Коли на ділянці з'являється водойма — чи то маленький декоративний струмочок, чи просторий ставок з рибами або навіть повноцінний плавальний басейн — це завжди прикраса саду й особливий мікроклімат. Але інколи ставок починає "цвісти", а вода втрачає прозорість і чистоту. Усе через надмірне розмноження водоростей — природне явище, яке, втім, потребує контролю.
Як доглядати за ставком на ділянці, щоб там завжди була прозора і чиста вода — читайте на "Ми-Україна".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шикарний водоспад на вашій дачі — як власноруч створити штучну водойму
Що обов'язково варто знати у догляді за ставком на ділянці
Ключове завдання господаря водойми — навчитися тримати баланс. Адже водорості, хоча й є частиною екосистеми, активно витісняють кисень із води, позбавляючи його риб і водні рослини. Якщо не втручатися, водойма буквально "задихнеться".
Один із важливих кроків — правильно вибрати місце для ставка. Найкраще, якщо в обідню пору дзеркало води буде частково затінене кронами дерев. Таке природне екранування не дозволяє воді сильно прогріватися, а значить, стримує зростання водоростей. Добре справляються з цією функцією і декоративні німфеї — водяні лілії, які не лише створюють затінок, а й урізноманітнюють вигляд водойми.
Справжніми помічниками у боротьбі за кисень є елодея канадська та кушир. Вони активно збагачують воду киснем і водночас охолоджують її, пригальмовуючи розвиток мікроводоростей. Але ці рослини мають і мінуси — швидко розростаються і не витримують зимівлі у ставку.
Ще одне важливе рішення — встановлення циркуляційного насосу. Постійний рух води перешкоджає застою і підвищенню температури, а отже, створює несприятливе середовище для "цвітіння". У великих ставках доцільно продумати і відтік — наприклад, у вигляді декоративного струмка. У спеку варто час від часу підливати в ставок холодну воду або організувати підведення дощової.
Яка кислотність води у ставку є оптимальною
Контролювати потрібно й кислотність. Оптимальний рівень pH — від 6 до 6,5. Визначити його допоможуть спеціальні тести, які продаються в садових магазинах. Якщо вода надто лужна, ситуацію виправлять торф’яні таблетки або звичайний кислий торф, загорнутий у тканинний мішечок. Один такий мішечок достатній для 5 тисяч літрів води. Його можна опустити на дно або підвісити у воді — через тиждень обов’язково перевірте рівень pH ще раз і додайте торфу за потреби.
Щоб підтримувати екологічну рівновагу у ставку з рибами та рослинами, можна використовувати спеціалізовані засоби — стабілізатори кисню, препарати для корекції кислотності, регулятори біостабільності. Але важливо не зловживати хімією.
Як боротися з водоростями в ставку
Популярним методом є й використання препаратів із категорії "альгицидів" або "вбивць водоростей". Вони ефективні, але мають зворотний бік: загиблі водорості опускаються на дно, де починають гнити, знову збагачуючи воду поживними речовинами для нових водоростей. Тож куди ефективніше — збирати їх механічно, сачком. Цю зелену масу можна використати в компості або зробити з неї настій для поливу саду.
Наприкінці літа ставок потребує особливої уваги. У цей час через листопад у нього потрапляє багато органіки, яка, розкладаючись, погіршує якість води. Щоб цього уникнути, варто накрити дзеркало води сіткою, злегка зануривши її у воду. Протягом осені двічі-тричі підніміть її й приберіть опале листя.
Не забувайте й про догляд за водними рослинами. Засохле листя й старі пагони потрібно регулярно прибирати, а восени треба обрізати надводну частину рослин. Так ви уникнете гниття і надлишку органіки у водоймі.
Ніколи не використовуйте хімічні обробки безпосередньо на водних і прибережних рослинах. Якщо ви хочете підживити їх, обирайте повільнорозчинні добрива тривалої дії. Контейнери з рослинами в ставку потрібно вкрити камінчиками — це не лише утримає ґрунт від розмивання, а й захистить корені від допитливих риб.
Також "Ми-Україна" ділився секретами, як позбутися пня на ділянці без техніки та що робити, якщо вдома чи на дачі оси зробили гніздо.