках стало тривожно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Далекобійні альтернативи: які ракети можуть стати заміною американським ATACMS

“Над Кримом ATACMS розсипались суббоєприпаси. Суббоєприпаси М-74 від ракет ATACMS”, - пишуть вони.

Військові експерти підрахували скільки треба ракет, аби вибити ППО півострова.

“Якщо ми ставимо перед собою задачу залишити тимчасово окупований півострів Крим взагалі без прикриття ППО великого радіуса дії, тобто комплексом С-300, С-400, то для цього потрібно десь приблизно 30 ракет ATACMS, але не менше 30, тобто більше - ще краще”, -  розповів військовий оглядач Денис Попович.

“ATACMS є стратегічною зброєю. Іншими словами, вони мають можливість вражати стратегічні цілі. Це цілі, які можуть мати демонстративний вплив на, як росія веде війну. І особливо на матеріально-технічну підтримку, атакуючи залізничні вузли, дороги, мости”, - зазначив професор інституту Клінтона Скотт Лукас.

Не виключено, що саме завдяки ATACMS, Кримський міст може опинитися під ударом. Про це говорять і українські експерти, і закордонні.

“Якщо постане питання щодо його остаточної руйнації, може буде з двох ATACMS, наблизити це щастя.”, - сказав військовий оглядач Денис Попович.

“Ракета ATACMS може серйозно зруйнувати, якщо не знищити Керченський міст.  Ми отримали підтвердження, що саморобні бомби у жовті 2022 року серйозно пошкодили його. Тож, якщо саморобна бомба може завдати такої шкоди, уявіть, що може зробити ракета”, - додав Лукас.

Як повідомляв “Ми-Україна” раніше, президент Володимир Зеленський заявив, що ЗСУ збили російський штурмовик Су-25 у Донецькій області.

Головне